Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Obsypane owocami borówki to coś, na co w sezonie ogrodnicy czekają z niecierpliwością. Ważnym zabiegiem w pielęgnacji krzewów jest cięcie pędów w celu poprawienia kształtu rośliny i jej owocowania. Plantatorzy tłumaczą, jak przeprowadzać coroczne zimowe cięcie borówki amerykańskiej – okazuje się, że ważna jest nie tylko pora, lecz także technika, a pominięcie któregoś z etapów może wpłynąć na wielkość zbiorów. Dowiedz się, jak ciąć borówkę i cieszyć się zachwycającym smakiem i wielkością owoców.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Por jest warzywem o stosunkowo długim okresie wegetacji, więc najlepiej uprawiać go z rozsady. Jeśli liczymy na wczesne i udane zbiory, musimy dobrać najlepiej plonujące odmiany i zaplanować siew jeszcze na miesiące zimowe. Kiedy siać pory na rozsadę? Jak ją pielęgnować, by warzywa urosły nawet dwa razy większe? Dowiedz się, jak założyć uprawę pora na wczesny zbiór.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Wybór odpowiednich nasion warzyw to połowa sukcesu uprawy. Ich jakość decyduje m.in. o ilości plonów, ich jakości, zdrowiu roślin oraz odporności na choroby. Jak wybrać dobre nasiona warzyw? Zwróć uwagę na kilka szczegółów, a uprawa będzie udana.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Czy wiesz, że uprawa szczypiorku oznacza nie tylko korzyści dla ciebie, ale też dla ekosystemu w twoim ogródku warzywnym? Ma właściwości, z których czerpią także inne warzywa i owoce, np. odstrasza szkodniki, a przyciąga owady zapylające. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, ile dobrego daje ogrodowi uprawa szczypiorku. 

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Werbeny (Verbena) to jednoroczne rośliny bylinowe ceniona przede wszystkim za fantastyczny wygląd na rabatach kwiatowych. Należą do rodziny werbenowatych, która liczy około 200 gatunków. Jednym z nich jest werbena patagońska. Jak sadzić, pielęgnować i rozmnażać tę urzekającą roślinę?

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Kiedy posadzisz drzewo lub krzew w swoim ogrodzie, z niecierpliwością czekasz na pierwsze owoce. Jednak własnych jabłek czy orzechów nie skosztujesz w pierwszym roku posadzenia. Ile trwa, nim będziemy się cieszyć pierwszymi plonami z drzew i krzewów owocowych? I czy istnieją sposoby, by przyspieszyć ten proces? Wiele zależy od gatunku roślin, sposobu ich pielęgnacji i od warunków pogodowych.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Urban jungle to trend, który ani myśli wyjść z mody, a wręcz przeciwnie, zyskuje coraz to nowych sympatyków. Nic dziwnego, w końcu to dzięki niemu można nie tylko stworzyć domową oazę pełną kojącej zieleni, lecz także bezkarnie wypełnić niemalże każdą przestrzeń ulubionymi gatunkami kwiatów czy roślin zielonych. Podstawą aranżacji w tym stylu są zielone pnącza o długich, gęsto ulistnionych łodygach. Te rośliny pasują również do innych kompozycji, pięknie zdobią duże domy i maleńkie mieszkania. Podpowiadamy, które rośliny pnące w doniczkach pomogą ci stworzyć w domu prawdziwą dżunglę, jednocześnie zachowując naturalność i harmonię.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Nornice nie zapadają w sen zimowy i nie dają spokoju ogrodnikom przez cały rok. Podczas zimy nie próżnują – obgryzają posadzone jesienią cebulki roślin i raczą się korą młodych drzew czy krzewów. Na domiar złego drążą płytkie tunele w ziemi, niszcząc zadbane rabaty, grządki i trawniki. Jak pozbyć się nornic z ogrodu zimą? Przedstawiamy naturalne sposoby, które nie mają sobie równych.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Styczeń to doskonały czas na rozpoczęcie planowania ogrodu warzywnego. Właściwe rozmieszczenie grządek, uwzględnienie zasad dobrego sąsiedztwa roślin oraz rotacji upraw zapewnią nam obfite plony w nadchodzącym sezonie. Przemyślane planowanie pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni i zasobów ogrodu, a także na ochronę roślin przed szkodnikami i chorobami. Dzięki temu możemy cieszyć się zdrowymi, smacznymi warzywami przez cały rok, jednocześnie dbając o środowisko naturalne.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Sałata jest jedną z pierwszych nowalijek, a jej jasnozielone, kruche liście to prawdziwy przysmak. Świeże, zerwane wprost z grządki smakują wiosną, a każdy kęs niesie mnóstwo odżywczych wartości, choć 90% składu liści stanowi woda. Zbliża się czas, w którym sięgamy po nasiona, z zainteresowaniem śledząc pojawiające się na rynku nowinki, jak i lokalne stare, dobre odmiany sałaty. Które wybrać? Jak zaplanować uprawę w nadchodzącym sezonie i dlaczego właściwy termin wysiewu sałaty jest tak ważny? Odpowiadamy.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Azot jest jednym z pierwiastków potrzebnych roślinom, aby prawidłowo rosły i rozwijały się. To właśnie jego obecność wpływa na to, jak przebiegają procesy metaboliczne, takie jak synteza kwasów nukleinowych, chlorofilu czy białek. W praktyce oznacza to zdrowy i bujny wzrost, soczyście zielone liście i ogólnie dobry stan zdrowia rośliny. Jak zapewnić okazom ze swojej hodowli stały dostęp do azotu? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz poniżej!

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Pietruszka to jedno z najczęściej uprawianych w ogródku warzyw. W sztuce kulinarnej możemy wykorzystać zarówno korzeń, jak i liście rzeczonej rośliny. Okazuje się, że siew pietruszki można rozpocząć już w styczniu. Procesowi sprzyja w tym roku ciepła zima. W jaki sposób powinno się siać pietruszkę i które odmiany można wykorzystać do tego celu? Wyjaśniamy.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Choć świdośliwa olcholistna nie należy do szczególnie popularnych roślin, coraz chętniej sadzona jest w polskich ogrodach. Jej owoce są słodko-kwaśne, niekiedy cierpkie lub z wyraźnym orzechowym posmakiem, a kolorem przypominają dojrzewającą borówkę. Poznaj plenne i bujnie rosnące odmiany świdośliwy olcholistnej, które świetnie radzą sobie w naszym klimacie i ani na chwilę nie tracą urokliwej formy – posadź je pojedynczo lub tworząc dekoracyjne, obsypane owocami żywopłoty. Wystarczy, że odrobinę o nie zadbasz, a wydadzą ich ogromne ilości i to rok po roku. 

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Walory ozdobne tej wyjątkowej rośliny o orientalnym, dalekowschodnim pochodzeniu sprawiają, że aż chce się sadzić ją w różnych zakątkach ogrodu. Jednak specjaliści zwracają uwagę na ściśle określone wymagania skimii japońskiej. Czy ich zaspokojenie rzeczywiście jest takie trudne? Jak sadzić i pielęgnować skimię, by w okresie kwitnienia gięła się pod wiechowatymi, pachnącymi egzotycznie kwiatami? Podpowiem ci, jakie odmiany wybrać i czego tak naprawdę potrzebuje skimia japońska, uprawa będzie bezproblemowa, a roślina stanie się całoroczną dekoracją twojego ogrodu.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.