Porady ogrodnicze
Rdest himalajski latem rozpoczyna swe długotrwałe i nieustanne kwitnienie. Obsypuje się przypominającymi kłosy kwiatostanami nawet przez 5 miesięcy w roku, a na dodatek jest niewymagający i całkowicie odporny na mróz. Zastanawiasz się, co jeszcze warto o nim wiedzieć? Sprawdź, jakie są tajniki uprawy rdestu himalajskiego.
Czytaj artykułStyczeń wydaje się być jednym z mniej pracowitych miesięcy w ogrodzie – tu i tam zalega śniegowa okrywa, słońca jest jak na lekarstwo, a rośliny tkwią w stanie jesiennozimowego uśpienia. Jednak doświadczeni ogrodnicy właśnie w tym czasie biorą się za przycinanie wybranych okazów. Jakie gatunki warto ciąć zimą, a których nie należy wtedy naruszać? Styczniowe cięcie tych roślin przyniesie im na wiosnę same szkody, kategorycznie nie wykonuj na nich popularnego zabiegu, jeśli chcesz zobaczyć piękne kwiaty lub dorodne owoce.
Czytaj artykułW styczniu niewiele jeszcze się dzieje w naszych przydomowych ogrodach. Mimo że zima nadal trwa, to jednak doskonały czas na rozpoczęcie pierwszych przygotowań do sezonu. Możemy zacząć bardzo wcześnie, jeśli mamy na działce szklarnię. Jakie rośliny w niej uprawiać jako przedplony dla pomidorów? Co wysiać w szklarni w styczniu? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.
Czytaj artykułTulipany są nieodłącznym elementem wiosennego ogrodu. Prezentują niezwykłą różnorodność kolorów, które przykuwają wzrok i dodają energii każdemu, kto na nie spojrzy. Najlepszym czasem na sadzenie tulipanów jest jesień. Co w sytuacji, gdy termin został przeoczony? Czy tulipany można sadzić w styczniu? Sprawdź, co zrobić, by zachwycały nas swoim pięknym kwitnieniem wiosną.
Czytaj artykułDriakiew gołębia jest prostą w pielęgnacji byliną, która nie sprawia kłopotu nawet początkującym ogrodnikom. Jej największym atutem jest bardzo długie i niezwykle urokliwe kwitnienie, które trwa od wiosny aż do wystąpienia przymrozków. Chcesz, aby subtelne kwiaty tej rośliny stały się ozdobą słonecznych rabat w twoim ogrodzie? Sprawdź, jak uprawiać driakiew gołębią i poznaj jej wymagania.
Czytaj artykułAby uzyskać udane rozsady warzyw, kluczowe znaczenie ma odpowiedni termin wysiewu nasion. Zależy on głównie od wymagań termicznych oraz długości okresu wegetacji poszczególnych gatunków. Zarówno zbyt wczesny, jak i zbyt późny termin siewu nasion mogą mieć negatywny wpływ na jakość rozsady. Kiedy siać pomidory, ogórki czy paprykę? Poznaj najlepsze terminy na siew warzyw na rozsadę.
Czytaj artykułRośliny, które pomagają ocieplić dom i tłumią hałasy. Jakie gatunki wybrać, wady i zalety stosowania
Rośliny na domu nie pełnią jedynie funkcji ozdobnej. Mogą wzmocnić funkcje elewacji wykonanej ze styropianu. Wbrew utartym opiniom, nie muszą niszczyć zewnętrznych ścian domu. Ich przemyślany wybór i stosowna pielęgnacja zapewnią odizolowanie wnętrza od hałasów pochodzących z zewnątrz oraz pomogą zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.
Czytaj artykułŚciółkowanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów na poprawę jakości gleby i ochronę przed chwastami. Coraz więcej ogrodników poszukuje alternatyw dla tradycyjnych materiałów, takich jak słoma czy siano, odkrywając potencjał prostych i łatwo dostępnych rozwiązań. Jednym z nich są kartony – ekologiczny materiał, który z powodzeniem może zastąpić klasyczne ściółki, zapewniając doskonałe efekty w walce z uporczywymi chwastami.
Czytaj artykułPtaki są naszymi największymi sprzymierzeńcami w ogrodzie. Pomagają nam w walce z wieloma uciążliwymi szkodnikami. Umilają wiosenne i letnie poranki swoim wesołym śpiewem, a najmłodszych uczą żyć w zgodzie z przyrodą. Zima to dla nich trudny czas, warto więc dowiedzieć się, jak wspomóc naszych skrzydlatych przyjaciół w mroźne dni. Wyjaśniamy, czym dokarmiać ptaki zimą, aby im nie zaszkodzić.
Czytaj artykułŻywopłot to doskonała propozycja dla osób, które chcą stworzyć piękne ogrodzenie, a dodatkowo zapewnić sobie prywatność i uchronić się przed ciekawskim okiem sąsiadów. Jednym z najpopularniejszych wyborów na żywopłot są tuje. Rosną one stosunkowo szybko, są gęste i cieszą oko zielenią przez cały rok. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się żywopłot dwubarwny, który składa się z roślin o różnych kolorach liści. Jakie gatunki najlepiej się sprawdzą? Jakie są zalety żywopłotów mieszanych? Sprawdź.
Czytaj artykułModraszka, którą wielu z nas zna jako sikorkę modrą, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i barwnych ptaków w Polsce. Nietrudno odróżnić ten gatunek od innych z uwagi na intensywnie niebieskie i żółte pióra. Choć wydaje się delikatna, w istocie jest niezwykle energiczna i… sprytna. Poznaj bliżej ptaka, który gości w polskich ogrodach w poszukiwaniu pożywienia, jednocześnie stając się ich kolorową ozdobą.
Czytaj artykułWbrew pozorom styczeń jest dość pracowitym miesiącem. Najbardziej niecierpliwi ogrodnicy zaczynają przygotowywać pierwsze rozsady, wysiewając nie tylko warzywa na wczesny zbiór, ale również kwiaty. Dzięki temu można zdecydowanie przyspieszyć okres ich kwitnienia. Jakie kwiaty wysiać w styczniu? O czym trzeba pamiętać przy produkcji rozsady? Przestrzegaj kilku ważnych zasad.
Czytaj artykułZbita, mało przepuszczalna gleba nie sprzyja uprawie roślin. Większość ogrodników stara się rozluźnić ciężką ziemię, przekopując ją, jest to jednak czasochłonna i wymagająca praca. Na szczęście możemy całkowicie z niej zrezygnować, stosując łatwą metodę no dig. Jak napowietrzyć glebę w taki sposób? Kiedy warto to zrobić? Podpowiadamy.
Czytaj artykułW styczniu ogród nadal znajduje się w zimowym uśpieniu, jest to jednak doskonały czas na rozpoczęcie nowego sezonu. W tym miesiącu możemy wysiewać niektóre warzywa – zwłaszcza te, które charakteryzują się długim okresem wegetacji. To sposób na wcześniejsze i obfitsze plony, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Podpowiadamy, jakie warzywa siać w styczniu.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 429
- Następna