Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

10 najlepszych bylin do posadzenia jesienią. Za rok będziesz mieć piękny ogród przez całe lato

Trudno wyobrazić sobie ogród bez bylin, czyli roślin wieloletnich. Posadzone raz, zdobią przydomową przestrzeń przez długie lata, dlatego nie może ich zabraknąć na naszej działce. Jeśli chcemy, aby na pewno się u nas przyjęły, muszą znaleźć się na stałym miejscu w gruncie w odpowiednim terminie. Które gatunki warto sadzić jesienią? W artykule przedstawiamy 10 najlepszych bylin do posadzenia o tej porze roku.

10 najlepszych bylin do posadzenia jesienią. Za rok będziesz mieć piękny ogród przez całe lato
Czyściec wełnisty to jedna z bylin, którą możemy posadzić w ogrodzie jesienią. Fot. lapis2380/123RF.com

Spis treści:

Kiedy sadzić byliny w ogrodzie?

Byliny, czyli rośliny wieloletnie, powinny znaleźć się w każdym ogrodzie. Wystarczy, że posadzimy je raz, by co roku odradzały się i roztaczały swój nieodparty urok. Jeśli zdecydujemy się na niewymagające byliny kwitnące, możemy liczyć na nieprzerwane kwitnienie przez kilka miesięcy przez kilka lub nawet kilkanaście kolejnych sezonów. Do wyboru mamy różnorodne gatunki, spośród których wiele zachwyca ozdobnym ulistnieniem czy efektownym pokrojem. Nie ulega wątpliwości, że rośliny te są niezbędne w każdym ogrodzie. Kiedy powinniśmy je sadzić, aby na pewno się przyjęły?

Ogólna zasada głosi, że najlepszym terminem sadzenia bylin w ogrodzie jest jesień i wiosna. Dobierając odpowiedni moment, musimy jednak wziąć pod uwagę wymagania konkretnego gatunku, który planujemy uprawiać na swojej działce, a także rodzaj posiadanej sadzonki. Jeśli mamy do dyspozycji młodą roślinę dobrze ukorzenioną w donicy, możemy posadzić ją w ogrodzie w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego. Sadzonki z tzw. gołym korzeniem, podobnie jak kłącza czy bulwy, najlepiej przyjmują się wiosną lub jesienią.

Przeczytaj również: Znudziła ci się kocimiętka w ogrodzie? Te piękne rośliny wieloletnie możesz uprawiać zamiast niej

Wiemy już, że jesień jest doskonałą porą na sadzenie bylin w ogrodzie. Właśnie o tej porze roku warto rozpocząć uprawę tych roślin wieloletnich, które kwitną w pierwszej połowie roku, czyli od wiosny do lata. Kiedy konkretnie możemy sadzić byliny jesienią? Zdecydowanie najlepszym miesiącem na to zadanie jest wrzesień. Wtedy jest jeszcze ciepło, ale już nie upalnie, występują również deszcze, co sprzyja ukorzenianiu się roślin. Mają one szansę na dobre przyjęcie się w gruncie, zanim wystąpią pierwsze jesienne przymrozki. Byliny możemy sadzić również w październiku, jeśli pogoda sprzyja, nie zwlekajmy jednak zbyt długo.

Im później posadzimy byliny jesienią, tym bardziej narażone będą na uszkodzenia mrozowe. Musimy pamiętać, że młode, wrażliwe na chłód rośliny, które posadziliśmy przed zimą, najczęściej wymagają dodatkowego okrycia. Aby zagwarantować im bezpieczny start, osłońmy je gałązkami iglaków, suchymi liśćmi lub agrowłókniną. Wiosną kolejnego roku rozpoczną zdrowy wzrost, by niedługo później, w trakcie kwitnienia, zachwycić bogactwem kolorów, kształtów i zapachów.

Perowskia łobodolistna będzie co roku upiększała ogród kwiatami. Perowskia łobodolistna będzie co roku upiększała ogród kwiatami. Fot. TonyBaggett/CanvaPro

10 najlepszych bylin do posadzenia jesienią

Jesienne sadzenie bylin warto potraktować jako inwestycję w przyszły ogród. Trud, jaki włożymy teraz w założenie uprawy, wynagrodzą nam odradzające się co roku wspaniałe rośliny. Jeśli zdecydujemy się na gatunki kwitnące, będziemy mogli cieszyć się ich kwiatami przez wiele sezonów. Aby tak się stało, musimy odpowiednio dobrać stanowisko i dostosować warunki, biorąc pod uwagę indywidualne preferencje każdej rośliny. W zależności od wymagań danego gatunku niekiedy potrzebne będzie wcześniejsze zakwaszenie lub wapnowanie gleby.

Zastanawiasz się, jakie rośliny wieloletnie powinny znaleźć się w twoim ogrodzie? Poniżej przedstawiamy 10 najlepszych bylin do posadzenia jesienią.

  1. Żurawka (Heuchera) – to łatwa w uprawie bylina, którą cenimy za niezwykle dekoracyjne liście w ciepłych kolorach. Jej ozdobą są także delikatne kwiaty, które pojawiają się na roślinie wczesnym latem. Jesienią efektowne żurawki możemy sadzić w grupach lub pojedynczo na półcienistym stanowisku.

  2. Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) – przypominającą lawendę i kwitnącą od lipca do października roślinę możemy z powodzeniem posadzić w ogrodzie jesienią. Znajdźmy dla niej słoneczne stanowisko, a odwdzięczy się wyjątkowo obfitym kwitnieniem.

    W zacienionym ogrodzie nie powinno zabraknąć ciemierników. W zacienionym ogrodzie nie powinno zabraknąć ciemierników. Fot. lesichkadesign/CanvaPro 

  3. Ciemiernik (Helleborus) – warto znaleźć dla niego miejsce w swoim ogrodzie, ponieważ wyróżnia się nietypowym okresem kwitnienia. Niektóre odmiany ciemierników ukazują swe piękne kwiaty późną jesienią i zimą, na inne musimy poczekać do wiosny. Miejsce dla tych kwiatów powinno być zacienione i osłonięte od wiatru.

  4. Floks wiechowaty (Phlox paniculata) – popularne płomyki wspaniale pachną, gdy w lipcu i sierpniu ukazują swe barwne kwiaty. Warto uprawiać je w lekko wilgotnej oraz żyznej ziemi i w słonecznym miejscu, ponieważ w takich warunkach kwitną najintensywniej. Podzielone karpy floksów wiechowatych możemy sadzić w ogrodzie wiosną lub jesienią, np. we wrześniu.

  5. Serduszka okazała (Dicentra spectabilis) – ta bylina o oryginalnych kwiatach jest doskonale przystosowana do naszego klimatu. Najlepiej radzi sobie w cienistych zakątkach ogrodu, dlatego warto znaleźć dla niej właśnie takie stanowisko, np. pod koronami drzew i krzewów. Nadziemna część serduszki okazałej zamiera na zimę, ale wiosną roślina rozwija się na nowo, by od maja do czerwca obsypywać się kwiatami.

    Floks wiechowaty nie tylko pięknie wygląda, ale również przyjemnie pachnie. Floks wiechowaty nie tylko pięknie wygląda, ale również przyjemnie pachnie. Fot. apugach/123RF.com

  6. Budleja Dawida (Buddleja davidii) – popularny motyli krzew jest rośliną wieloletnią, która jak żadna inna przyciąga do ogrodu setki pożytecznych owadów. To niewymagająca bylina wyróżniająca się kwiatami podobnymi do kwiatostanów lilaka pospolitego, jednak w odróżnieniu od niego kwitnie latem i jesienią.

  7. Czyściec wełnisty (Stachys byzantina) – to ciekawa bylina, która wyrośnie nawet na kamienistym i suchym podłożu. Atrakcyjne są nie tylko mięsiste, pokryte gęstym kutnerem liście czyśćca wełnistego, ale również jego fioletowe kwiaty, które możemy podziwiać latem. Jest w pełni mrozoodporny, a także nadaje się do zadarniania powierzchni – tworzy w wybranych miejscach miękki, srebrzysty dywan. Sadzonki tej rośliny możemy posadzić w ogrodzie wczesną jesienią.

  8. Funkia (Hosta) – to roślina, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Piękna funkia przez cały sezon zachwyca ozdobnymi liśćmi, a latem często również pastelowymi kwiatami. Najlepszą porą na sadzenie hosty jest jesień (wrzesień lub październik) oraz wczesna wiosna.

    Jesienią możemy posadzić w ogrodzie funkie i żurawki. Jesienią możemy posadzić w ogrodzie funkie i żurawki. Fot. SkyF/CanvaPro

  9. Złocień właściwy (Leucanthemum vulgare) – przypominające stokrotki kwiaty tego gatunku pojawiają się od czerwca do lipca. Złocień właściwy, nazywany również jastrunem, nie ma wysokich wymagań. Jeśli jesienią posadzimy jego kępy na słonecznym stanowisku i w dowolnej glebie, będzie co roku obficie kwitł. Miejmy jednak na uwadze, że jest to roślina dość ekspansywna.

  10. Nachyłek okółkowy (Coreopsis verticillata) – roślina ta zachwyca krzaczastym pokrojem i długotrwałym kwitnieniem. Koszyczkowate kwiaty w zależności od odmiany mogą mieć odmienne kolory – od żółtego, przez róże, aż po intensywne czerwienie. Nachyłki okółkowe możemy sadzić na rabatach do końca września.

Jesień to doskonała pora na sadzenie różnorodnych bylin. Wybierzmy te gatunki, które są niewymagające i co roku obficie kwitną, aby na długie lata stały się najpiękniejszą ozdobą ogrodu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Czy piwonie należy przycinać jesienią? Zrób to dobrze, za rok zachwycą kwitnieniem

Karłowata odmiana tulipana o wczesnym kwitnieniu. Johann Strauss przywita wiosnę feerią barw

Rozmnażanie krzewów przez sadzonki zielne i zdrewniałe. Jak to robić krok po kroku?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.