Spis treści:
- Jakie krzewy można rozmnażać przez sadzonki zielne?
- Jakie krzewy można rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe?
- Rozmnażanie krzewów przez sadzonki zielne krok po kroku
- Rozmnażanie krzewów przez sadzonki zdrewniałe
Jakie krzewy można rozmnażać przez sadzonki zielne?
Rozmnażanie krzewów przez sadzonki zielne polega na pobieraniu sadzonek z wierzchołków młodych pędów danej rośliny. W porównaniu do sadzonek zdrewniałych bądź półzdrewniałych, te zielne znacznie szybciej ulegają ukorzenieniu. Jednak z drugiej strony, trzeba im poświęcić więcej uwagi, między innymi dlatego, że są narażone na szybką utratę wody.
Które konkretnie krzewy można rozmnażać za pomocą sadzonek zielnych? Ten sposób nada się w przypadku wrzosu zwyczajnego, hortensji, prusznika, pięciornika czy niektórych gatunków kaliny.
Przeczytaj również: Sadzenie wrzosów do donic. Co zrobić, żeby jak najdłużej kwitły?
Jakie krzewy można rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe?
Na czym polega rozmnażanie krzewów poprzez sadzonki zdrewniałe? Jak sama nazwa wskazuje, pozyskuje się je ze zdrewniałych pędów jednorocznych w terminie jesiennym lub zimowym. Ich ukorzenienie się zajmuje więcej czasu niż w przypadku sadzonek zielnych, jednak te zdrewniałe są mniej narażone na utratę wody. Według wielu ogrodników jest to jedna z najprostszych metod rozmnażania krzewów.
Jakie krzewy można rozmnażać poprzez sadzonki zdrewniałe? Ta metoda sprawdzi się w przypadku szybko regenerujących się, mrozoodpornych roślin, które zrzucają liście na zimę. Tej techniki używa się w przypadku roślin, takich jak dereń, budleja Dawida, forsycja, krzewuszka, złotlin, żylistek czy tawuła.
Poprzez sadzonki zielne możemy rozmnażać m.in. hortensje. Fot.mariiaboiko/123RF.com
Rozmnażanie krzewów przez sadzonki zielne krok po kroku
W jaki sposób można rozmnażać krzewy przez sadzonki zielne? Przede wszystkim – ważny jest termin ich pozyskiwania. Powinno się to robić mniej więcej pod koniec maja lub na początku czerwca. Sadzonkę pozyskujemy z wierzchołka młodego pędu danego krzewu za pomocą ostrego sekatora. Najlepiej, gdy na tym pędzie znajduje się około 5-6 liści. Sadzonka powinna mieć długość około 8 cm.
Po pobraniu sadzonki z rośliny matecznej należy moczyć ją w wodzie przez około 15-20 minut. Nie zaszkodzi użyć ukorzeniacza oraz preparatu do ochrony przed grzybami. Szczytowy kawałek pędu należy obciąć. Skróceniu powinny ulec również liście (aby nie traciły zbyt wiele wody). Sadzonkę trzeba umieścić w dobrze przepuszczalnym podłożu wymieszanym z torfem. Po jej posadzeniu należy ją obficie podlać.
Należy zwracać uwagę na podłoże – w trakcie ukorzeniania się sadzonki musi być stale wilgotne (jednak nie mokre). Ukorzenianie trwa średnio 6-8 tygodni. Po tym czasie sadzonki będą gotowe do przesadzenia.
Rozmnażanie krzewów przez sadzonki wcale nie jest trudne. Fot.nobilior/123RF.com
Rozmnażanie krzewów przez sadzonki zdrewniałe
Jak już zostało wcześniej wspomniane, sadzonki zdrewniałe pozyskuje się w terminie jesiennym lub zimowym. Warto jednak pamiętać o tym, by nigdy nie pobierać ich wtedy, gdy panuje mroźna pogoda.
Sadzonki zdrewniałe można pozyskiwać z tegorocznych pędów, które są proste i nie mają rozgałęzień. Ciąż należy tuż za rozwidleniem. Niezdrewniałego wierzchołka pobranej sadzonki należy się pozbyć. Jej optymalna długość to około 15-20 cm.
Po pozyskaniu sadzonki należy zedrzeć nożykiem skrawek kory u jej nasady, a następnie umieścić ją w ukorzeniaczu. Następnie trzeba posadzić roślinę w pojemniku z piaskiem i torfem. Podobnie jak w przypadku sadzonek zielnych, podłoże powinno być wilgotne. Rośliny należy zabezpieczyć przed mrozem. Mniej więcej wraz z początkiem wiosny, sadzonki będzie można przesadzić.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak przycinać lawendę? Sekret bujnego kwitnienia każdego roku
Sprawdzaj pędy co 7 dni. Uchronisz róże przed katastrofą – cała prawda o szkodnikach róż