Porady ogrodnicze

Azalie wielkokwiatowe – królowe maja

Na rynku pojawia się coraz więcej rozmaitych i oryginalnych odmian różaneczników oraz azalii. Początkującym ogrodnikom, proponuję rozpoczęcie swojej przygody z tymi kwiatami od azalii wielkokwiatowych. Porównując je z różanecznikami, czy miniaturowymi azaliami japońskimi, są łatwiejsze w uprawie. Ich krzewy możemy sadzić pojedynczo lub w grupach, możemy je przycinać i formować. Sprawdzą się również w roli oryginalnych żywopłotów.
Azalie wielkokwiatowe – królowe maja
REKLAMA
Azali sprzedawane są zazwyczaj w pojemnikach, dzięki temu możemy sadzić je przez cały sezon, od wiosny aż do późnej jesieni. Jeżeli spełnimy ich najważniejsze wymagania, wówczas bardzo szybko zaaklimatyzują się w nowym środowisku.

Podłoże
Ziemia pod azalie powinna być kwaśna - pH w granicach 4-5,5. Powinna być również przepuszczalna, luźna, zasobna w próchnicę i zdecydowanie mniej wilgotna niż dla różaneczników.
 

Fot. Wśród odmian azalii wielkokwiatowych, najwiekszą popularnością cieszą się m.in. obficie kwitnące: 'Anneke', 'Feuerwerk', 'Giblartar', 'Glowing Embers', 'Golden Sunset', 'Julianita'. 

Jeżeli podłoże, którym dysponujemy nie spełnia powyższych wymagań, wówczas możemy posłużyć się kwaśnym torfem z dodatkiem igliwia lub ziemi przekompostowanej z piaskiem i korą.
Stanowisko powinno być półcieniste do słonecznego.

Azalie bardzo nie lubią, kiedy w ich podłożu gromadzi się nadmiar wody, a ich korzenie są systematycznie zalewane. Aby temu zapobiec, w przypadku gleb słabo przepuszczalnych, możemy usypać pagórek i dopiero na nim założyć rabatę. 
Azalie wielkokwiatowe mają niewielkie wymagania co do wilgotności powietrza. Możemy sadzić je na otwartej przestrzeni lub w sąsiedztwie oczek wodnych. W przeciwieństwie do różaneczników, gubią liście na zimę. W związku z tym, nie są narażone na zjawisko tzw. suszy fizjologicznej i na przemarzanie. Nie musimy ich osłaniać przed chłodnym wiatrem i specjalnie okrywać na zimę. Azalie można nawozić, ale bardzo delikatnie, ponieważ są one bardzo wrażliwe na duże ilości pokarmu. Kiedy kwiaty już przekwitną, należy ściąć całe kwiatostany.  Krzewy nie wymagają żadnego dodatkowego przycinania.

  
(Klikjnij w zdjęcie, aby  przejść do galerii)
Azalie zakwitają tuż przed rozwinięciem liści lub tuż przed nimi. Warto zadbać, aby na naszym „azaliowisku” znalazło się kilka różnych odmian tych krzewów. Gorąco polecam odmiany, które bardzo ładnie pachną: 'Soir de Paris', 'Chanel', 'Tunis' oraz 'Freya'.

 
(Klikjnij w zdjęcie, aby  przejść do galerii)

 

 
WARTO WIEDZIEĆ
Podstawową różnicą azalii wielkokwiatowych w porównaniu do różaneczników i azali japońskich, są sezonowe liście, często piękne i atrakcyjne jesienią. Przebarwiają się na żółto, pomarańczowo, czerwono a nawet brązowo.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Azalie wielkokwiatowe – królowe maja "? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.