Porady ogrodnicze

Tajniki uprawy azalii japońskiej w ogrodzie. Jak o nią dbać, by obficie kwitła?

Azalia japońska to niski krzew ozdobny wyróżniający się przepięknym kwitnieniem, które przypada na okres od kwietnia do czerwca. Podpowiadamy, jak uprawiać azalię w ogrodzie, by przyciągała wzrok i obficie kwitła.

Tajniki uprawy azalii japońskiej w ogrodzie. Jak o nią dbać, by obficie kwitła?
Fot. Pixabay

Z artykułu dowiesz się:

Azalia japońska — charakterystyka

Azalie to krzewy z rodziny wrzosowatych Ericaceae należące do najpiękniejszych roślin, które zachwycają barwnymi kwiatami. Są długowiecznymi krzewami, zróżnicowanymi pod względem wysokości i szerokości. Azalia japońska posiada wiele atrakcyjnych odmian, które nadają się do uprawy w naszych ogrodach oraz na balkonach, tarasach i w mieszkaniach.

Rodzaj Rhododendron obejmuje różanecznik właściwy i azalię, rośliny pochodzące głównie z Chin, Japonii, Himalajów oraz Tybetu. Azalie japońskie wchodzą w skład odmian z grup Kurume, Arendsii, Amoena oraz Kaempferii. Rośliny charakteryzuje niska wysokość, sięgająca od 60 do 120 cm i szerokość, do 150 cm. Karłowate krzewy zakwitają wiosną. Barwne kwiaty i ciemnozielone liście, zimozielone lub półzimozielone, są wspaniałą ozdobą wiosennego ogrodu.

Kwitnienie azalii japońskiej przypada na kwiecień, maj i czerwiec. Termin kwitnienia uzależniony jest od odmiany, warunków pogodowych i stanowiska. Zwykle krzewy utrzymują kwitnienie przez dwa lub trzy tygodnie.

Przeczytaj również: Kiedy i jak sadzić rododendrony w ogrodzie? Instrukcja krok po kroku

Termin kwitnienia azalii japońskiej przypada od maja do czerwca. Fot. 123RF/PICSEL

Azalia japońska — odmiany

Odmiany karłowate nadają się do każdego ogrodu. Osiągają niewielką wysokość. Niektóre odmiany azalii osiągają zaledwie 30 cm wysokości, inne dorastają do 60 cm. Polecane odmiany:

  • azalie Jelinka – odmiany ‘Orlice’, ‘Sazava’ oraz ‘Blanice’. Zimozielone krzewy dorastają na wysokość od 30 do 80 cm. Charakteryzują się kulistym pokrojem i licznymi kwiatami, o średnicy 2-4 cm, tworzącymi barwne kule,
  • ‘Rubinstern’ -  czerwona azalia, o płaskim pokroju, dorasta do 60 cm wysokości,
  • ‘Ledicanense’ – azalia fioletowa, o pokroju wyprostowanym i wysokości około 60 cm.
  • ‘Kermesina Alba’ – to biała azalia japońska, której bardzo liczne białe kwiaty zdobią roślinę w maju i w czerwcu. Po 10 latach azalia karłowata dorasta na wysokość 30-40 cm.
  • ‘Eisprinzessin’ – niska biała azalia japońska, charakteryzująca się zwartym pokrojem.

Azalia japońska — uprawa i wymagania

W polskich warunkach klimatycznych azalia japońska ma określone wymagania:

  • stanowisko osłonięte przed zimowymi, wysuszającymi wiatrami,
  • rozproszone światło, bowiem intensywne nasłonecznienie może spowodować zbyt wczesne pojawienie się pąków,
  • zabezpieczenie roślin na zimę, poprzez ściółkowanie oraz okrycie gałązkami iglaków.

Różanecznik nie jest rośliną wrażliwą na zanieczyszczenia powietrza, dlatego jego uprawa sprawdzi się też w miejskich warunkach. Sprawdź także, jakie choroby mogą dopaść rododendrony.

Azalia japońska wymaga osłoniętego stanowiska. Fot. Getty Images

Azalia — ziemia

To, jaka ziemia znajduje się na stanowisku z krzewami azalii, ma wpływ na właściwy rozwój różaneczników. Podłoże musi być przepuszczalne, o kwaśnym odczynie, najlepiej o pH 4,0- 5,5, umiarkowanie wilgotne. Azalia japońska nie toleruje gleby wapiennej, bardzo mokrej oraz przesuszonej.

Jeśli w naszym ogrodzie nie znajdujemy właściwego stanowiska, możemy je przygotować:

  • przy ziemi piaszczystej i lekkiej, mieszamy glebę z torfem wysokim, w proporcji 1:1, na głębokość około 50 cm,
  • przy ziemi ciężkiej, mieszamy ją z kwaśnym podłożem na bazie torfu wysokiego, w celu rozluźnienia gleby.

Rododendron japoński — sadzenie

Krzewy azalii najlepiej sadzić w kwietniu, zapewniając im stanowisko na wystawie północnej, północno-zachodniej oraz północno-wschodniej. Tak naprawdę jednak możemy sadzić azalię przez cały sezon wegetacyjny, ponieważ rośliny produkowane są w pojemnikach. Przy nabywaniu krzewów, należy zwrócić uwagę na stan bryły korzeniowej – powinna być duża i dobrze zabezpieczona. Azalie japońskie sadzimy w rozstawie 50x70 cm, na taką samą głębokość, na jakiej rosły w pojemnikach. Następnie ściółkujemy na wysokość około 10 cm, podsypując korą z iglaków i szpilkami sosnowymi. Młode rośliny obficie podlewamy. Nie musimy udeptywać ziemi, gdyż spływająca woda dobrze osadzi glebę na płytkich korzeniach.

Azalia japońska — podlewanie

Właściwa uprawa wymaga regularnego podlewania, co wyeliminuje groźne przesuszenie podłoża. Najlepsza do tego celu jest miękka woda, która nie zawiera związków wapnia. Można podlewać rośliny deszczówką lub odstaną wodą z kranu.

Zastanawiasz się, dlaczego azalia nie kwitnie i usycha? Najprawdopodobniej azalia nie kwitnie, ponieważ jest źle podlewana. Jeśli dopuścimy do przesuszenia ziemi, liście azalii zaczną opadać, a tworzenie się pąków kwiatowych może ulec słabemu lub całkowitemu zahamowaniu. Dlatego tak ważne jest, aby umiarkowanie podlewać azalię, zwłaszcza w okresach suszy.

Źródło: Dlaczego azalia nie kwitnie? Youtube.com. Kanał: zielone pogotowie

Azalia japońska — przycinanie i pielęgnacja

Cięcie azalii japońskiej nie jest wymagane. Wystarczy usuwać uszkodzone pędy oraz przekwitłe kwiatostany. Jeśli nie dopuścimy do zawiązania się owoców, krzew będzie lepiej się rozwijał. Niska przycinka rośliny starszej, tuż nad ziemią, pobudzi do wzrostu młode pędy.

Do nawożenia azalii warto wykorzystać preparaty wolno działające, stosując dawkę odpowiednią dla azalii japońskich – 25-40 g/m2.

Rododendron japoński najpiękniej wygląda w grupie innych różaneczników, roślin naskalnych oraz iglaków.

Przeczytaj również: Atrakcyjnie kwitnie i owocuje. Jak uprawiać i sadzić porzeczkę ozdobną?

Azalia japońska — rozmnażanie

Azalie możesz rozmnożyć przez sadzonki. Pobiera się je w lipcu z młodych pędów, najlepiej takich z jeszcze niewybarwionymi liśćmi. Pędy powinny mieć pąk wierzchołkowy, ale nie kwiatowy. 

Sadzonki oczyszcza się z liści i ukorzenia w doniczkach z ziemią będącą mieszanką torfu i piasku (proporcja 3:1). Przed włożeniem ich do pojemników warto zamoczyć je w ukorzeniaczu, następnie umieścić w pojemnikach, obficie podlać i przykryć folią. Takie sadzonki powinny być przechowywane w temperaturze około 21°C, na stanowisku z rozproszonym światłem. Muszą też mieć stale wilgotne podłoże. Młode rośliny nadają się do wysadzenia do ziemi wiosną następnego roku. 

Azalia japońska występuje w wielu wersjach kolorystycznych. Fot. Getty Images

Azalia japońska — choroby i szkodniki

Zaniedbania w uprawie azalii znacząco obniżą ich odporność na różnego rodzaju choroby. Gdy tylko zauważymy, że coś dzieje się z kwiatami lub liśćmi, należy je obrywać i od razu palić. Tak samo w przypadku pędów – te zainfekowane należy jak najszybciej odciąć. 

Na jakie choroby narażona jest azalia japońska? 

  • chloroza – powoduje ją zbyt zasadowa gleba. Najczęstszym objawem są żółknące liście, podczas gdy ich nerwy wciąż pozostają zielone. Rozwiązaniem tego problemu jest zakwaszenie gleby i opryskiwanie raz na 10 dni siarczanem magnezu. 
  • fytoftoroza – liście bledną, a następnie brązowieją i się zwijają. Niestety, gdy tylko zauważysz te objawy, cały krzak należy wyrwać i spalić, ziemię odkazić, a pozostałe rośliny opryskiwać specjalnym środkiem. 
  • choroby grzybowe, np. opieńkowa zgnilizna korzeni, septorioza, szara pleśń, twardzikowa zgnilizna kwiatów – choroby te charakteryzują się gniciem fragmentów rośliny. Elementy te należy jak najszybciej odciąć i spalić. Gdy zainfekowane zostaną korzenie, jedynym wyjściem jest wykarczowanie całego krzewu. 

Poza chorobami azalia narażona jest na ataki szkodników takich jak: mszyce, przędziorki, piędziki i roztocza truskawkowe. Aby się ich pozbyć, należy jak najszybciej oczyścić roślinę ze szkodników i zastosować odpowiedni oprysk. 

  Fot. 123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.