Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Atrakcyjnie kwitnie i owocuje. Jak uprawiać i sadzić porzeczkę ozdobną?

Porzeczki to symbol lata. Lubiane są głównie za sprawą drobnych owoców chętnie wykorzystywanych do deserów, soków i konfitur. To jednak niejedyne możliwości wykorzystania tej rośliny. Niektóre gatunki porzeczek odznaczają się przede wszystkim walorami dekoracyjnymi. Poznaj je bliżej i wprowadź do swojego ogrodu.

Atrakcyjnie kwitnie i owocuje. Jak uprawiać i sadzić porzeczkę ozdobną?
Porzeczka ozdobna chętnie uprawiana jest w przydomowych ogrodach Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Porzeczka ozdobna – charakterystyka 

Porzeczka ozdobna występuje głównie w parkach oraz przydomowych ogrodach. Można swobodnie łączyć porzeczki z innymi grupami roślin lub też postawić wyłącznie na uprawę porzeczki ozdobnej i skupić się na jej urokliwym wyglądzie. Porzeczkę ozdobną zalicza się do grupy krzewów dekoracyjnych ze względu na kwiaty. Choć owoce porzeczki ozdobnej nie są trujące, to ich walory smakowe są znikome.

W naturze porzeczkę ozdobną spotkać można w podobnym klimacie, co w Polsce, lub w miejscach odrobinę cieplejszych. Porzeczka ozdobna ma ok. 150 gatunków. Różnią się one od siebie wyglądem i kolorem kwiatów, kształtem liści, pokrojem oraz maksymalną wysokością krzewu. Dzikie krzewy porzeczek ozdobnych rosną zazwyczaj w wilgotnych poboczach rzek, skąd wzięła się zresztą nazwa rośliny. Porzeczka ozdobna zachwyca w czasie kwitnienia, a podczas owocowania przyciąga spojrzenia efektownymi owocami.

Porzeczka ozdobna – uprawa 

Porzeczka ozdobna doskonale nadaje się do różnorodnych ogrodowych aranżacji. Może być umieszczona na brzegach rabat lub skarpach. Jeśli zdecydujesz się wykorzystać ją jako żywopłot, to w okresie kwitnienia uzyskasz efekt kwietnej ściany.

Dzikie występowanie porzeczki w wilgotnych poboczach rzek sugeruje, że krzew lubi namokniętą glebę. Nie ma dodatkowych wymagań względem podłoża – bez problemu rośnie na większości gleb z wyjątkiem alkalicznej. Stanowisko dla porzeczki ozdobnej może znajdować się zarówno w pełnym słońcu, częściowym nasłonecznieniu, jak i lekkim cieniu. 

To nie wszystkie możliwości uprawy porzeczki ozdobnej. Równie dobrze krzew może funkcjonować jako samodzielna roślina odizolowana od pozostałej ogrodowej roślinności (soliter). Może rosnąć także wśród innych krzewów, zasadzona w ziemi albo w doniczkach czy ogrodowych pudełkach. Porzeczkę ozdobną możesz więc uprawiać na tarasie lub na balkonie, jeśli brakuje Ci miejsca na dodatkową roślinę w ogrodzie.

Krzew porzeczki ozdobnej jest stosunkowo łatwy w uprawie. Poradzą sobie z nim nawet niewprawieni ogrodnicy. Roślina jest odporna na negatywne czynniki atmosferyczne i szybko rośnie. Dzięki temu już w krótkim czasie po zasadzeniu możesz cieszyć się jej pięknym wyglądem. Porzeczka ozdobna radzi sobie w temperaturach nawet do -15 stopni Celsjusza. 

Jak sadzić porzeczkę ozdobną?

Jeśli masz zamiar umieścić porzeczkę ozdobną w swoim ogrodzie, to nie musisz trzymać się sztywnych zasad dotyczących odległości sadzenia rośliny. Gdy do dyspozycji masz gołe korzenie, to możesz przyjąć regułę 3 roślin na metr.

Jeżeli natomiast chcesz osiągnąć efekt gęstszej roślinności, to zmniejsz odległość między sadzonkami. Zdecyduj się na sadzenie krzewów jeden przy drugim, a uzyskasz kwiecisty żywopłot. To, jak blisko zdecydujesz się umieścić jeden korzeń od drugiego, zależy też zwykle od wielkości samych roślin. Mniejsze lepiej jest sadzić w bliższych odległościach niż rośliny wysokie.

Trochę inaczej wygląda kwestia sadzenia roślin doniczkowych. Te mają zazwyczaj wskazane pożądane gęstości, ale można swobodnie je regulować ze względu na własne preferencje.

Kiedy najlepiej podcinać tę roślinę i czy w ogóle należy to robić? Niektórzy twierdzą, że podcinanie porzeczki ozdobnej najlepiej przeprowadzać w trakcie późnego lata, mniej więcej na przełomie sierpnia i września. Jeśli jednak zależy Ci jednak na uzyskaniu efektu żywopłotu, to odetnij pędy, które najobficiej kwitną już na początku maja. To sprawi, że w przyszłym roku Twój krzaczek porzeczki ozdobnej będzie zachwycał spektakularnym wyglądem.

Porzeczka ozdobna nie wymaga wiele zabiegów, by zachwycała kwitnieniem Fot. 123RF/PICSEL

Jak pielęgnować porzeczkę ozdobną?

Porzeczka nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, by zwracać uwagę urodą w czasie kwitnienia i owocowania. Podobnie jak inne kwitnące krzewy, należy przycinać porzeczkę ozdobną po to, by poprawić jej kwitnienie w następnych latach i zwiększyć gęstość liści.

W czasie pierwszego roku po zasadzeniu wystarczające będzie tylko lekkie podcięcie. Ten nieskomplikowany zabieg sprawi, że krzew będzie mógł wyprodukować więcej łodyg. Nie ma jednak potrzeby drastycznego podcinania porzeczki ozdobnej. Co więcej, efekt nadmiernego cięcia pędów może okazać się odwrotny do zamierzonego. Wystarczy, że odetniesz kilka centymetrów od czubka każdej gałęzi. To regularne przycinanie, które bez obaw możesz stosować każdego roku, sprawi, że krzew porzeczki ozdobnej obficie zakwitnie w następnym sezonie.

Zastosuj też kilka przydatnych wskazówek w odniesieniu do pędów o różnym poziomie kwitnienia:

  • te, które obficie kwitną, odetnij do 2/3 długości;
  • te pozbawione kwiatów obetnij do połowy.

Jeśli natomiast chcesz wymodelować pokrój według własnego uznania, to przytnij pędy bardziej, ale dopiero po upływie kilku lat.

Gatunki porzeczek ozdobnych

Porzeczka ozdobna ma wiele gatunków. Warto poznać najciekawsze, by nie zagubić się w gąszczu różnych nazw. Popularne są szczególnie 3 gatunki – porzeczka złota, porzeczka krwista oraz porzeczka alpejska.

Porzeczka złota ma łacińską nazwę Ribes aureum. Wyrasta nawet do 3 metrów. Krzew charakteryzuje się lekko rozłożystym pokrojem. Roślina wyróżnia się liśćmi o ząbkowanej strukturze. Jesienią cieszą one oko niesamowitymi barwami – przybierają odcienie czerwieni, fioletu oraz żółci. 

Kwitnienie porzeczki tego gatunku odbywa się zazwyczaj od maja do czerwca. Można ją poznać po pachnących, jasnożółtych kwiatach, które układają się w zgrabne grona. W czasie lata kwiaty porzeczki złotej przekształcają się w czarne jagody. Ribes aureum bywa wykorzystywana do szczepienia innych gatunków. 

Drugim popularnym gatunkiem porzeczki ozdobnej jest porzeczka krwista o łacińskiej nazwie Ribes sanguineum. Jest trochę niższa niż poprzedniczka, ponieważ wyrasta maksymalnie do 2 metrów. Wyróżnia się lekko zaokrąglonym, rozłożystym pokrojem. Ten gatunek porzeczki zakwita na przełomie kwietnia i maja. Wtedy też zachwyca krwistoczerwonymi lub ciemnoróżowymi kwiatami, które ułożone są w zgrabnych gronach. Jedno może liczyć nawet 30 kwiatów. Porzeczki tego gatunku mają też charakterystyczne odmiany, takie jak np. Tydemans White. Ta odmiana porzeczki ozdobnej kwitnie na biało, a latem pojawiają się na niej niebieskoczarne jagody. 

Jeszcze jednym ciekawym gatunkiem porzeczki ozdobnej jest porzeczka alpejska. Ribes alpinum, bo tak brzmi jej łacińska nazwa, wyrasta do 2 metrów. Warto wiedziećporzeczka ozdobna tego gatunku przybiera różny pokrój zależny od warunków pogodowych, w tym stopnia nasłonecznienia.

Porzeczka alpejska cechuje się liśćmi o ząbkowanych brzegach. Kwitnie od kwietnia do czerwca, prezentując drobne kwiatki o zielono-żółtym zabarwieniu. Latem na krzaczku pojawiają się piękne owoce. Poza zachęcającym wyglądem nie wyróżniają się one jednak niczym, w smaku są za to dość mdłe. Chętnie są za to zjadane przez ptaki.

Przeczytaj: 

Zwalcza choroby i szkodniki pomidorów niczym chemiczne środki ochrony roślin. Jak stosować oprysk z mleka?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.