Z artykułu dowiesz się:
- Co warto wiedzieć o bergenii sercowatej
- Jakie są odmiany bergenii sercowatej
- Jak uprawiać bergenię sercowatą
- Gdzie sadzić bergenię sercowatą
- Jak pielęgnować bergenię sercowatą
- Jak przycinać i zimową bergenię
Bergenia sercowata — charakterystyka
Bergenia sercowata, inaczej sercolistna (łac. Bergenia cordifolia), to jedna z popularniejszych bylin. Należy do rodziny skalnicowatych razem z innymi bergeniami, których jest w sumie 10 gatunków. Dziko rośnie przede wszystkim w Azji. W innych częściach świata, w tym w Polsce, jest często sadzana w ogrodach przydomowych, parkach czy na osiedlach.
Bergenia sercowata ma bardzo niewielkie wymagania, dlatego świetnie sprawdza się do uprawy przez początkujących ogrodników. Jest przy tym niezwykle efektowna i ładnie kwitnie.
Jak wygląda bergenia sercowata?
Bergenia sercowata dorasta do 60 cm. Nie jest więc bardzo duża, ale rośnie szybko i cieszy oko pięknymi kwiatami i liśćmi. Jej liście są spore i grube, czasem w kształcie sercowatym (stąd nazwa), innym razem bardziej owalnym albo okrągłym. Są ponadto jasnozielone i pięknie błyszczą.
Kwiatostany zbierają się w wiechy po kilkanaście/kilkadziesiąt sztuk kwiatów, zwykle w kielichowatym kształcie. Są bardzo dekoracyjne, najczęściej spotkasz bergenię w kolorystyce różowej, białej, fioletowej, czerwonej i bordowej. Wiele osób obcina kwiaty bergenii, by wstawić je do wazonu czy dołożyć do bukietu.
Liście na jesień zmieniają barwę i również przepięknie dekorują ogród. Są zwykle czerwone, brązowawe i purpurowo-fioletowe. Bergenia sercowata jest ponadto rośliną zimozieloną, więc jej liście nie opadają. Dodatkową wartość dekoracyjną mają czerwone pędy.
Rozchodnik – wytrzymała i efektowna bylina. Uprawa jest prosta
Bergenia wytwarza liczne drobne kwiaty. Fot. Pixabay
Bergenia sercowata — odmiany
Bergenia sercowata ma wiele odmian i kultywarów. Dzięki temu łatwiej wybrać rodzaj dla siebie – biorąc pod uwagę przede wszystkim kolor kwiatów. Szukając bergenii sercowatej, znajdziesz przede wszystkim odmiany o kwiatach:
- Purpurea – ciemnoróżowych,
- Robusta – liliowo-różowych,
- Lunar Glow – różowo-fioletowych,
- Silverlight – białych,
- Flirt – różowych.
Poszczególne odmiany często różnią się też wysokością (niektóre mają jedynie kilkanaście centymetrów, inne kilkadziesiąt) oraz wybarwieniem liści.
Kiedy kwitnie bergenia sercowata? Opadanie liści i kwiatów
Bergenia sercowata wytwarza kwiaty zwykle w kwietniu i maju. Zdarza się ponadto, że przy dobrych warunkach kwitnienie ma miejsce kolejny raz. Liście natomiast nie opadają, ponieważ roślina jest zimozielona. Zmieniają natomiast kolor. Dzięki temu bergenia sercowata jest ozdobą ogrodu przez cały rok.
Bergenia sercowata — uprawa
Bergenia sercowata zniesie wszystkie warunki – to fakt. Nie ma szczególnych wymagań dotyczących stanowiska. Będzie po prostu rosła i kwitła wszędzie tam, gdzie ją posadzisz. Z tego powodu to świetna roślina dla amatorów oraz dla osób, którym zależy na zapełnieniu pustych przestrzeni w ogrodzie.
Na stanowisku słonecznym bergenia sercolistna może lepiej kwitnąć, jednak nie jest to warunkiem. Kwiaty pojawią się bez względu na to, jak jasne jest miejsce. Lepiej jedynie nie wystawiać rośliny na silne słońce, ponieważ grozi to poparzeniem delikatnych kwiatów i liści.
Pamiętaj jednak, że bergenia mocno się rozrasta. W praktyce oznacza to, że powinna być posadzona stosunkowo daleko od innych roślin, aby nie podbierać im wody i substancji odżywczych. Również w sytuacji, gdy chcesz posadzić kilka okazów blisko siebie, ustaw je rozsądnie. Specjaliści radzą sadzenie maksymalnie 7 sztuk na 1 mkw.
Bergenie mogą rosnąć pod drzewami czy przy krzewach, ponieważ cień im niestraszny. Dobrze sprawdzają się też jako rośliny na rabatach, skalniakach czy w pobliżu oczek wodnych i stawów. Mogą ponadto ozdabiać okolice płotu czy wejścia do domu – nawet w niewielkim ogrodzie.
Sadzenie bergenii sercowatej – ziemia i nawożenie
Ziemia do bergenii sercowatej również może być dowolna. Roślina dobrze rośnie bez względu na rodzaj podłoża. Jeśli chcesz jednak zapewnić roślinie idealne warunki, wybierz glebę próchniczą, żyzną i przepuszczalną. Odczyn powinien być obojętny. Możesz wybrać uniwersalną ziemię ogrodową i wymieszać z odrobiną piasku.
Byliny nie trzeba ponadto nawozić. Warto jednak dokarmiać ją standardowymi nawozami wieloskładnikowymi do roślin kwitnących. Pamiętaj, by stosować się do instrukcji na opakowaniu. Możesz również wykorzystać naturalne nawozy i gnojówki, np. z pokrzywy czy mniszka lekarskiego.
Bergenia poradzi sobie praktycznie w każdych warunkach. Fot. Pixabay
Bergenia sercowata — podlewanie i nawożenie
Bergenia sercowata lubi gleby lekko wilgotne – na pewno podłoże nie może być mokre. Stojąca woda sprzyja występowaniu pleśni i chorób grzybowych oraz gniciu korzeni. Podlewanie może być potrzebne jedynie w przypadku niezwykle suchych i ciepłych dni. Nie podlewaj jednak bezpośrednio liści i kwiatów, a podłoże.
Nie jest wymagane nawożenie byliny. Warto jednak dokarmiać ją standardowymi nawozami wieloskładnikowymi do roślin kwitnących. Pamiętaj, by stosować się do instrukcji na opakowaniu. Możesz również wykorzystać naturalne nawozy i gnojówki, np. z pokrzywy czy mniszka lekarskiego.
Choroby bergenii sercowatej
Bergenia sercowata jest stosunkowo odporna na szkodniki i choroby. Jedną z najczęstszych infekcji jest bakteryjna plamistość liści. Objawia się wystąpieniem szarych plam z żółtą obwódką, które po czasie czernieją i wykruszają się.
Wystąpieniu choroby sprzyja zbyt wilgotne środowisko połączone z wysoką temperaturą. Jeśli dojdzie do zachorowania, możesz zastosować środki chemiczne. W skrajnych przypadkach niezbędne będzie całkowite usunięcie danego okazu z ogrodu.
Pielęgnacja bergenii sercowatej – przycinanie i zimowanie
Jako że bergenia sercowata jest rośliną zimozieloną, nie gubi liści. Warto jednak na bieżąco usuwać jej zaschnięte elementy. Szczególnie po zimie dobrze pozbyć się suchych i brązowych liści, by zrobić miejsce na nowe. Roślina odwdzięczy się szybkim wzrostem. Pamiętaj ponadto, by usuwać kwiatostany, gdy bergenia przekwitnie. To również korzystnie wpłynie na jej przyszły wzrost. Rośliny nie trzeba przycinać.
Bergenia sercolistna jest odporna na mróz, dlatego świetnie odnajduje się w polskich warunkach. Standardowo nie trzeba jej też okrywać. Możesz natomiast zastosować ściółkowanie, czyli usypać wokół rośliny kopczyki z kory, siana lub słomy. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie agrowłókniny. Taka ochrona zmniejszy ryzyko, że korzenie przemarzną.
Przeczytaj również: Najpiękniejsze żurawki do ogrodu. Ozdobisz nimi skalniaki i rabaty
Bergenia jest rośliną odporną na mróz. Fot. 123RF/PICSEL
Rozmnażanie i przesadzanie bergenii sercowatej – jak to zrobić?
Bergenia sercowata nie wymaga zmiany stanowiska – może rosnąć w tym samym miejscu latami. Jeśli chcesz jednak zmienić lokalizację, zrób to delikatnie, by nie uszkodzić bryły korzeniowej. Najlepiej wykopać roślinę ze sporym zapasem.
Rozmnażanie bergenii sercolistnej jest bardzo proste. Wystarczy kłącze rośliny podzielić na kilka części i posadzić w podłożu. Możesz ponadto obciąć wierzchołki i zrobić z nich sadzonki. Rozmnażanie rośliny powinno odbywać się wiosną.
Bergenia sercolistna to idealna bylina do każdego ogrodu. Przepięknie się prezentuje, zostawia liście na zimę, a dodatkowo jest niezwykle łatwa w uprawie. Jeśli szukasz rośliny, która rośnie właściwie sama i to w każdych warunkach – postaw na bergenię sercowatą!