Fot. Unsplash.com
Pozwolenie
Przed rozpoczęciem budowy szklarni przydomowej należy zapoznać się z formalnościami. Zgodnie z art. 29 obowiązującego Prawa budowlanego, jeśli powierzchnia zabudowy szklarni nie przekracza 25 m2, nie wymagane jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest zgłoszenie zakresu planowanych prac w odpowiednim organie administracyjnym, 30 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych.
Lokalizacja
Zanim zacznie się budowa szklarni w pierwszej kolejności powinniśmy zaplanować jej lokalizację. Najlepiej ustawić ją co najmniej 1m od granicy działki. Ważne jest również uwzględnienie nasłonecznienia. Najkorzystniejsze jest zrobienie tego zgodnie z kierunkami północ-południe. Należy unikać zacienionych miejsc. W dodatku szklarnia nie powinna znajdować się blisko wody oraz innych miejsc, które są narażone na podmywanie.
Podłoże
Bardzo ważnym elementem szklarni jest podłoże. To ono wpływa na prawidłowy wzrost roślin. Najlepsze będzie spełniające wymogi, które stawia planowana uprawa. Możemy wybrać specjalne maty, które zapewniają doskonały rozwój strefy korzeniowej uprawianych warzyw, owoców czy innych produktów. Co ważne system uprawy powinien być dostosowany do gabarytów szklarni i ilości roślin, która będzie przypadała na 1 m2.
Koszty
Koszt budowy szklarni w Polsce uzależniony jest od materiałów, z których skorzystamy. Do tego ważne jest również to, ile ich potrzebujemy. Aby jak najlepiej oszacować cenę budowy należy najpierw zdecydować jak będziemy ją budować i z czego. Poniżej przedstawiamy propozycje.
Mała szklarnia
Mała przydomowa szklarnia może być wykonana z kilku materiałów. Każde ma swoje zalety i wady. Najważniejsze to wybrać te najbardziej dostosowane do naszych potrzeb. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na konstrukcję nośną. Przedstawiamy kilka pomysłów na budowę.
Budowa szklarni z okien
Jest to niskobudżetowe rozwiązanie. Stare okna możemy mieć w domu lub garażu lub łatwo je zdobyć za niewielkie pieniądze. Do budowy będą nam potrzebne również silikatowe bloczki, aby stworzyć fundamenty. Stare okna służą za ściany szklarni, ale w praktyce również często i dach. Jednak wykorzystanie w ten sposób stolarki okiennej pozwala na stworzenie otwieranego zadaszenia.
Aby cała konstrukcja była stabilna koniecznie jest przygotowanie i zamontowanie szkieletu, czyli stelażu ścian i dachu. Dzięki temu w łatwiejszy sposób zamontujemy ramy, które będą stanowić podparcie. Niezbędna będzie również impregnacja za pomocą preparatów ochronnych i antykorozyjnych.
Aby wybudować najprostszą pod względem wykonania szklarnię, można również wykorzystać folię. Używa się jej przede wszystkim do zakrycia ścian szczytowych lub dachu. Można też uzupełnić przeszklenia ze starych okien. Ale należy wziąć pod uwagę, że pod względem praktycznym, jak i estetycznym całościowe wykonanie takiej budowy z odzyskanych okien jest znacznie bardziej korzystne.
Budowa szklarni z poliwęglanu
Budowa szklarni poliwęglanowej jest bardzo dobrą decyzją, jeśli stawiamy na obiekt odporny na działanie zmiennych warunków pogodowych. Pokrycie, które robi się z poliwęglanu jest odporne na zmiany wymiarów i doskonale przepuszcza promienie słoneczne i jednocześnie chroni przed promieniami UV. Dodatkowo charakteryzuje ją wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ panele poliwęglanowe nie rozkruszają się tak jak szkło. Służą do zbudowania bardzo trwałej i odpornej szklarni. Jednak jej stworzenie więcej kosztuje.
Budowa szklarni z drewna
Szklarnia z drewna najchętniej jest wybierana do przydomowych aranżacji. Są one bardzo estetyczne i idealnie komponują się z altanami i innymi drewnianymi elementami architektury ogródków. Konstrukcja nośnia nie ulega nadmiernemu nagrzewaniu, co oznacza, że zaletą jest słabe przewodnictwo cieplne, a sama budowa nie jest skomplikowana. Jednak trzeba tutaj pamiętać o wyborze odpowiedniego drewna i jego zabezpieczeniu. Z rodzimych gatunków drewna warto wybierać modrzew lub dąb, ponieważ charakterystyczna jest dla nich odporność na niesprzyjające warunki pogodowe i wilgoć. Wadą drewna jest niestety słaba trwałość (w przypadku cienkich konstrukcji) lub duże zacienianie roślin (przy wyborze grubszych listew).
Szklarnia ze stali
Stal to najczęściej wykorzystywany budulec szklarni w Polsce. Ocynkowany materiał jest stosunkowo niedrogi, cechuje go duża trwałości i nośność. Stalowe elementy łatwo się również ze sobą łączą. Sama konstrukcja mocno przewodzi ciepło, dlatego nie sprawdzi się do każdego rodzaju roślin.
Szklarnia z aluminium
Aluminium jako materiał do budowy szklarni jest bardzo dobry, jednak ze względu na cenę mało wykorzystywany. Jest trwały i dość łatwy w utrzymaniu. W dodatku nie ulega korozji. Wadą jest natomiast mniejsza wytrzymałość (w porównaniu ze stalą). Sprawdza się szczególnie na działkach, gdzie powstają obiekty do uprawy roślin tylko do własnego domu.
Autor: Aneta Filipczak, ekspert portalu RynekPierwotny.pl