Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Cięcie wiśni. Jak i kiedy przycinać wiśnie?

By zadbać o drzewka w swoim ogrodzie i odpowiednio je przycinać, nie musisz wcale być profesjonalistą. Wiśnia dość mocno się zagęszcza i brak zdecydowanych kroków może mieć negatywny wpływ na jej owoce. Jak i kiedy przycinać wiśnie? Poznaj tajniki tego zabiegu i przeprowadź go w swoim ogrodzie.

Cięcie wiśni. Jak i kiedy przycinać wiśnie?
Cięcie wiśni wykonuj, gdy za oknem jest ładna pogoda, dzień jest suchy i słoneczny. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Jak i kiedy przycinać wiśnie?

Są dwie główne metody cięcia wiśni, które warto znać przed rozpoczęciem zabiegu. Pierwszą z nich jest prześwietlanie. To sposób, który chętniej wybierają amatorzy. Prześwietlanie powinno być wykonywane każdego roku. Po co przycinać wiśnie tą metodą? Przede wszystkim po to, by korona nie uległa nadmiernemu zagęszczeniu i była lepiej doświetlona. 

Cięcie wiśni metodą prześwietlania należy rozpocząć od wycinania pędów, które rosną do środka korony, krzyżują się lub utrudniają dalszy wzrost. Najlepiej ucinać niechciane gałązki do samego końca. Prześwietlanie obejmuje również systematyczne skracanie gałęzi. Po 3–4 latach gałęzie, na których były już owoce, najlepiej odciąć. To sprawi, że pobudzisz drzewko do wypuszczania młodych gałązek, na których już w kolejnym roku mogą pojawić się owoce.

Jeśli chcesz osiągnąć efekt owocowania nie tylko na obrzeżu korony, ale i w środku, odważ się skracać długie gałęzie. Pozostawiaj tak zwane czopy, czyli 10-centymetrowe odcinki, z których będą miały szansę wyrosnąć młode gałązki. 

Przeczytaj również: Jak uprawiać wiśnię piłkowaną w ogrodzie?

wiśnia piłkowana W przydomowej uprawie wiśni piłkowanej pielęgnacja nie jest zbyt trudna. Fot.123RF.com

Cięcie wiśni – formowanie

Drugą metodą przycinania wiśni jest formowanie. To procedura bardziej zaawansowana niż prześwietlanie drzewka. Warto przeprowadzać ją przez pierwsze 2-3 lata wzrastania. Po co przycinać wiśnie w ten sposób? Formowanie pomaga zachować roślinie odpowiedni kształt i prawidłowo się rozwijać.

W trakcie formowania wycinaj krzyżujące się gałązki. Możesz pokusić się nawet o wycięcie przewodnika (czyli głównego konaru rośliny), ale nie jest to konieczne. Jeśli jednak się na to zdecydujesz, możesz sprawić, że korona drzewa się otworzy. W kolejnych latach procesu formowania wykonuj cięcie odnawiające, które przeprowadzisz za pomocą skracania bocznych, starszych i grubszych gałęzi. Możesz też o połowę przyciąć 2-3-letnie gałęzie, na których widoczne są już młode pędy.

Jedna z najprostszych metod formowania to korona niemal w całości naturalna. Jest to sposób na to, by pozwolić wiśni się rozrastać. Warto pilnować, by drzewo nie rosło zbyt wysoko. Technik formowania jest wiele. Dużo zależy od miejsca w ogrodzie oraz inwencji ogrodnika. Najczęściej drzewa wiśniowe przybierają koronę zaokrągloną lub stożkową. Słabiej rosnące wiśnie częściej mają koronę w formie stożka, a silne w formie zaokrąglonej. 

Kiedy najlepiej przycinać wiśnie?

Jak i kiedy przycinać wiśnie? Znasz już odpowiedź na pierwsze pytanie, warto więc zgłębić kwestię najlepszego terminu na podcinanie. Dla młodych drzewek najlepszą porą będzie wiosna, czyli czas zaraz po posadzeniu rośliny. Podcinanie drzewek o tej porze wpłynie pozytywnie na formowanie się ich korony. 

Starsze wiśnie preferują porę letnią, już po zbiorze owoców. Przeważnie cięcie starych wiśni przypada więc na koniec lipca lub pierwszą połowę sierpnia. Termin jest nieprzypadkowy. Rany po cięciu goją się skutecznej i istnieje mniejsze ryzyko, że roślina będzie przechodzić infekcję lub zaatakują ją grzyby albo bakterie. 

Letnie podcinanie wiśni daje również lepsze rezultaty niż przeprowadzenie tego procesu w trakcie wiosny. To odwrotna sytuacja niż w przypadku jabłoni lub gruszy. Dla nich optymalnym terminem cięcia jest wczesna wiosna lub nawet koniec zimy.

Czy pogoda ma wpływ na powodzenie przycinania drzew owocowych? Owszem! Cięcie wiśni wykonuj, gdy za oknem jest ładna pogoda, dzień jest suchy i słoneczny. Wtedy też zachodzi najmniejsze ryzyko przeniesienia chorób grzybowych, które lepiej się rozwijają, gdy panują wilgoć oraz deszcz.

Pamiętaj też, by po podcięciu wiśni posmarować powstałe rany maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną, która ma dodatek fungicydu. To profilaktyka chorób grzybiczych oraz bakteryjnych, które chętnie atakują drzewka wiśni.

Cięcie wiśni po posadzeniu

Cięcie wiśni po posadzeniu to bardzo radykalny sposób. Tuż po posadzeniu drzewka należy ciąć silnie, ponieważ nie ma ono wówczas zbyt wielu pędów. Te, które są, często rosną pod ostrym kątem ku górze. Jeśli pozbawisz wiśnię zabiegu przycinania, to co prawda może zaowocować już w pierwszym roku, ale będzie nadmiernie się zagęszczać. Grożą jej wtedy złamanie gałęzi pod ciężarem owoców lub trudność z prawidłowym formowaniem się korony. 

Cięcie wiśni po posadzeniu należy rozpocząć od wybrania pędu, który będzie stanowił przewodnik. To zwykle najgrubsza gałąź w środku korony, która odznacza się też największą wysokością. Ten pęd pozostaw bez ingerencji, bo zazwyczaj ma też cenne pąki liściowe. Pozostałe gałązki przycinaj krótko, a już kolejnej wiosny wyrosną z nich młode pędy. 

Cięcie młodych wiśni

Cięcie młodych wiśni to zabieg, który należy przeprowadzać w umiarkowanym natężeniu. Celem przycinania młodych drzewek jest prześwietlenie korony drzewa i zapobieganie nadmiernemu zagęszczeniu. Cięcie młodych wiśni warto więc przeprowadzić po zbiorze owoców. Wówczas przytnij najstarsze gałęzie oraz młode pędy, które zwisają aż do ziemi. Przesłankami do podcięcia pędów są także ich nadmierne pokładanie się, skierowanie ku środkowi korony lub widoczne objawy chorobowe. 

Zazwyczaj do prześwietlenia korony młodego drzewa wystarczy przycięcie 1/5 wszystkich pędów. Gdy drzewo ma tendencję, by rosnąć nadmiernie ku górze, możesz też pokusić się o podcięcie wierzchołka. To pomoże w kolejnych latach uzyskać lepsze zbiory.

Cięcie starych wiśni

Równie istotne, co przycinanie młodych drzewek, jest cięcie starych wiśni. Za stare uważa się rośliny, które były posadzone wcześniej niż 5 lat temu. Cięcie starych wiśni wyróżnia się większą intensywnością. W ich przypadku przeprowadza się tak zwane cięcie odmładzające, ponieważ to właśnie na młodszych (rocznych lub dwuletnich) gałęziach wiśnie owocują najobficiej. 

Radykalne cięcie wiśni polega na skróceniu najstarszych gałęzi, co mobilizuje roślinę do wytwarzania nowych pędów. Stare konary należy przycinać o ok. metr lub półtora. Obcinanie tylko części gałęzi sprawia, że owocowanie nie jest osłabione. Kolejny etap przycinania należy powtórzyć w następnym roku.

W przypadku starszych drzewek, które mają przewodnik, warto wycinać również stare konary i postawiać wyłącznie młode gałęzie oraz roczne pędy. Przewodnik to formowanie korony, które pomaga drzewku zachować odpowiedni kształt. Formowanie odbywa się w pierwszych latach wzrastania wiśni i w kolejnych sezonach może służyć jako wzorzec. 

Do przycinania wiśni możesz użyć sekatora jednoręcznego lub dwuręcznego. Wygodniejszym rozwiązaniem będzie druga opcja, zwłaszcza z myślą o grubych i wysoko położonych pędach. Nie zapomnij również o regularnej dezynfekcji narzędzi.

Nie bój się wykonywać cięcia rośliny i pamiętaj, że robisz to zamiarem zapewnienia jej jak najlepszych warunków wzrostu. Odpowiednio przycinane wiśnie odwdzięczą się obfitym owocowaniem oraz zgrabnym kształtem korony. 

Przeczytaj również: Cięcie czereśni. Jak i kiedy przycinać czereśnie?

cięcie czereśni Dokonując selekcji zdrowych i uszkodzonych pędów, dajesz roślinie możliwość silnego wzrostu. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.