Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co posadzić pod starymi świerkami? Te gatunki roślin sprawdzą się idealnie

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co posadzić pod starymi, dużymi drzewami, aby zapełnić teren ogrodu. Jednak pod koronami drzew, podobnie jak w lesie, panuje cień. To może stwarzać problem, ponieważ większość roślin nie znosi suszy i zacienionych przestrzeni. Czy istnieją więc kwiaty, które polubią zacieniony teren, a do tego będą pięknie wyglądały przez cały rok? Okazuje się, że tak. 

Co posadzić pod starymi świerkami? Te gatunki roślin sprawdzą się idealnie
Zadbaj zarówno o świerki, jak i o rośliny rosnące dookoła nich, aby stworzyć piękną aranżację, która stanie się wizytówką twojego ogrodu! Fot.123RF.com

Spis treści:

Jakie warunki panują pod starymi świerkami? 

Chcąc sadzić rośliny pod świerkami, należy zadać sobie jedno podstawowe pytanie: jakie warunki panują w tym miejscu? Ważne jest przede wszystkim nasłonecznienie. Pod świerkami wcale nie musi panować absolutny cień. Owszem, zbyt gęste gałęzie świerków znacznie ograniczają dostęp do światła. Jednak w przypadku, gdy drzewa tworzą zwartą grupę, ciemność w okolicy ich pni będzie utrzymywała się nawet przez cały dzień.  

Za to drzewa rosnące w szeregu rozbijają cień. Wówczas przez połowę dnia będzie on zauważalny tylko z jednej strony. To znacznie ułatwia dobór roślin, ponieważ nie musisz ograniczać się do tych cieniolubnych. 

Rośliny cieniolubne powinno się wybierać wtedy, gdy docelowe miejsce usytuowane jest od strony północnej. Aby promienie słoneczne dostatecznie oświetlały grządki, należy usunąć stare, niepotrzebne gałęzie świerków. 

Zobacz więcej zdjęć

Co ważne, opadające igły świerku przed długi czas rozkładają się na powierzchni ziemi, zakwaszając tym samym jej wierzchnią warstwę. W tym przypadku, rośliny płytko ukorzenione powinny przetrwać w kwaśnym podłożu. Istotny jest więc dobór roślin preferujących niskie pH podłoża. 

Przeczytaj również: Piękny, zielony ogród przez cały rok. Poznaj najpopularniejsze rośliny zimozielone

Rośliny do cienia pod świerkami – jakie mają wymagania? 

Miejsca pod cienistymi koronami drzew są zwykle bardzo wyjałowione, a tym samym suche. Dlatego też nie ma zbyt wielu roślin, które preferują takie stanowiska. Te, którym cień nie przeszkadza, można spotkać np. w lesie. Są to z reguły rośliny dzikie, nienadające się pod uprawę na terenie miejskim lub w ogródkach domowych.  

Na szczęście nie wszystko stracone. Istnieją drzewa, krzewy czy byliny, które lubią cień pod świerkami. Warunek?  Staranne przygotowanie podłoża. Marzysz o pięknych okazach roślin w miejscach trudnych do ich uprawy? Systematycznie podlewaj świeże sadzonki przynajmniej przez pierwszy rok po ich ukorzenieniu.  

Jakie gatunki roślin nadają się do uprawy pod świerkami w cieniu? 

Brak światła z pewnością zaakceptują barwinki białobrzuche (łac. Pionites leucogaster) i bluszcze pospolite (łac. Hedera helix), które wręcz nie powinny być narażone na pełne nasłonecznienie. Zimnolubne są turzyca Morrowa (łac. Carex morrowii) i turzyca ptasie łapki (łac. Carex ornithopoda). Jeśli mimo cienia ziemia uprawna jest wilgotna i zwięzła, przyjmie się w niej również kopytnik (łac. Asarum) – ciekawa, niska roślina okrywowa. 

barwinek Barwinek to doskonałe rozwiązanie dla zacienionych miejsc. Fot.123RF.com

Wokół świerków ozdobnych warto posadzić konwalie (łac. Convallaria L.) lub funkie (łac. Hosta). Trzeba jednak pamiętać, że sezon tych kwiatów jest z natury krótki. W cieniu ładnie wschodzi praktycznie każda odmiana jasnoty (łac. Lamium), warto więc wziąć ją pod uwagę w planowaniu dekorowania leśnego ogródka.

funkie Liście funkii mogą zmieniać swoją barwę i wzory w ciągu roku. Fot. 123RF/PICSEL

Trzeba jednak pamiętać o tym, że wymaga ona odpowiedniej jakości ziemi. Suchą glebę powinno się zmieszać z tłustą ziemią łąkową. Po posadzeniu nowych roślin, należy obficie podlać podłoże, następnie lekko je ubić i wyściółkować. Warto też podciąć starsze, dolne gałęzie świerków, aby zwisając, nie gniotły świeżych sadzonek. 

Podobne zasady związane z komponowaniem leśnego ogródka odnoszą się do tui (Thuja L.). Żywotniki zachodnie, tak jak i świerki, tworzą piękny i naturalny żywopłot w przydomowym ogrodzie. Nie wymagają skomplikowanej uprawy, rosną szybko, a dodatkowo można je dowolnie formować. Stawiają jednak podobne wymagania odnośnie do „towarzystwa” jak świerki. Jeśli więc zastanawiasz się, co posadzić pod tujami, wybierz rośliny cieniolubne. Przykładem takich kwiatów są chociażby:

  • irysy,
  • astry,
  • jeżówki. 

Byliny wokół świerków – kolejne dobre rozwiązanie 

Doskonałym typem roślin, który zaadaptuje się w takim miejscu, są byliny ozdobne. Sadzonki te kwitną znacznie dłużej niż inne, dzięki czemu ich wygląd pozostaje niezmienny przez większość pór roku. W popularnym nazewnictwie, rośliny zielne, wieloletnie, zimujące, to właśnie byliny. Świerk, dzięki płytkiemu systemowi korzeniowemu, osusza glebę. Dlatego przy planowaniu kwiecistej przestrzeni warto mieć na uwadze rośliny z wysoką tolerancją na suszę. Co ciekawe, gęste gałęzie świerków zatrzymują wodę opadową. Jak wiadomo, większość gatunków roślin preferujących ciemne tereny potrzebuje dużej ilości cieczy. Dlatego, aby zadbać o prawidłowy rozwój sadzonek, szczególnie latem, zaleca się dodatkowe nawadnianie ściółki pod świerkami. 

Aranżacja rabaty pod świerkami – co zrobić, aby była piękna przez cały rok? 

Sadząc rośliny, warto zadbać o to, by rabata była atrakcyjna przez cały rok. Latem nie będzie z tym większego problemu, ponieważ wszystkie kwiaty i drzewa wyglądają pięknie. Co zrobić, aby zachować wysoką atrakcyjność ogrodu również zimą? Tu z pomocą przychodzą iglaki. Młode drzewa iglaste, ze względu na wysoką tolerancję zimna oraz niskie wymagania glebowe, stanowią doskonałą ozdobę wszystkich tarasów, ogrodów czy balkonów. Dlatego wspólnie ze świerkami warto posadzić też rośliny iglaste, które swoją barwę zachowują również w okresie zimowym. Są to m.in: 

  • jałowce pospolite (Juniperus communis L.); 
  • świerki białe (Picea glauca); 
  • świerki pospolite (Picea abies); 
  • sosny górskie (Pinus mugo) 

Ich obecność pozwoli cieszyć się pięknie przystrojonym terenem przez wszystkie cztery pory roku. 

Zobacz więcej zdjęć

Jak przygotować ziemię pod świerkami pod rabatę? 

Glebę silnie ukorzenioną, a nawet poprzerastaną korzeniami świerków, z całą pewnością można ulepszyć. Przed uprawą nowych roślin najlepiej odświeżyć podłoże dosypując do niego ok. 30 cm świeżej warstwy ziemi. Tak uzyskuje się tzw. rabatę podwyższoną. W początkowym okresie wzrostu zagwarantuje ona dobre warunki adaptacji świeżych sadzonek, a także pozwoli im się dobrze ukorzenić. 

Nowy wygląd starego świerka 

Kiedy już decyzja o sadzeniu nowych roślin zapadła, warto również zadbać o estetykę kluczowego drzewa w kompozycji, którym jest świerk. Radykalne cięcie starego i rozłożystego iglaka tylko na pierwszy rzut oka wydaje się zajęciem skomplikowanym. Nic bardziej mylnego. Popularna „choinka” ma wiele rodzajów ozdobnych. Świerk biały, kłujący, serbski, srebrny czy kaukaski, to zaledwie kilka z długiej listy tych, które nadają się do uprawy w przydomowym ogrodzie oraz stwarzają warunki do łatwego przycinania.  

Cięcie i formowanie świerku jest konieczne, aby roślina na długo pozostała gęsta i ładnie wybarwiona. Wystarczy to robić zaledwie dwa razy w roku. Pierwsze i tym samym główne cięcie należy wykonać wczesną wiosną. Najczęściej drzewu nadaje się wtedy kształt trapezu. Gałązki rosnące najniżej zyskują dzięki temu należyte oświetlenie. Drugie cięcie następuje z reguły w maju lub czerwcu. Nie martw się, że stracisz połowę rocznego przyrostu – gałązki i tak odrosną. Formowanie świerku na przełomie wiosny i lata pomoże zwiększyć odporność drzewa na zimowe mrozy. 

Zobacz Top 10 najpiękniejszych bylin

kwiaty w ogrodzie

Nowalijki na własnym parapecie. Czy wiesz, co to są mikroliście? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.