Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak zrobić kompost na gorąco? Zalety i stosowanie kompostu na gorąco w ogrodzie

Kompost doskonale użyźnia i napowietrza glebę. To naturalny nawóz, dzięki któremu rośliny lepiej się rozwijają, a plony są obfitsze. By przyspieszyć jego wytwarzanie, można skorzystać z nowoczesnej metody kompostowania na gorąco. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Wyjaśniamy, czym jest kompost na gorąco i jak go właściwie przygotować.

Jak zrobić kompost na gorąco? Zalety i stosowanie kompostu na gorąco w ogrodzie
Zobacz, jak zrobić ko i dowiedz się, jakie zalety oraz wady ma to rozwiązanie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to jest kompost na gorąco – zalety i wady

Kompost to nawóz organiczny, który wytwarzany jest przede wszystkim z odpadów roślinnych. Powstaje w procesie kompostowania, a zatem w wyniku tlenowego rozkładu resztek roślinnych przez mikroorganizmy. To dość długi proces, w trakcie którego resztki materii organicznej ulegają rozkładowi. Przeciwieństwem tradycyjnej metody kompostowania ("zimny kompost") jest tak zwany „gorący kompost”, czy też „kompost na gorąco”.

Takie rozwiązanie ma swoje pozytywne i negatywne strony. Jakie są zalety kompostowania na gorąco?

  • Główną zaletą kompostowania na gorąco jest przyspieszenie całego procesu. W sprzyjających warunkach gotowy kompost można otrzymać nawet w niecały miesiąc.

  • W ograniczonym zakresie proces kompostowania na gorąco można przeprowadzić także zimą.

  • W trakcie kompostowania na gorąco uzyskuje się dobrze rozdrobniony, wysokiej jakości materiał, przypominający żyzny, czarny humus.

  • W procesie kompostowania na gorąco zniszczeniu ulegają nasiona chwastów i chorobotwórcze patogeny, więc nie istnieje ryzyko, że przeniosą się one na kolejne rośliny.

Przeczytaj również: Pomidory i ogórki będą rosły dwa razy szybciej. Solidna dawka witamin i minerałów plus ochrona przed szkodnikami

Jakie są wady kompostowania na gorąco?

  • Ta metoda wymaga od nas znacznie większej pracy – konieczne jest częste i regularne przerzucanie i napowietrzanie odpadów.

  • Kompostowanie na gorąco wymaga wcześniejszego przygotowania pryzmy w odpowiedni sposób.

  • Duża ilość materiału organicznego musi być przygotowywana w tym samym momencie, a więc trzeba ją wcześniej zebrać.

Warto jednak pamiętać, że nie jest konieczne idealne trzymanie się proporcji. Można dostosowywać sposób działania do posiadanej ilości materiału.

Jakie składniki są potrzebne do kompostu na gorąco?

Kompost na gorąco można uzyskać, stosując różne metody. Najlepiej znana i najpopularniejsza jest metoda Berkley’a, dzięki której gotowy materiał można uzyskać już po 18 dniach – o ile tylko warunki będą sprzyjające.

Co jest potrzebne do kompostowania na gorąco?

  • Odpowiednio duża pryzma (jej wysokość powinna być wyższa niż 1 metr).

  • Materiały organiczne, które będziemy kompostować.

Co jest istotne? Odpowiedni stosunek węgla do azotu (około 25:1 lub 30:1) i należyte rozdrobnienie materiału. Im mniejszy będzie materiał, tym szybciej uzyskamy gotową ziemię kompostową. Dużo węgla zawierają między innymi trociny, gazety czy wytłoczki po jajkach, ale też suche liście, siano czy rozdrobnione gałęzie. Materiały bogate w azot to z kolei materiały zielone, czyli na przykład ścięta, zielona trawa, odpadki warzyw i owoców, fusy z kawy, jak również odchody zwierzęce.

Istotne jest to, że musimy od razu przygotować cały materiał do kompostowania – nie można stopniowo dokładać kolejnych rzeczy, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnej metody.

Źródło: GosiRaj_NoDig/YouTube

Kompost na gorąco krok po kroku

Jak przygotować kompost na gorąco? Najpierw gromadzimy potrzebne materiały i przygotowujemy miejsce. Warto mieć przynajmniej dwie komory, dzięki czemu przerzucanie materiału będzie prostsze.

Oto właściwy sposób przygotowywania kompostu:

  • Cały wsad dzielimy na trzy części. Jedną część powinny stanowić materiały bogate w węgiel, drugą bogate w azot, a trzecią niech stanowi obornik. To obowiązkowe składniki podobnego kompostu.

  • Zebrany materiał rozdrabniamy i układamy warstwami w kompostowniku. Na dnie kładziemy słomę, potem na zmianę warstwy węglowe i azotowe.

  • Kompost powinien być wilgotny, więc w czasie układania co jakiś czas podlewamy go lekko wodą.

  • Warstwy powinny się zakończyć na materiale brązowym, czyli węglowym.

  • Pryzmę kompostową warto przykryć plandeką lub folią. W ten sposób dbamy o utrzymanie wilgotności. Nie należy jednak uszczelniać kompostownika, by swobodnie zachodziły w nim procesy tlenowe.

  • Już po 4 dniach pryzma powinna się nagrzać. Począwszy od tego dnia, musimy przerzucać (czyli odwracać) materiał systematycznie co 2 dni.

Przy sprzyjających warunkach kompost w kompostowniku będzie gotowy już po 18 dniach, choć zwykle trwa to nieco dłużej.

Do czego stosować kompost na gorąco?

Przy kompostowaniu na gorąco rzeczywiście wytwarza się wysoka temperatura, wynosząca od około 50 do 70 stopni Celsjusza. Dzięki temu pozbywamy się z odpadków chorobotwórczych patogenów i nasion chwastów.

Tak przygotowany kompost może być używany do nawożenia wielu różnych rzeczy. Można nim odżywiać zarówno krzewy i drzewa, jak i rabaty kwiatowe, czy też rośliny w skrzynkach lub donicach. Najlepiej mieszać kompost z glebą, w ten sposób odżywiając swój ogród.

Przeczytaj również: Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

Jakie soki są najzdrowsze? Cały sekret polega na odpowiednim połączeniu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.