Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić, żeby szczury trzymały się z dala od ogrodu? 8 sposobów, które warto znać

Budzą odrazę, niszczą żywność i roznoszą poważne choroby. Szczury nie są mile widzianymi gośćmi ani w naszych domach, ani w ogrodach. Te inteligentne stworzenia nie dają się łatwo przechytrzyć, więc pozbycie się ich nie zawsze okazuje się proste. Istnieją jednak sprytne sposoby, które skutecznie zniechęcają szkodniki do przebywania na naszym terenie. Podpowiadamy, jak wygonić szczury z ogrodu.

Co zrobić, żeby szczury trzymały się z dala od ogrodu? 8 sposobów, które warto znać
Poznaj najlepsze sposoby na szczury w ogrodzie. Fot. mangkelin1/123RF.com

Spis treści:

Jak rozpoznać, że mamy szczury w ogrodzie?

Szczury są niebezpiecznymi szkodnikami – zarówno w naszych domach i piwnicach, jak i w ogrodzie. Wyrządzają w nim poważne, często nieodwracalne szkody, jednak najbardziej boimy się chorób i pasożytów, które te gryzonie przenoszą. Ich lista jest długa – szczury mogą roznosić kleszcze, wszy, pchły, tularemię, leptospirozę, tyfus plamisty, a nawet dżumę. Niebezpieczne dla nas i naszych zwierząt jest zarówno ugryzienie przez szczura, jak i kontakt z jego odchodami.

Budzące odrazę gryzonie są najbardziej aktywne późnym wieczorem i nocą, nie zawsze więc mamy okazję je zobaczyć. Nie przeoczymy jednak jasnych sygnałów ich obecności. Jak rozpoznać, że mamy szczury w ogrodzie? Zwróćmy uwagę na następujące oznaki:

  • Tunele – szczurze ścieżki o szerokości ok. 10 cm zauważymy przede wszystkim wzdłuż płotów i ścian budynków;

  • Gniazda – szczury często tworzą otwarte nory przy fundamentach domu, pod tarasem lub w glebie w pobliżu krzaków czy stert gałęzi. Gniazdo, zazwyczaj okrągłe lub lekko owalne o 5-10 cm średnicy, ma gładkie ściany wewnątrz i twardo ubitą ziemię wokół wejścia;

  • Odchody – mają cylindryczny kształt, brązowy kolor oraz ok. 15 mm długości i 5 mm szerokości Najczęściej znajdziemy je w pobliżu miejsc, gdzie szczury żerują lub założyły gniazdo, np. pod podwyższoną rabatą kwiatową lub w komórce;

  • Obgryzione drewno – szczury często niszczą zębami drewniane elementy, np. skrzynki, w których trzymamy plony z ogrodu;

  • Uszkodzone korzenie, owoce i warzywa – na uprawach (liściach, pędach i samych plonach) możemy zauważyć równoległe ślady po zębach szczurów;

  • Ślady łap i ogonów – po opadach deszczu, gdy gleba jest miękka, możemy zauważyć charakterystyczne ślady szczurów;

  • Dziwne hałasy – jeśli nocą słyszymy nietypowe dźwięki dochodzące z ogrodu, możliwe, że mamy szczury;

  • Brzydki zapach – woń stęchlizny np. w garażu lub komórce, może świadczyć o obecności szczurów.

Jak rozpoznać, że mamy szczury w ogrodzie? Jak rozpoznać, że mamy szczury w ogrodzie? Fot. krrad/123RF.com

Przeczytaj również: Grasuje w ogrodzie nawet zimą i niszczy go bardziej niż kret. Jak odstraszyć karczownika w naturalny sposób?

Co przyciąga szczury do ogrodu?

Szczury, podobnie jak myszy czy karczowniki, przyciąga do naszego ogrodu przede wszystkim pożywienie. Znajdują na działce również bezpieczne schronienie i ciepło, których potrzebują zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. W ogrodzie szczury mają dostęp do resztek żywności, szczególnie w sytuacji, gdy wrzucamy odpadki kuchenne do kompostu. Na działce często znajdują także pokarm, który zostawiamy dla innych zwierząt: psów, kotów, kur oraz dzikich ptaków. Z łatwością mogą dostać się również do ziemianek, garaży i komórek, gdzie przechowujemy zapasy żywności.

Co więcej, szczury przyciągają do ogrodu zakątki, w których mogą założyć gniazda. A takich jest na naszych działkach wiele. Stosy drewna kominkowego, gęste krzaki, sterty opadłych liści, szczeliny pod budynkami czy wspomniane już kompostowniki są idealne na bezpieczną kryjówkę. Szczury tworzą nory szczególnie w tych ogrodach, w których mają dostęp do wody (poidełek dla ptaków, misek z wodą dla zwierząt, oczek wodnych). Choć czują się dobrze w ogrodzie, jeszcze lepiej jest im w naszych domach, do których mogą się dostać przez kanalizację lub szpary w fundamentach.

W ogrodzie szczury najbardziej przyciągają kosze na śmieci i kompostownik. W ogrodzie szczury najbardziej przyciągają kosze na śmieci i kompostownik. Fot. reflexpixel/123RF.com

Najlepsze sposoby na szczury w ogrodzie

Gryzonie te potrafią naprawdę uprzykrzyć życie, dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie pozbyć się ich z własnego terenu. Zastanawiasz się, jak odstraszyć szczury z ogrodu? Poniżej przedstawiamy 8 najlepszych sposobów, które warto wypróbować.

  • Utrzymywanie porządku – ogród, w którym jest pełno śmieci, opadłych liści i stert gałęzi, jest idealnym miejscem dla szczurów. Utrzymywanie porządku przez cały rok stanowi więc doskonały sposób na zniechęcenie szkodników do przebywania na naszej działce. Pamiętajmy o systematycznym koszeniu trawnika, zbieraniu liści i pozbywaniu się przedmiotów, które są w ogrodzie zbędne.

  • Usuwanie źródeł pożywienia – szczury najchętniej gnieżdżą się w tych ogrodach, w których jest łatwy dostęp do pożywienia. Dlatego warto zrobić wszystko, aby zdobycie go okazało się dla szkodników trudne lub niemożliwe. Przede wszystkim zamykajmy kosze na śmieci, zbierajmy opadłe z drzew owoce oraz zrywajmy dojrzałe warzywa. Jeśli dokarmiamy ptaki, sprzątajmy resztki ziaren rozsypane wokół karmnika. Najlepiej podwieszać budki wysoko na gałęziach, by gryzonie miały do nich utrudniony dostęp.

  • Uprawianie aromatycznych roślin – szczury, podobnie jak inne gryzonie, mają mocno wyczulony węch. Pewnych zapachów po prostu nie znoszą – odstraszają je mięta, rozmaryn, lawenda, kocimiętka, gorczyca, czosnek oraz nagietki. Warto sadzić te pachnące rośliny zwłaszcza przy ogrodzeniach, nieopodal tarasu i wejścia do domu oraz wokół grządek warzywnych.

Ogród, w którym jest porządek, jest mało atrakcyjny dla szczurów. Ogród, w którym jest bałagan, przyciąga szczury. Fot. bluejava/123RF.com

  • Zabezpieczanie kompostownika – to miejsce przyciąga szczury jak żadne inne w ogrodzie. Z tego względu najlepiej, aby kompostownik był zamknięty. Ponadto wsad warto często mieszać i przerzucać, dzięki czemu szczury mniej chętnie będą go odwiedzać. Takie działanie dodatkowo przyspieszy proces kompostowania.

  • Uszczelnianie budynków – wszelkie szpary, które widzimy w fundamentach czy ścianach domu, komórek i garażu, warto zabezpieczyć. Pamiętajmy, że szczury przeciskają się nawet przez ciasne szczeliny.

  • Stosowanie silnych zapachów – szczury nie tolerują aromatu kawy, olejku miętowego i eukaliptusowego, amoniaku oraz ostrej papryki. Fusy po kawie i ostrą przyprawę możemy rozsypywać w ogrodzie, natomiast płynnymi odstraszaczami nasączać waciki kosmetyczne. Rozkładamy je w miejscach, gdzie pojawiają się szczury.

  • Wsypywanie popiołu drzewnego do nor – szczurze gniazda warto zasypać dużą ilością popiołu drzewnego z kominka. Działa on drażniąco na gryzonie, wolą więc trzymać się od niego z daleka.

  • Zatykanie gniazd gałązkami – poza popiołem do nor można napchać rozdrobnione gałązki roślin, których szczury nie lubią. W ten sposób wykorzystamy pędy tui, cisa i czarnego bzu.

Jeśli chcemy pozbyć się szczurów z ogrodu na dobre, nie musimy rozkładać toksycznych i szkodliwych dla środowiska trutek. Kombinacja domowych metod równie dobrze poradzi sobie z problemem.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Zimowanie hibiskusa bagiennego. Co robić, żeby przetrwał w ogrodzie do wiosny?

Jak związać trawy ozdobne w ogrodzie? Koniecznie zrób to przed zimą

Sadzenie żywopłotu z roślin z odkrytym korzeniem. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu podłoża

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.