Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czy woda bananowa faktycznie pomaga roślinom? Eksperci dają alternatywę

Wielu miłośników ogrodnictwa zastanawia się, jak bardzo skuteczne są popularne metody odżywiania roślin za pomocą domowych preparatów. Jednym z popularnych sposobów dokarmiania kwiatów i roślin zielonych w ogrodach oraz domowych kwietnikach jest wykorzystanie wody bananowej. Czy ten prosty środek naprawdę działa? Amerykańscy eksperci sprawdzili jego skuteczność i mają lepsze alternatywy dla nawozu ze skórki banana. Spróbuj ich sposobów na intensywne nawożenie, dają roślinom potężny zastrzyk cennych składników i nadal są eko.

Czy woda bananowa faktycznie pomaga roślinom? Eksperci dają alternatywę
Czy woda bananowa jest dobra dla roślin? Stężenie składników odżywczych jest w niej znikome, lepiej sięgnąć po eko nawóz domowej roboty, która stanowi prawdziwy zastrzyk substancji odżywczych. Fot. Alicja Rabiko-Woźniak/deccoria.pl

Spis treści:

Czy woda bananowa jest dobra dla roślin?

Aktywność ogrodnicza nie ogranicza się jedynie do prac na działkach, w sadach, przy rabatkach i warzywnikach. Wielu pasjonatów roślin udziela się na forach, dyskutuje w grupach tematycznych oraz dzieli się doświadczeniami, publikując w sieci rozmaite posty ogrodnicze – to tam możemy natknąć się na dziesiątki porad, jak najlepiej i ekologicznie dbać o rośliny.

Czy wszystkie wrzucane do sieci porady są sprawdzone? Zapewne nie, ale mimo to zachęcają do ich wykorzystywania, bo są proste, szybkie i, co najważniejsze, znacznie tańsze od profesjonalnych rozwiązań. Do takich eko tipów zalicza się stosowanie w uprawie roślin kwitnących i zielonych odżywki na bazie wody bananowej. Czy jej przygotowanie rzeczywiście jest warte zachodu? Amerykański eksperci ds. roślin twierdzą, że nie.

Woda bananowa to nic innego, jak przyrządzany dłużej niż zwyczajna herbata napar ze skórek. Po obraniu banana i pokrojeniu skórki na niewielkie kawałeczki zalewa się ją gorącą wodą i pozostawia w niej do namoczenia na kilka dni. Po odcedzeniu roztworu wykorzystuje się go do podlewania kwiatów.

Próbowałam tego zabiegu kilkukrotnie, ale zawsze brakowało mi motywacji, by zachować pewną regularność niezbędną do oceny czy woda bananowa jest dobra dla roślin, czy to tylko ogrodniczy mit. Z pomocą przyszła mi opinia amerykańskiej ekspertki, bardzo popularnej w USA konsultantki ogrodniczej Jessici Damiano, będącej również autorką biuletynu The Weekly Dirt, która potwierdza, że przypisywane wodzie bananowej właściwości odżywcze są nieco przesadzone.

Przeczytaj również: Najlepsza do pomidorów i papryki. Jak zrobić i stosować gnojówkę z bananów?

Lepsze alternatywy dla nawozu ze skórki banana

Zawarte w skórce bananowej potas, witamina C oraz witamina B6 to cenne składniki dla roślin, jednak ich stężenie jest znikome, co nie pozwala na uzyskanie wartościowego nawozu. Ekspertka wyjaśnia:

„Banany zawierają potas, który jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla zdrowia roślin. Namoczenie ich skórek w gorącej wodzie może pomóc wyekstrahować pewną ilość potasu, ale niewystarczającą, aby przynieść roślinom realne korzyści”.

Chcąc wspierać swoje rośliny w ogrodzie, powinniśmy sięgać po lepsze alternatywy dla nawozu ze skórki banana – jest ich wiele i wciąż są eko, a na tym przecież szczególnie nam zależy. Ekspertka rekomenduje podawanie roślinom: 

  • kompostu podstawowego, 
  • herbaty kompostowej, 
  • kompostu bananowego.

podlewanie roślin Podawanie rozmaitych odżywek wraz z wodą jest prostym i szybkim sposobem zasilania roślin, ale warto też rozważyć posypki ekologiczne lub naturalny kompost. Z wodą możesz wygodnie podać herbatę kompostową. Fot. lenanichizhenova/123rf.com

Proponowany przez nią kompost podstawowy to jeden z najłatwiejszych sposobów podawania roślinom odżywki naturalnego pochodzenia. Przetwarzając cenne resztki (w tym skórki bananowe w połączeniu z innymi produktami) w zewnętrznym kompostowniku lub elektrycznym komposterze kuchennym, możemy wyprodukować wartościowy nawóz o wysokiej przyswajalności.

Alternatywą dla wody bananowej jest kompost bananowy, powstały poprzez posiekanie resztek i poddanie ich naturalnym procesom przetwarzania lub wysuszenie w suszarce do żywności i zmielenie na łatwo przyswajalny proszek. Jeżeli wolisz tak, jak ja nawozić rośliny w czasie podlewania, sięgnij po herbatę kompostową. Ekspertka radzi, aby przetworzony, wieloskładnikowy kompost uzupełniony skórkami bananowymi przełożyć do innego pojemnika, następnie zalać wodą, wymieszać, aż powstanie gęsty, ale płynny roztwór i dopiero w takiej formie podać roślinom.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Czym zasilić truskawki podczas kwitnięcia? Plon będzie duży i zdrowy

To najczęściej stosowany przez amerykańskich ogrodników naturalny nawóz do róż. Kwitną bajecznie

Czy aspiryna rzeczywiście działa na pomidory? Jak nawozić aspiryną?

Nigdy nie wyrzucam. Od wiosny do jesieni robię odżywczy nawóz do ogórków i papryki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.