Porady ogrodnicze

Domowe sposoby na drutowce. Wyłap larwy, nim zamienią się w chrząszcze i zniszczą warzywa w ogrodzie

Drutowce wyglądają niepozornie, ale mogą poczynić w uprawach ogromne szkody. Żerują przy tym na wielu roślinach i dość ciężko się ich pozbyć. Na szczęście istnieją domowe sposoby na ich wyłapanie czy odstraszenie. Jakie? Jak rozpoznać drutowce i jakie są objawy ich żerowania? Wyjaśniamy.

Domowe sposoby na drutowce. Wyłap larwy, nim zamienią się w chrząszcze i zniszczą warzywa w ogrodzie
Drutowce uznawane są za jedne z najgroźniejszych szkodników ogrodowych. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Co to są drutowce – jak rozpoznać?

Drutowce to larwy chrząszczy z rodziny sprężykowatych, które występują na wielu uprawach i niszczą je. Dorosłych osobników nie postrzega się jako szkodniki, ponieważ odżywiają się przede wszystkim pyłkiem roślin. Mają gruby, chitynowy pancerz, przez co przypominają kawałki metalowego drutu – i właśnie stąd bierze się ich nazwa.

Larwy są za to bezbarwne i mają silnie wydłużone ciało. Po wylęgu mają długość 1,2-2,5 mm, zaś długość ciała najstarszych larw dochodzi do 25 mm. Atakują rośliny uprawne, a od połowy lata udają się w głębsze warstwy gleby, gdzie następuje ich przepoczwarzenie. Pod koniec lata wylęgają się młode chrząszcze.

Jakie rośliny atakują drutowce?

Niewielki rozmiar drutowców nie powinien nikogo zmylić. To dość popularne szkodniki, które mogą poczynić duże szkody. Są wręcz uznawane za jedne z najgroźniejszych szkodników, spotykanych w ogrodach. Uszkadzają bulwy, korzenie i inne, podziemne części roślin, powodując ich zamieranie. Najchętniej atakują następujące rośliny:

  • marchew,
  • buraki,
  • ziemniaki,
  • sałata,
  • truskawki.

Drutowce atakują też uprawy selera, kukurydzy, pomidora, pora i cebuli. Uszkadzają warzywa korzeniowe, ale też rośliny ozdobne, kiełkujące zboża oraz trawy. Niszczą rośliny w różnych stadiach – od wschodu do zbioru, atakując również siewki. Są przy tym bardzo trudne do zwalczenia, z uwagi na brak dostępnych środków ochrony roślin, a także specyfikę życia larw. Na szczęście istnieją domowe sposoby na ich zwalczenie, a także proste metody na to, by zapobiec ich pojawieniu się w uprawach.

Przeczytaj również: Czerwce niszczą rośliny w ogrodzie. Jak w naturalny sposób pozbyć się szkodników?

Objawy żerowania drutowców

Największe szkody drutowce wyrządzają na początku i pod koniec okresu wegetacji. Atakują nasiona i młode siewki, pozbawiając rośliny składników odżywczych i wody. Ostatecznie rośliny zamierają. Larwy wgryzają się w podziemną część łodygi i w szyjkę korzeniową. W bulwach na przykład ziemniaków czy korzeniach marchwi drążą zaś tunele, przez które plony mogą ulegać infekcjom i stwarzać problemy w przechowywaniu. Jeśli są silnie uszkodzone, nie nadają się ani do konsumpcji, ani do przetwórstwa. Nie sprawdzą się też jako sadzeniaki.

Objawem żerowania drutowców na rozsadach jest żółknięcie dolnych liści i stopniowe więdnięcie rośliny, aż do jej zamarcia. Jeśli rozsada ma zapewnione odpowiednie warunki, może bronić się przed atakiem szkodników, wytwarzając nowe korzenie ponad tymi uszkodzonymi. Większych uszkodzeń można się spodziewać w lata suche, ponieważ drutowce traktują wówczas rośliny jako źródło wody. Warto też wiedzieć, że drutowce najbardziej aktywne są wiosną i jesienią.

Domowe sposoby na drutowce

Jak pozbyć się drutowców? Spulchnianie ziemi to prosty sposób nie tylko na pozbycie się chwastów, ale i na zmniejszenie ryzyka pojawienia się drutowców w uprawach. Zabieg spulchniania gleby powinien być przeprowadzany regularnie, a wręcz często. Dzięki temu napowietrzamy ziemię i niszczymy chwasty. Należy też usuwać je mechanicznie i chemicznie.

Kolejny sposób to sadzenie roślin uprawnych, których drutowce nie lubią. Możemy je zatem skutecznie odstraszyć. Jakie to rośliny?

  • groch,
  • fasola,
  • soja,
  • facelia,
  • gorczyca,
  • rzepik,
  • bobik,
  • rozmaryn,
  • czosnek,
  • lawenda,
  • oregano.

Świetną metodą jest wykonanie przynęty w postaci marchewki lub ziemniaków. Po ich zakopaniu na głębokości 10 cm warto sprawdzać co kilka dni, czy przyciągnęły już wystarczająco dużo osobników. Wówczas je wyrzucamy. Można też wykonać pułapki z plastikowych butelek. Umieszczamy w nich wymoczone wcześniej przez około 12 godzin ziarna pszenicy czy jęczmienia i wykonujemy otwory w butelce, przez które drutowce będą mogły wpełzać do środka. Taką pułapkę warto pozostawić w okolicy upraw, atakowanych przez te szkodniki.

Przeczytaj również: 

Opuchlaki w ogrodzie. Jak rozpoznać i zwalczać te szkodniki?

Poskręcana cebula. Jakie szkodniki atakują cebulę i czy da się ją uratować?

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.