Rośliny domowe

Szlumbergera jeszcze nie kwitnie? Zobacz, co musisz zrobić

Grudnik, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy lub szlumbergera – ta roślina ma wiele nazw i znana jest przede wszystkim z tego, że w okolicach świąt Bożego Narodzenia wytwarza mnóstwo pięknych kwiatów. Sprawdźcie, co zrobić, by i w tym roku szlumbergera zakwitła burzą kwiatów!

Szlumbergera jeszcze nie kwitnie? Zobacz, co musisz zrobić
Sprawdźcie, co zrobić, by grudnik zakwitł pełnią barw na święta. Fot.123RF.com

Spis treści:

Szlumbergera popularne odmiany

Szlumbergera pochodzi z brazylijskich lasów tropikalnych. Warto o tym pamiętać, uprawiając ją w naszych mieszkaniach. Zygokaktusy w naturze żyją jako rośliny nadrzewne, epifity, w próchnicznym podłożu ubogim w wapń. Mają zawsze miękką wodę, wysoką wilgotność powietrza oraz stanowisko półcieniste, bez bezpośredniego nasłonecznienia. Dlatego w naszych domach dobrze czują się przy oknach od strony północnej lub zachodniej. Pielęgnowanie szlumbergery dostosowuje się do terminu kwitnienia.

Kaktus ten należy do najobficiej kwitnących. W pełni kwitnienia jest obsypany kwiatami, które mogą mieć kolor biały, łososiowy, różowy, fioletowy czy czerwony. Gdy nie kwitnie, uwagę przyciągają grube, mięsiste łodygi, podzielone na segmenty, w których roślina magazynuje wodę. Szlumbergera tworzy spłaszczone, silnie rozgałęzione pędy, złożone z wielu członów i ma zwisający pokrój. Kwiaty mają delikatny wygląd i występują na wierzchołkach pędów. Mogą osiągać długość od 4 do 8 cm.

Czas kwitnienia szlumbergery przypada właśnie na grudzień. Często roślina ta jest ozdobą naszych domów w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Grudnik występuje w różnych odmianach kolorystycznych. Te najpopularniejsze to:

  • Bristol Rose - ciemnoróże kwiaty
  • Malissa - białe kwiaty
  • Christmas Cheer - pomarańczowo-czerwony kwiat
  • White Christmas - białe kwiaty

Przeczytaj również: Dlaczego grudnik marnieje? Najczęstsze błędy w uprawie

Szlumbergera Szlumbergera to roślina, która nie boi sie kaloryfera. Fot.123RF.com

Szlumbergera ucięta uprawa

Szlumbergera preferuje miejsca, które są w miarę jasne, ale nie docierają do nich bezpośrednio promienie słońca. Dlatego powinniśmy ustawiać grudnik w miejscu jasnym, lecz nienasłonecznionym.

  • Dobrym wyborem będzie np. północne okno.

  • Roślina ta nie przepada także za wysokimi temperaturami (najlepsza to ok. 20°C), a w okresach spoczynku powinna być jeszcze niższa.

  • Ziemia, w której jest posadzona szlumbergera, powinna dobrze przepuszczać wodę i mieć lekko kwaśny odczyn.

  • Korzenie grudnika nie mogą tkwić w mokrej ziemi. Dlatego też nie zapomnijmy o warstwie drenażu w doniczce np. ze żwiru lub keramzytem.

  • Podlewanie szlumbergery powinno być umiarkowane i zapewniać roślinie stale wilgotne podłoże.

  • Dodatkowo raz na miesiąc powinniśmy wykonać nawożenie szlumbergery przy pomocy standardowego nawozu do roślin doniczkowych.

  • Szlumbergera nie znosi zmiany miejsca – więc nie przestawiajmy doniczki, jeżeli nie jest to konieczne. Przenosiny w okresie kwitnienia mogą spowodować utratę kwiatów.

Szlumbergera Szlumbergera ucięcat kwitnie również na biało. Fot.123RF.com

Kiedy przesadzać szlumbergerę?

Najlepiej będzie, jeśli przesadzimy roślinę kilka tygodni po przekwitnięciu. Wtedy będziemy mieć pewność, że nie zgubi kwiatów podczas kwitnienia.

Szlumbergera opadające kwiaty

Po zmianie miejsca kwiaty i pąki mogą opaść, co często jest spowodowane nie tylko zmianą stanowiska, ale przede wszystkim niewielkimi uszkodzeniami mechanicznymi. To zjawisko rzadziej występuje u nowych mieszańców o kwiatach jasnoróżowych, pomarańczowych lub białych. Kwiaty są krótkotrwałe i żyją około 10 dni, ale wobec tego, że kolejno rozkwitają następne, kwitnienie często trwa ponad miesiąc.

Szlumbergera - choroby i szkodniki

  • Wełnowce - mogą atakować roślinę zimą przy zbyt suchym powietrzu. Szkodniki te wytwarzają substancję przypominającą wełnę, która chroni je przed szkodliwym wpływem środowiska, a także działaniem środków owadobójczych. Możemy usunąć je za pomocą szczoteczki, zanurzonej wcześniej w wodzie z szarym mydłem.

  • Choroby grzybowe - nadmiar wody może wywołać liczne choroby szlumbergery. Objawem gnicia jest czarna obwódka u podstawy pędu. Gdy zauważymy zmiany chorobowe na korzeniach, chore części należy usunąć. Warto również przesadzić roślinę do świeżej ziemi i  ograniczyć podlewanie do momentu, gdy rany się zabliźnią.

Szlumbergera, jak ją pielęgnować, żeby ponownie zakwitła?

Szlumbergera ucięta jest rośliną długowieczną i bardzo wytrzymałą. Jak pomóc naszym grudnikom w zainicjowaniu kwitnienia?

Jeżeli nasza szlumbergera przekwitnie do końca stycznia, wczesną wiosną możemy ją przesadzić. Od maja do lipca kaktus ten nie wymaga dużej ilości ciepła, zadowala się temperaturą 15-18 stopni Celsjusza. W tym czasie podlewamy go umiarkowanie i nie dopuszczamy do przesuszenia bryły korzeniowej. Pod koniec lata wprowadzamy naszego grudnika w stan spoczynku, poprzez ograniczenie nawożenia i nawadniania.

Od października do listopada możemy prawie całkowicie zaprzestać podlewania. Stawiamy wtedy roślinę w miejscu jasnym i chłodnym, o temperaturze poniżej 20 stopni Celsjusza, może to być nawet 10-12 stopni. I czekamy aż pojawią się pąki kwiatowe. Gdy się one pojawią, dostarczamy już wodę systematycznie i dbamy o nawożenie. Mniej więcej co 2-3 tygodnie można zastosować nawóz lub odżywkę do kaktusów. Pamiętajmy, że grudnik nie toleruje stojącej wody. Ale nawet w niesprzyjających warunkach roślina ta przetrwa dłuższy czas i potrafi zakwitnąć. Chociaż nie lubi przeciągów i przestawiania. Szczególnie w okresie kwitnienia.

Szlumbergera rozmnażanie

Rozmnażanie szlumbergery jest bardzo łatwe. Wystarczy oderwać wierzchołek pędu w miejscu łączenia się segmentów.

  • Sadzonka powinna składać się z 3-4 starszych segmentów.
  • Po odcięciu zostawiamy ją na kilka godzin w cieniu do zaschnięcia rany po cięciu.
  • Potem sadzimy do mieszaniny torfu i piasku, może być to podłoże do kaktusów i sukulentów.
  • Aby uzyskać ładną kępę, można posadzić np. 3 sadzonki do jednej doniczki.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować kwiaty domowe zimą? Dzięki temu przetrwają na parapecie

Istnieją gatunki roślin doniczkowych, które powinny być wprowadzone w stan uśpienia.Fot.123RF.com

Kaktus Bożego Narodzenia. Jeden błąd i już nie zakwitnie na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.