Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak pielęgnować borówkę amerykańską w czerwcu? Tego najbardziej potrzebuje, by obficie owocować

Borówka amerykańska, mimo swojej nazwy, z powodzeniem może być uprawiana w Polsce. Coraz częściej pojawia się w naszych ogródkach. Nic dziwnego – pięknie wygląda od wiosny od jesieni, a już wczesnym latem daje smaczne plony. Czerwiec to najlepszy moment, aby otoczyć borówkę troską, która przełoży się na obfite owocowanie. Koniecznie sprawdź, czym dokarmiać krzewy i jak o nie dbać.

Jak pielęgnować borówkę amerykańską w czerwcu? Tego najbardziej potrzebuje, by obficie owocować
Jak zadbać o borówkę amerykańską w czerwcu? Nawożenie jest bardzo ważne. Fot. Antonio Sanchez/123RF.com

Spis treści:

Regularne podlewanie borówki amerykańskiej

W czerwcu, gdy temperatury są już wyższe, borówka amerykańska potrzebuje regularnego nawadniania. Ważne dla jej zdrowia i późniejszego owocowania jest utrzymanie równomiernej wilgotności gleby, ponieważ borówka ma płytki system korzeniowy, wrażliwy na przesuszenie. Najlepszym rozwiązaniem jest podlewanie roślin wcześnie rano lub późnym popołudniem, aby uniknąć nadmiernego parowania wody. Warto pamiętać, że zbyt mokra gleba może prowadzić do chorób korzeni, dlatego dobieraj ilość wody do konkretnych sytuacji, aby uniknąć zastojów wody i kałuż.

Przeczytaj również: Krzaki uginają się od owoców. Ogrodnik zdradził tajniki uprawy borówki amerykańskiej

Ściółkowanie i przycinanie borówki amerykańskiej

Ściółkowanie borówki amerykańskiej to jedna z czynności, które należy uwzględnić w ogrodniczym kalendarzu na czerwiec. Stosowanie ściółki organicznej, takiej jak kora sosnowa, trociny czy liście, pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność gleby, ogranicza wzrost chwastów oraz chroni korzenie przed nadmiernym nagrzewaniem się. Warstwa ściółki powinna mieć około 5-10 cm grubości. Ważne jest, aby nie przylegała bezpośrednio do pędów rośliny, co mogłoby sprzyjać rozwojowi chorób.

W czerwcu oprócz nawożenia trzeba zadbać również o podlewanie, ściółkowanie i przycinanie borówki amerykańskiej. Fot. mnyusha/123RF.com

Czerwiec to dobry czas na przycinanie borówki amerykańskiej. W tym okresie można usunąć przekwitłe kwiatostany oraz chore lub uszkodzone pędy. Przycinanie pozwala na:

  • lepsze przewietrzanie krzewu,
  • zwiększenie dostępu światła do owoców,
  • szybsze dojrzewanie owoców i zwiększanie plonów.

Ważne jest, aby do przycinania używać ostrych i czystych narzędzi, aby nie przenosić chorób.

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Początkiem lata zwróć też uwagę na ochronę borówki amerykańskiej przed chorobami i szkodnikami. Najczęstsze problemy, z którymi mierzą się wówczas ogrodnicy to mączniak prawdziwy, plamistość liści oraz mszyce. Regularne przeglądanie roślin i stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin może zapobiec inwazji owadów lub chorób.

Przeczytaj również: Największe błędy w uprawie borówki amerykańskiej. Nie dziw się, że owoców jest mało lub są kwaśne

Czym nawozić borówkę w czerwcu?

Nie wszyscy nawożą borówki amerykańskie. Ale czerwiec to dobry moment, żeby zacząć. Przekonaj się, że przynosi to zaskakująco dobre efekty. Zwłaszcza że w zupełności wystarczające dla owocowych krzewów okażą się nawozy naturalne.

Nawozy mineralne

Borówka amerykańska ma specyficzne wymagania dotyczące składników odżywczych. W czerwcu stosuj nawozy mineralne, które dostarczą roślinie niezbędnych makro- i mikroelementów. Najlepiej używać nawozów dedykowanych borówkom, które zawierają odpowiednie proporcje azotu, fosforu, potasu oraz magnezu. Nawóz należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, aby uniknąć przenawożenia, które mogłoby zaszkodzić roślinie.

Nawozy organiczne

Oprócz nawozów mineralnych borówkę amerykańską można również nawozić nawozami organicznymi. Kompost, obornik czy biohumus to doskonałe źródła składników odżywczych oraz materii organicznej, która poprawia strukturę gleby. Nawozy organiczne można stosować jako uzupełnienie nawozów mineralnych, a to pozwala na długotrwałe utrzymanie żyzności gleby.

Nawóz z płatków owsianych przyspiesza wzrost borówki i wpływa na jej owocowanie. Fot. Antonio Sanchez/123RF.com

Nawóz z płatków owsianych do borówki

Jednym z ciekawszych i naturalnych sposobów nawożenia borówki amerykańskiej jest stosowanie nawozu z płatków owsianych. Płatki owsiane są bogate w składniki odżywcze, takie jak białko, witaminy z grupy B, żelazo, magnez i cynk, które mogą korzystnie wpłynąć na rozwój rośliny.

Jak przygotować nawóz z płatków owsianych?

  1. Przygotowanie płatków - weź 3 łyżki płatków owsianych i zmiel je na mąkę przy użyciu młynka lub moździerza.
  2. Namaczanie - zalej zmielone płatki 1 litrem wody i odstaw na 4-5 godzin. Co 40 minut do godziny mieszaj, aby składniki dobrze się wymieszały z wodą.
  3. Odcedzanie - po namoczeniu odcedź nawóz przez gazę, aby uzyskać klarowny płyn.
  4. Rozcieńczanie - otrzymany płyn rozcieńcz z wodą w proporcji 1:1. Taki nawóz jest gotowy do użycia.

Przeczytaj również: Choroby i szkodniki borówki amerykańskiej. Jakie są objawy i czym je zwalczać?

Stosowanie nawozu z płatków owsianych

Nawóz z płatków owsianych należy stosować od razu po przygotowaniu, ponieważ szybko się psuje i traci swoje wartości odżywcze. Taki nawóz można używać raz na tydzień, podlewając rośliny w okolicach korzeni. Ważne jest, aby nie przechowywać resztek nawozu, ponieważ mogą one stać się nieefektywne lub nawet szkodliwe dla rośliny.

Stosowanie w czerwcu nawozów pod borówki amerykańskie zapewni krzewom owocowym wszystkie niezbędne składniki odżywcze. To z kolei przełoży się na obfite owocowanie. Dzięki w pełni ekologicznym zabiegom, jak nawożenie płatkami owsianymi będziesz mogła cieszyć się zdrowymi i smacznymi owocami już za kilka tygodni.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Hortensje się zagęszczą i będą miały dużo pełnych kwiatów. Zastosuj metodę hiszpańskich ogrodników

Jak przedłużyć kwitnienie pelargonii? Najlepsza mieszanka na kwitnienie, kwiaty wręcz wybuchają

Paprotka urośnie 5 razy szybciej niż zwykle. Wystarczy podlewać ją nawozem zrobionym na bazie popularnych płatków

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.