Spis treści:
Co lubią sikorki?
Wśród najczęściej pojawiających się gości w jesienno-zimowym ogrodzie znajduje się żółtoniebieskawa piękność niewielkich rozmiarów – sikorka przylatuje chętnie do wystawianych o tej porze roku karmników, ponieważ zasoby jej naturalnego, letniego pożywienia ulegają wyraźnemu skurczeniu. O ile latem ptaszki te podjadają ze smakiem niewielkie owady, w tym pająki, gąsienice i rozmaite larwy, o tyle zimą ich dieta wymaga uzupełnienia. Chcesz pomóc skrzydlatym maluchom zdrowo i bezpiecznie przetrwać zimę? Dowiedz się więcej o ich preferencjach, potrzebach i zachowaniach, które wpływają na metodę dokarmiania.
Pierwszą bardzo ważną kwestią jest termin rozpoczęcia karmienia. Zapotrzebowanie sikorek na dodatkowe źródła pożywienia wzrasta wówczas, gdy zaczynają występować pierwsze przymrozki, jednak muszą one mieć czas na znalezienie karmnika. Dlatego ornitolodzy podpowiadają, by wystawić go już w październiku. Równie istotna, a nawet ważniejsza jest konsekwencja w dokarmianiu, ponieważ sikory przylatując w konkretne miejsce, nie szukają już innego źródła pokarmu. Jeśli nagle przestaniesz podawać im karmę, może to poważnie odbić się na ich zdrowiu.
Jak długo należy uzupełniać karmnik? Najlepiej dokładnie tyle, ile trwa zima, choć ostatecznie czas ten zależy od panujących warunków pogodowych oraz zainteresowania sikorek.
Do jesiennego karmnika przyleci m.in.:
- sikorka modraszka (Cyanistes caeruleus), niewielka ptaszyna, która chętnie posili się jabłkiem, wybranymi nasionami czy kawałkami słoniny;
- sikorka bogatka (Parus major), najliczniejsza i najbardziej waleczna, która preferuje słonecznik, gotowane ziemniaki, kaszę, słoninę i umiejętnie przygotowaną karmę tłuszczową.
Co jeszcze lubią sikorki? Cennym dodatkiem mogą być również kawałki siekanego, suszonego mięsa, suszone larwy czy małe owady. Wszystkie potrzebne składniki możesz podać im w formie łatwo przyswajalnej diety. Znajomy podpowiedział mi dwa doskonałe przepisy na karmę dla sikorek, jednocześnie podkreślając, czego kategorycznie nie wolno podawać im w karmniku.
Przeczytaj również: Jak karmić ptaki, żeby im nie zaszkodzić? Czego nie wrzucać do karmnika, czy trzeba im dawać wodę?
Czego nie dawać sikorkom?
Najważniejsza w dokarmianiu ptaków jest konsekwencja, regularność i higiena. Nie można uzupełniać im diety, nie kontrolując stanu karmnika oraz tego, co w nim leży. Dobra, domowa karma, gdy zawilgotnienie, może stać się nie tylko niechętnie zjadana, lecz także szkodliwa dla zdrowia małych ptaków.
Od wilgoci do rozwoju zarodników grzybów i pleśni droga niedaleka, dlatego pilnuj, aby pokarm w karmniku zawsze był świeży, a karmnik czysty i zaprojektowany tak, by nie dostawała się do niego wilgoć. Idąc tym tropem, kontroluj też przysmaki wywieszane za oknem, by również nie wisiały zbyt długo – szykuj ptakom takie porcje, które będą w stanie zjadać na bieżąco.
Podczas przygotowywania domowej karmy wystrzegaj się produktów starych i popsutych. Co do tego, że mogą szkodzić ptakom, nie powinieneś mieć żadnych wątpliwości. Z różnych przyczyn na liście produktów zabronionych, których kategorycznie nie wolno wrzucać do karmnika, znajdują się:
- kawałki ciast drożdżowych i resztki czerstwego chleba,
- solowe gotowane warzywa, w tym ziemniaki,
- śliskie i zzieleniałe mięsa,
- resztki wędlin (wędzone, solone, peklowane, gotowane lub pieczone w rozmaitych przyprawach),
- tłuszcze takie, jak margaryna,
- stare, zawilgotniałe ziarna,
- zepsute kasze i ryże.
Jak przygotować karmę dla sikorek?
Sikorka bogatka chętnie korzysta z większości typów karmników, zarówno tych wiszących, podwieszanych przysmaków w koszykach czy formie zwartych kul do skubania, jak i pojemników naziemnych. Dlatego sposobów na bezpieczne dokarmianie jej jest wiele. Podobnie sikorka modraszka, choć te dwa gatunki różni nieco okres przylotu.
Ulepiona ręcznie pyza to dla sikorek prawdziwy przysmak. Fot. wierinkimaging/CanvaPro
Bogatka pojawia się w okolicy karmnika mniej więcej 2-3 dni po pierwszym uzupełnieniu, a pierwsze modraszki zlatują się średnio dopiero po 10 dniach. Jednak to one wracają do ogrodowej stołówki znacznie dłużej. Ostatnie wizyty bogatki ornitolodzy odnotowują mniej więcej w połowie kwietnia, zaś modraszka potrafi korzystać z przygotowanej przez człowieka karmy nawet do maja. Karmiąc je u siebie w ogrodzie, miej to na uwadze.
Jak przygotować karmę dla sikorek? Znajomy podpowiedział mi te 3 przepisy, są proste, tworzą odżywczy kompleks dla ptaków, a przy tym zachęcają swoim smakiem. Wybierz jeden z nich lub wypróbuj wszystkie, a nie opędzisz się od sikorek żywo zainteresowanych karmnikiem.
- Domowe pyzy ze świeżej słoniny
Domowe pyzy ulep ze świeżej, niesolonej słoniny drobno zmielonej maszynką do mięsa oraz łuskanego słonecznika. Świetnie sprawdzą się odmiany pastewne np. drobne ziarna czarnego słonecznika, które uwielbiają ziarnojady. Mieszanka powinna mieć taką konsystencję, aby bez trudu udało się z niej ulepić mniejsze lub nieco większe kule (te warto zawiesić przy karmniku w siatkowych woreczkach).
- Patyczki tłuszczowe
Do ich przygotowania potrzebny ci będzie niesolony smalec w kostce. Jeśli -pojemnik, w którym szykujesz patyczki, jest spory, zaopatrz się w więcej niż 1 kostkę. Rozpuść smalec w rondlu, ale pilnuj, by nie zaczął wrzeć. Dodaj do niego wartościowe ziarna czarnego słonecznika oraz wyłuskany miąższ orzechów np. ziemnych, włoskich czy laskowych.
Konsystencja masy powinna być kleista, ale nadająca się do solidnego wymieszania. Gotową bazą wypełnij pojemnik (mogą to być np. kształtki do domowych lodów) i odczekaj, aż karma stężeje – najlepiej, jeśli schowasz ją na chwilę w zimnie i gotowe. Patyczki możesz rozwiesić, wcześniej robiąc w nich nożem wzdłużny rowek po obwodzie i obwiązując naturalnym sznurkiem lub zatapiając jego końcówkę w kształtkach, zanim masa stężeje.
Niektóre resztki domowe również możesz zebrać i zaoferować ptasim łakomczuchom. Do podania sikorkom nadają się m.in. kawałki jabłka nabite na twardszą gałązkę lub patyk, a także gotowane, ale niesolone wcześniej warzywa, obierki, pestki arbuzów, gruszek, wiśni, czereśni, a także dodane do karmy tłuszczowej płatki owsiane.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Naturalne karmniki dla ptaków. Nie wydasz na nie ani grosza, a ptaki zleca się do ogrodu
Dlaczego ptaków nie wolno dokarmiać chlebem? Oto 8 najlepszych pokarmów dla ptaków
Ochrona roślin przed zimną, mrozem i wiatrem. Niezawodne tipy ogrodników