Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak sadzić pelargonie w skrzynkach balkonowych? Z jakimi roślinami? Co zrobić, żeby pelargonie zdrowo rosły?

Pelargonie to królowe polskich balkonów. Kiedyś kojarzone z kwiatkami „babciowymi”, dziś występują w tylu odmianach, że można je dowolnie dobierać i komponować. Jak sadzić pelargonie w skrzynkach, jak je pielęgnować i z jakimi roślinami je łączyć, by stały się ozdobą balkonu? Wyjaśniamy.

Jak sadzić pelargonie w skrzynkach balkonowych? Z jakimi roślinami? Co zrobić, żeby pelargonie zdrowo rosły?
Podpowiadamy, jak sadzić pelargonie w skrzynkach i co zrobić, żeby zdrowo rosły. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Pelargonie – odmiany 

Minęły czasy, gdy pelargonie były czerwonym kwiatkiem na rachitycznej łodyżce. Hodowcy co roku produkują nowe odmiany tych kwiatów, które zachwycają kolorami i strukturą rośliny. Doczekaliśmy się pelargonii zwisających, które leją się z balustrad, pelargonii wielkokwiatowych, o kwiatostanach przypominających hortensje oraz różnego rodzaju hybryd. Kolorystyka tych kwiatów to już nie tylko czerwień, ale różne odcienie różu, fuksji, bordo i bieli, a nawet kolorów łączonych. Najpopularniejsze w Polsce odmiany pelargonii to: 

 • Pelargonie bluszczolistne, zwane też zwisającymi lub kaskadowymi  

To cała grupa roślin, które tworzą zwisające z balustrad nawet na metr kaskady kwiatów i liści. Są bardzo reprezentacyjne, proste w uprawie i wśród nich można wybrać różne rodzaje – o drobnych, pojedynczych kwiatach lub o pełnych czy półpełnych kwiatostanach. Najczęściej mają kwiaty koloru czerwonego, ale są też odmiany białe, lawendowe, a nawet dwukolorowe.

Najpopularniejsze odmiany pelargonii bluszczolistnych to: Rainbow Red (kwiaty czerwone), Raibow White (kwiaty białe z wypełnieniem w odcieniach fioletu) Mexica Ruby (kwiaty różowo-białe), Blue Sybill (kwiaty fioletowe przypominające małe różyczki) 

 • Pelargonie rabatowe 

O dużych, kulistych kwiatostanach i mocnych łodygach. Osiągają wysokość około 20 – 40 cm, ich kwiaty mają intensywne kolory czerwone, różowe lub białe. Bardzo odporne, to właśnie te pelargonie, które kojarzymy z parapetem babci. Dziś doczekały się wielu odmian, stąd można spotkać pelargonie rabatowe o kwiatach fioletowych (Alice), o kwiatach dwukolorowych (Fireworks Bicolor), a nawet o dwukolorowych liściach, pięknie wyglądających również po kwitnieniu rośliny (Chocolate Apricot)  

 • Pelargonie angielskie, zwane królewskimi lub wielkokwiatowymi 

Te rośliny mają dużo większe kwiaty niż inne gatunki. W dodatki są to kwiaty najczęściej dwukolorowe, przy czym kolory albo są cieniowane, albo mocno skontrastowane. Wśród pelargonii królewskich znajdziemy nawet takie, których kwiaty mają inny kolor z wierzchu a inny od spodu, lub w jednym kwiatostanie występują kwiaty o różnych kolorach. Rośliny te osiągają nawet 70 cm wysokości. Wśród nich najpopularniejsze są Aristo Orchid, o dwukolorowych kwiatach różowo – fioletowych, Mandarin, o kwiatach pomarańczowo-czerwonych z białymi brzegami, czy Aristo Black Beauty, o kwiatach burgundowych z białym obramowaniem.  

 • Pelargonie hybrydowe 

To kwiaty, które łączą w sobie ukwiecenie pelargonii rabatowych i często są pół zwisające. Przy tym są bardziej odporne niż pelargonie zwisające. Tu najpopularniejszą, odporną odmianą jest Calliope Dark Red, o ciemnoczerwonych kwiatach, Calliope Rose Splash, o dwukolorowych kwiatach w odcieniach różu i pół zwisających pędach, czy pelargonia White o białych kwiatach z dużymi płatkami przewieszająca się przez balustradę.  

Jak sadzić pelargonie w skrzynkach krok po korku? 

Pelargonie to kwiaty, które świetnie sobie dają radę w skrzynkach, jednak pod pewnymi warunkami. Skrzynki lub pojemniki do tych kwiatów muszą mieć na spodzie dziurki, by kwiaty mogły dać odpór chorobom grzybiczym. Przepustowość ziemi i pojemników ma kluczowe znaczenie w uprawie pelargonii. Skrzynki na pelargonie powinny mieć szerokość 20 cm, głębokość 20 cm, a ich długość już zależy od tego, ile roślin chcemy mieć w skrzynce. Zasada jest taka, że każda roślina powinna być oddalona od kolejnej o 20 cm. Ważne jest również to, by skrzynki były w jasnym, odbijającym światło kolorze.  

Pelargonie lubią ziemię żyzną i przepustową. Sprawdzi się tu każda ziemia z przeznaczeniem do kwiatów balkonowych. Dobrze jest dno skrzynki wysypać keramzytem, co zwiększy przepustowość ziemi. Jak sadzić pelargonie w skrzynkach krok po kroku? 

 • przygotuj skrzynki z otworami na dole, na dno wysyp keramzyt na wysokość około 2 cm; 
 • przygotuj około 3 litrów ziemi na każdych 10 cm skrzynki; 
 • wysyp na keramzyt ziemię do wysokości około ¾ skrzynki; 
 • wymieszaj ziemię z nawozem długo uwalniającym się, przyklep wszystko; 
 • wsadzaj w ziemię pelargonie wyjęte z doniczek tak, by bryła korzeniowa była całkowicie przykryta, przyciśnij ją lekko. Pelargonie zwisające od razu skieruj tak, by pędy rosły na zewnątrz balustrady; 
 • w razie potrzeby dosyp ziemi do wysokości 2 cm doniczki od góry;  
 • przyklep ziemię i dokładnie podlej rośliny uważając, żeby nie lać wody po liściach. 

Przed posadzeniem pelargonii możesz zrobić roślinom kąpiel wodną. Polega ona na tym, że wyjąwszy rośliny z doniczki zanurzamy ich bryłę korzeniową w wodzie na czas, aż z powierzchni bryły znikną pęcherzyki powietrza. Następnie wyjmij roślinę z wody i pozostaw do obcieknięcia.

Źródło: Ogród Na Co Dzień/YouTube 

Z jakimi roślinami sadzić pelargonie? 

Pelargonie można sadzić z innymi roślinami o podobnych wymaganiach. Muszą to więc być kwiaty, krzewy i byliny, które lubią słońce i mocno przepustową ziemię. Oto rośliny, z którymi można śmiało sadzić pelargonie:  

 • petunia; 
 • komarzyca; 
 • kocanka włochata; 
 • stokrotki afrykańskie; 
 • heliotrop; 
 • aksamitki; 
 • wilczomlecz; 
 • lobelie. 

Jedyną odmianą pelargonii, których nie powinno się łączyć z innymi kwiatami, są pelargonie angielskie. To bardzo delikatne i wymagające kwiaty, które łatwo ulegają chorobom. Zresztą pelargonie królewskie bez i bez towarzystwa innych kwiatów wyglądają bardzo strojnie i imponująco. Lepiej też dadzą sobie radę, postawione w pojemnikach na tarasie niż na balustradzie, gdzie będą wystawione na działanie czynników atmosferycznych.  

Jak pielęgnować pelargonie?  

Pelargonie na balkonie to świetny pomysł, gdyż wtedy możemy im codziennie poświęcić nieco uwagi. Kwiaty te nie lubią wyschniętej ziemi, ale źle znoszą stojącą wodę. Dlatego lepiej podlewać je częściej, ale mniej obficie. W normalnych warunkach pelargoniom wystarczy podlewanie dwa razy w tygodniu, ale w okresach suszy lepiej robić to codziennie. Pelargonie podlewamy wodą w temperaturze pokojowej, nigdy zimną. Robimy to rano lub wieczorem uważając, by woda nie lała się po liściach.  

W pielęgnacji pelargonii ważne jest też nawożenie. Te rośliny bardzo lubią żyzną, bogatą w składniki odżywcze ziemię. Nawóz do pelargonii powinien przede wszystkim zawierać azot, potas i fosfor. Azot pobudzi rośliny do kwitnienia, potas to kwitnienie przedłuży, a fosfor wzmocni system korzeniowy. W przypadku pelargonii możemy wykorzystać nawozy, które wolno się uwalniają, zwykłe nawozy oraz nawozy naturalne produkowane domowym sposobem (wywary z bananowych skórek, ze skrzypu lub z pokrzywy). W stosowaniu nawozów kupnych trzeba ściśle trzymać się instrukcji, aby rośliny nie przenawozić. Nawozy naturalne nie stwarzają takiego niebezpieczeństwa i można je stosować nawet raz w tygodniu.  

Przeczytaj również: Odżywanie pelargonii. Kiedy i czym najlepiej nawozić pelargonie?

pelargonia 

Oczyszczacz powietrza? Lepiej trzymaj w domu te rośliny na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.