Porady ogrodnicze

Jak stworzyć wrzosowisko w ogrodzie?

Wrzesień jest świetną porą na założenie wrzosowiska. Jest to okres kwitnienia wrzosów, zatem możemy skomponować rabatę, posiadając w pełni rozwinięte egzemplarze z dokładnie rozpoznawalnym kolorem liści i kwiatów.
REKLAMA

Wrzosy charakteryzują się kłosowatymi kwiatostanami o chłodnych barwach. Wymagają stanowiska suchego, nasłonecznionego, osłoniętego od wiatru. Najbardziej okazale prezentują się zlokalizowane na skarpach i stokach, gdzie poprzez dobranie gatunków o różnych wysokościach oraz umieszczeniu ich na różnych poziomach, możemy uzyskać naturalistyczny, osobliwy efekt. Najlepiej wyglądają wrzosowiska stworzone z maksymalnie trzech lub czterech odmian. Dzięki temu zostaje zachowana harmonia, a rabata nie nabiera chaotycznego, przypadkowego wyglądu.

Sadzenie wrzosów
Wrzosy wymagają gleby kwaśnej, w zwykłej ogrodowej ziemi zaczną zamierać. W planowanym miejscu nasadzeń rozkładamy kwaśny torf ogrodniczy, piasek, kompostowaną korę, a następnie przekopujemy na głębokość szpadla. Gleba powinna być przepuszczalna, próchniczna i kwaśna o odczynie pH 3,5 do 5,0.

Rośliny te należy sadzić w odległościach ok. 30 cm. Kolejnym krokiem jest ściółkowanie rabaty kilkucentymetrową warstwą kory sosnowej, która posiada też właściwości zakwaszające. Ściółka pomoże utrzymać niskie pH gleby oraz zapobiec przesychaniu gleby.
Aby utrzymać stały kwaśny odczyn gleby, warto wykorzystać zjawisko mikoryzy (przeczytasz o niej tutaj). Jest to symbioza roślin i specyficznych grzybów symbiotycznych, nawiązujących bezpośredni kontakt z korzeniami rośliny. Mikoryzę należy wprowadzić poprzez zastosowanie specjalistycznych szczepionek mikoryzowych przeznaczonych dla roślin wrzosowatych.

Różnica pomiędzy wrzoścem a wrzosem
Wrzosy i wrzośce bywają ze sobą mylone ze względu na podobne wymagania i wygląd. Jednak pierwszą najważniejszą różnicę między nimi stanowi okres kwitnienia. Wrzosy kwitną w okresie od lipca do października natomiast wrzośce w okresie wiosennym, od lutego do kwietnia. Istotna różnica występuje w przypadku kwiatów. Kwiaty wrzośców są dzbanuszkowate, o mniejszym rozmiarze, wrzosów mają kształt kielichowaty. Kolejną różnicą są liście: w przypadku wrzośców igiełkowate, ustawione prostopadle do pędu natomiast wrzosy posiadają listki łuskowate, ustawione pod kątem.

Foto: ©123RF/PICSEL

Pielęgnacja wrzosowiska
Istotnym aspektem jest podlewanie wrzosowiska. W czasie sezonu wegetacyjnego należy podlewać rośliny często, ale niezbyt obficie. Zapewni to optymalne nawodnienie i nieprzesychanie egzemplarzy.

Kolejnym krokiem jest przeprowadzanie cięć krzewinek. Wrzośce, których okres kwitnienia przypada w okresie od lutego do maja, przycinamy po przekwitnięciu w maju. Wrzosy kwitnące w okresie jesiennym, przycinamy na wiosnę, aby na zimę nieprzycięte części stanowiły ochronę przed niskimi temperaturami. Przycinać należy przekwitnięte kwiatostany u ich nasady. Na okres zimy, po pierwszych przymrozkach należy okryć krzewinki gałązkami świerkowymi lub włókniną. Materiały te pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza, co zapobiega gniciu korzeni.

Przeczytaj również: Jak dbać o wrzosy na balkonie i tarasie

Gatunki towarzyszące
Ze względu na specyficzne wymagania glebowe, wrzosy i wrzośce można komponować z gatunkami kwaśnolubnymi. Są to między innymi:
•  Drzewa i krzewy iglaste
•  Różaneczniki
•  Pieris japoński
•  Astry
•  Goździki
•  Trawy ozdobne: trzęślica modra, trzcinnik ostrokwiatowy

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL


Przeczytaj inne porady naszego eksperta:

Małe ogrody

Jak chronić rośliny w ogrodach przed upałami

Maj w ogrodzie

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Mała architektura z wierzby. Jak samemu wykonać altankę ogrodową?

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Kwitnące rośliny na żywopłoty

Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych

Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach

Zobacz najpiękniejsze wrzosowiska 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak stworzyć wrzosowisko w ogrodzie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.