Spis treści:
- Sadzenie wrzosów - krok po korku
- Pielęgnacja wrzosów - najważniejsze zasady
- Zimowanie wrzosów na balkonie i tarasie
Sadzenie wrzosów - krok po korku
Wrzosy można sadzić już w sierpniu. Po kupieniu trzeba je szybko przesadzić do większych doniczek. Te, w których je kupiliśmy, mają zbyt mało podłoża (zwykle jest to sam torf). Wymaganie względem donic jest następujące: dla jednej roślinki przyjmuje się minimum 15 cm średnicy naczynia, w którym będzie posadzona. Donice nie muszą być bardzo głębokie, ponieważ wrzosy posiadają płytki system korzeniowy.
Podłoże powinno być przepuszczalne, suche, piaszczyste, a przede wszystkim musi mieć odpowiednie pH (kwaśne 3,5 - 4,5). Wrzosy nie tolerują obecności wapnia, jak również ciężkich, podmokłych i gliniastych gleb. Jeżeli ich korzenie znajdą się w wodzie na zaledwie kilka godzin – zgniją, a cała roślina uschnie.
Na dno doniczki sypiemy keramzyt. Stworzy on potrzebną warstwę drenażu. Na wierzch dobrze jest wysypać warstwę drobno zmielonej kory sosnowej, która zapobiegnie nadmiernemu parowaniu podłoża oraz rozwojowi chwastów (tak - w doniczkach też mogą wyrosnąć chwasty). Doniczki powinny mieć otwory odpływowe w dnie. Jeśli posadzimy wrzosy w osłonkach, będziemy musieli często sprawdzać, czy nie zalega w nich woda.
Wrzosy najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Fot. Tilen Josar/CanvaPro
Wrzosy powinny zostać posadzone na tej samej głębokości, na której rosły w kupionych doniczkach. Nie powinny być wkopane zbyt głęboko, gdyż mogą wtedy gnić. Płytkie sadzenie może za to skutkować szybkim przesychaniem korzeni i wymywaniem ziemi podczas podlewania.
Wrzosy uwielbiają stanowiska słoneczne i osłonięte przed silnym wiatrem. Będą źle rosły w cieniu. Pamiętajmy o tym, że wrzosy to rośliny ogrodowe i najlepiej czują się na zewnątrz (na balkonie lub tarasie). W domu szybko zmarnieją, pomimo naszej troskliwej pielęgnacji. Do pomieszczenia możemy je chować tylko na krótki czas (na kilka dni). Powinny wtedy stać w widnym i chłodnym miejscu, z dala od kaloryfera.
Co sadzić w towarzystwie wrzosów?
Wrzosy pięknie wyglądają posadzone pojedynczo lub w towarzystwie innych wrzosowatych (np. azali lub rododendronów). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby skomponować je z roślinami ozdobnymi o zbliżonych wymaganiach. Polecam towarzystwo karłowych iglaków lubiących kwaśne podłoże oraz hortensji ogrodowych, które w glebie o kwaśnym pH przybiorą niebieski kolor kwiatów.
Przeczytaj również: Najlepszy sposób na zakwaszenie ziemi pod wrzosy. Bujnie rosną do późnej jesieni
Pielęgnacja wrzosów - najważniejsze zasady
Wrzosy należy podlewać systematycznie, tak aby ziemia nadmiernie nie wysychała, ponieważ roślina może utracić pąki i listki. Postarajmy się utrzymać stale wilgotne (ale nie przelane) podłoże. Woda do podlewania wrzosów nie może posiadać dużej zawartości wapnia. Jeżeli do podlewania używamy wody z kranu, odstawmy ją na kilka godzin, aby wapń osiadł na dnie konewki. Podczas podlewania uważajmy, aby nie zamoczyć listków, grozi to powstaniem groźnych chorób pochodzenia grzybowego.
Jeśli chodzi o nawożenie, wrzosy zaliczają się do tej mało wymagającej grupy roślin. Wystarczy im zasilenie raz w sezonie. Warto kupić specjalne nawozy do wrzosów lub do roślin wrzosowatych, np. rododendronów. Uważaj jednak na przenawożenie. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacji wrzosów jest przycinanie. Dotyczy to tak samo roślin posadzonych w ogrodzie, jak i tych znajdujących się w doniczkach na balkonach. Zabieg przycinania wykonuje się na wiosnę (dłuższe pędy sprzyjają łatwiejszemu przezimowaniu). Cięcie jest niezbędne - powoduje zagęszczenie krzewów i obfite kwitnienie.
Dobrze posadzone wrzosy będą zdobić balkon do pierwszych przymrozków. Fot. Madeleine Steinbach/CanvaPro
Zimowanie wrzosów na balkonie i tarasie
Wrzosy są bardzo wrażliwe na przemarzanie, nawet jeżeli rosną w gruncie. Zatem, aby przetrwały ziemię i pięknie rozkwitły w następnym sezonie, musimy zadbać o ich odpowiednią ochronę. Jeżeli nie przesadziliśmy wrzosów do głębszych donic, tylko pozostawiliśmy je na balkonie w tych samych pojemnikach, w których zostały kupione, nie przetrwają przymrozków.
Jeżeli nie dysponujecie ogrodem lub kawałkiem skwerku, w którym moglibyście zadołować donice z wrzosami, najlepiej okryć pojemnik styropianem, również od spodu. Roślinkę osłońmy słomianym chochołem lub białą agrowłókniną. Mniejsze doniczki włóżmy do tekturowego pudła (pokrywę pozostawiamy otwartą), wyłożonego styropianem.
Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 25.08.2020 roku.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak podlewać wrzosy? Zasady i jakość wody mają znaczenie
Nawożenie wrzosów. Kiedy i jak nawozić wrzosy, by pięknie i bujnie kwitły?
Jak sadzić wrzosy, żeby się przyjęły i kwitły wiele lat? Poradnik krok po kroku