Porady ogrodnicze

Jak uprawiać marchew żeby mieć obfite plony?

Uprawa marchwi jest stosunkowo łatwa. Poradzi z nią sobie nawet początkujący ogrodnik. Jej nasiona wysiewamy wprost na miejsce stałe, bezpośrednio do gruntu, na zagonach, podwyższanych grządkach, czy dużych pojemnikach.

Jak uprawiać marchew żeby mieć obfite plony?
Fot.123RF.com

Wyróżnia się więc wiele odmian, które możemy siać i uprawiać w naszych ogrodach. Marchew może nas zadziwić nietypowym kolorem oraz kształtem. Pojawiły się już odmiany nie tylko pomarańczowe, ale także fioletowe, białe i żółte oraz takie, których korzenie mają kształt stożkowaty, walcowaty lub kulisty.

W zależności od odmiany, wysiewamy nasiona marchwi od końca marca do początku czerwca, wprost na miejsce stałe. W sklepach mamy do wyboru odmiany wczesne marchwi, na pierwszy zbiór, a także odmiany średnio wczesne oraz odmiany późne. Tam, gdzie zimy nie są zbyt ostre, a gleba wiosną szybko się nagrzewa, można wysiewać marchew jesienią, tuż przed nastaniem mrozów, tak aby nie zdążyła wykiełkować. Wykiełkuje dopiero wiosną, gdzie przyroda sama wybierze termin kiełkowania. W ten sposób zbiór jest zazwyczaj przyspieszony o ok. 10 dni.

Na zagonie wyznaczamy niezbyt głębokie rowki jedno-, dwucentymetrowe, oddalone od siebie o mniej więcej 15-30 cm i regularnie rozmieszczamy nasiona na ich dnie. Delikatnie je zasypujemy, ubijamy i podlewamy rozproszonym strumieniem, tak żeby nie wymyć nasion. Pamiętajmy potem o częstym podlewaniu, jeżeli nie pada. W uprawie warzyw korzeniowych ważne jest wcześniejsze dobre przygotowanie gleby. Zanim wysiejemy rośliny zadbajmy o to, aby grządki były odchwaszczone. Okres kiełkowania marchwi to 10-20 dni. Aczkolwiek w zależności od warunków pogodowych czas ten może się wydłużyć nawet do 5 tygodni. W tym czasie pozostawione chwasty zdążą już całkiem nieźle podrosnąć.
Po 3-4 tygodniach, gdy młode rośliny osiągną 3-4 cm wysokości, warto usunąć najsłabsze rośliny, pozostawiając silniejsze w rozstawie 3-8 cm. Przerywkę najlepiej jest wykonać po deszczu. Wyrwane rośliny należy od razu usunąć, a podstałe dołki zakopać i ubić.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Optymalny rozwój marchwi zapewnia średnia dziennych temperatur wynosząca od 15 do 21 stopni Celsjusza. Aczkolwiek roślina ta nie ma pod tym względem dużych wymagań. Znosi zarówno niewielkie przymrozki, jak i upały. Jeżeli jednak temperatura poniżej 10 stopni Celsjusza utrzymuje się przez kilka tygodni w pierwszych dwóch miesiącach uprawy, może to spowodować tworzenie się „pośpiechów” na roślinie. Korzeń spichrzowy zaczyna się formować mniej więcej miesiąc po wschodach.

REKLAMA

Marchew najlepiej rośnie w glebie żyznej, próchnicznej, głęboko uprawionej i szybko obsychającej. Nieodpowiednie są dla niej gleby ciężkie, podmokłe i kamieniste. Przed siewem zagon trzeba starannie przekopać i odchwaścić, a także wzbogacić nawozem, np. dojrzałym kompostem lub ekologicznym nawozem z serii BIO. Marchew nie powinna być uprawiana w pierwszym roku po oborniku, bo może wtedy tworzyć rozwidlone korzenie. Jest to roślina o średnich wymaganiach pokarmowych. Dobrze rośnie w glebie o odczynie 6-6,5 pH, na lekkie zakwaszenie też nie jest wrażliwa. Warto zapewnić jej miejsce słoneczne oraz dobre zaopatrzenie w wodę, szczególnie w okresie tworzenia się korzenia spichrzowego. Niedobór wody podczas ostatnich dwóch miesięcy wzrostu tej rośliny, w czasie, gdy następuje najbardziej intensywny rozwój i wzrost korzeni, może powodować, że będą one cienkie i rozwidlone.

Marchew możemy uprawiać też na balkonie lub tarasie, ale potrzebujemy głębokiego pojemnika. W taki sposób można wsiewać odmiany na wczesny zbiór, lub takie, które wytwarzają niewielkie korzenie. Można nabyć np. nasiona marchwi, która swoim kulistym, niewielkim kształtem bardziej przypomina rzodkiewkę. Do najważniejszych prac pielęgnacyjnych w uprawie tego warzywa należ podlewanie, pielenie i przerywanie roślin. Zarówno przerywkę jak i odchwaszczanie z jednoczesnym spulchnianiem wierzchniej warstwy ziemi warto przeprowadzić kilkakrotnie w sezonie. Marchew jest wrażliwa na zaskorupienie gleby.

Wielkanoc

Zbiór marchwi w zależności od potrzeb i odmiany możemy przeprowadzać po upływie 3-6 miesięcy od siewu. W praktyce najczęściej od czerwca można już wyrywać większe okazy w miarę potrzeb. Odmiany późne zbieramy jesienią, przed przymrozkami. Wykopujemy ją za pomocą wideł, łopaty lub łopatki. Najczęściej koniec października lub początek listopada to ostateczny termin zbioru marchwi.

Marchew możemy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, w skrzynkach, przekładając poszczególne warstwy warzyw piaskiem. Do przechowywania przez zimę wybieramy korzenie marchwi, które są nieuszkodzone, suche i pozbawione śladów występowania szkodników. Możemy też marchew mrozić, po wcześniejszym zblanszowaniu. Najczęściej przygotowujemy już gotowe porcje, pokrojone w kosteczkę, które później wystarczy tylko zagotować. Niektórzy przeznaczają marchew również na przetwory w słoikach. Zarówno na przedplon jak i na poplon w przypadku marchwi można wysiewać np. takie rośliny jak: rzodkiewka, szpinak czy sałata.

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.