Wyróżnia się więc wiele odmian, które możemy siać i uprawiać w naszych ogrodach. Marchew może nas zadziwić nietypowym kolorem oraz kształtem. Pojawiły się już odmiany nie tylko pomarańczowe, ale także fioletowe, białe i żółte oraz takie, których korzenie mają kształt stożkowaty, walcowaty lub kulisty.
W zależności od odmiany, wysiewamy nasiona marchwi od końca marca do początku czerwca, wprost na miejsce stałe. W sklepach mamy do wyboru odmiany wczesne marchwi, na pierwszy zbiór, a także odmiany średnio wczesne oraz odmiany późne. Tam, gdzie zimy nie są zbyt ostre, a gleba wiosną szybko się nagrzewa, można wysiewać marchew jesienią, tuż przed nastaniem mrozów, tak aby nie zdążyła wykiełkować. Wykiełkuje dopiero wiosną, gdzie przyroda sama wybierze termin kiełkowania. W ten sposób zbiór jest zazwyczaj przyspieszony o ok. 10 dni.
Na zagonie wyznaczamy niezbyt głębokie rowki jedno-, dwucentymetrowe, oddalone od siebie o mniej więcej 15-30 cm i regularnie rozmieszczamy nasiona na ich dnie. Delikatnie je zasypujemy, ubijamy i podlewamy rozproszonym strumieniem, tak żeby nie wymyć nasion. Pamiętajmy potem o częstym podlewaniu, jeżeli nie pada. W uprawie warzyw korzeniowych ważne jest wcześniejsze dobre przygotowanie gleby. Zanim wysiejemy rośliny zadbajmy o to, aby grządki były odchwaszczone. Okres kiełkowania marchwi to 10-20 dni. Aczkolwiek w zależności od warunków pogodowych czas ten może się wydłużyć nawet do 5 tygodni. W tym czasie pozostawione chwasty zdążą już całkiem nieźle podrosnąć.
Po 3-4 tygodniach, gdy młode rośliny osiągną 3-4 cm wysokości, warto usunąć najsłabsze rośliny, pozostawiając silniejsze w rozstawie 3-8 cm. Przerywkę najlepiej jest wykonać po deszczu. Wyrwane rośliny należy od razu usunąć, a podstałe dołki zakopać i ubić.
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien
Optymalny rozwój marchwi zapewnia średnia dziennych temperatur wynosząca od 15 do 21 stopni Celsjusza. Aczkolwiek roślina ta nie ma pod tym względem dużych wymagań. Znosi zarówno niewielkie przymrozki, jak i upały. Jeżeli jednak temperatura poniżej 10 stopni Celsjusza utrzymuje się przez kilka tygodni w pierwszych dwóch miesiącach uprawy, może to spowodować tworzenie się „pośpiechów” na roślinie. Korzeń spichrzowy zaczyna się formować mniej więcej miesiąc po wschodach.