Porady ogrodnicze

Jakie kwiaty wybrać na balkon? 10 doskonałych propozycji

Jeśli nie macie pomysłu, czym w tym roku przyozdobić swój balkon, śpieszymy z podpowiedziami! Oto kilka kwiatowych inspiracji, które pomogą stworzyć zachwycający, kolorowy ogródek miejski – od wczesnej wiosny, aż do lata.
REKLAMA

Bratki
Bratki, czyli fiołki ogrodowe są roślinami dwuletnimi. Kwitną bardzo długo, bo od marca do czerwca, mienią się wówczas feerią barw i delikatnie pachną. Osiągają wysokość wynoszącą 10-25 cm. Dobrze rosną w słonecznym stanowisku, ale umieszczone w lekkim półcieniu (np. na balkonie wschodnim lub zachodnim) będą kwitły dużej. Tolerują krótkotrwałe spadki temperatury do kilku stopni poniżej zera, nie znoszą upałów. Podłoże dla nich powinno być umiarkowanie przepuszczalne, próchnicze, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Dużą ich zaletą jest prostota uprawy — wystarczy pamiętać jedynie o regularnym podlewaniu. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Stokrotki
Stokrotki zaczynają zakwitać już w kwietniu. Występują w różnych odmianach, które różnią się miedzy sobą budową, jak i kolorem kwiatów – mogą być białe, czerwone, różowe. Są odporne na wczesnowiosenne zawirowania pogody, niestraszne im przymrozki, wiatry i deszcze. Po przekwitnięciu, jeśli jest taka możliwość, warto przenieść je z doniczek na ogrodowe rabaty. Preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste, glebę żyzną, przepuszczalną, stale lekko wilgotną.

Wybrane dla ciebie:

               

Pierwiosnki
Niektóre gatunki z tego licznego rodzaju zakwitają już w marcu, większość jednak pojawia się później, w kwietniu i maju. W przeciwieństwie do bratków i stokrotek mogą być umieszczane w stanowiskach zacienionych. Najwłaściwsze są dla nich gleby słabo próchnicze, wilgotne o dużej zawartości piasku. Są mroozodporne. Polecane gatunki: pierwiosnek lekarski, pierwiosnek lekarski (Primula officinalis), wyniosły (Primula elatior), bezłodygowy (Primula acaulis), gruziński (Primula juliae), ząbkowany.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Niezapominajki
Od maja do czerwca na naszym balkonie mogą pojawić się śliczne, drobne niezapominajki. Poza niebieskimi odmianami można nabyć rośliny kwitnące na biało bądź różowo. Nie są wybredne i wymagające. Są bardzo łatwe w uprawie, potrzebują jedynie regularnego i dość obfitego podlewania. Będą się doskonale prezentowały w kompozycjach z roślinami cebulowymi kwitnącymi wczesną wiosną. Urozmaicą nasz balkon do czerwca. Po przekwitnięciu lepiej je usunąć, bo niezapominajka to roślina dwuletnia, która po zakwitnięciu zamiera. Rośliny te dają obfity samosiew.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(fot. 123RF/PICSELL)

Puszkinie
To piękne wiosenne rośliny cebulowe, które kwitną od kwietnia do maja. Puszkinia cebulicowata jest dość łatwa w uprawie, gdyż nie posiada specjalnych wymagań. Lubi słoneczne miejsca, ale dobrze rośnie też w półcieniu. Gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków, można posadzić między nią inne rośliny, co na pewno stworzy urozmaiconą i barwną kompozycję. Po przekwitnięciu dobrze jest wykopać cebulki (zazwyczaj pod koniec maja), przesuszyć i przechować w temperaturze do 20ºC do momentu jesiennego wysadzenia.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wiciokrzewy
Są łatwymi w uprawie, długo kwitnącymi pnączami o drewniejących pędach. Szybko porastają podpory i kwitną cały sezon wegetacyjny. Mało wymagające względem gleby, do dobrego wzrostu potrzebują jednak dużej ilości słońca.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Groszek pachnący
Groszek pachnący jest pnączem jednorodnym i do jego największych walorów należy, jak wskazuje nazwa, zapach. Przyjemny, intensywny, ale nie drażniący – z pewnością umili wiosenno-letni wypoczynek na balkonie. Jego delikatne kwiaty zebrane w grono przypominają motyle. Występuje w wielu odmianach kolorystycznych – białej, niebieskiej, czerwonej, fioletowej, różowej, a także dwubarwne. Dla prawidłowego wzrostu należy zapewnić mu podpory, po których mógłby się wspinać. Osiąga do ok. 2 m wysokości. Uprawiajmy go w ciepłych i słonecznych stanowiskach, osłoniętych od wiatru. Warto pamiętać o regularnym dokarmianiu wieloskładnikowym nawozem przeznaczonym dla roślin kwitnących oraz o systematycznym usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, co pobudzi go do wytwarzania większej liczby nowych kwiatów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(fot. 123RF/PICSELL)

Nasturcje
Nasturcje są roślinami pnącymi, jednorocznymi. Dorastają do trzech metrów. Mają urokliwe, delikatne kwiaty, które w zależności od odmiany są pomarańczowe, żółte i czerwone. Wypuszczają ich więcej, jeśli ustawione są w słonecznym stanowisku. Wymagają żyznej, przepuszczalnej, wilgotnej gleby. Często podlewane pozostaną odporne na ataki gąsienic i mszy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fuksje
Te tropikalnie wyglądające rośliny kwitną od wiosny, aż do jesieni. Znane są również pod nazwą „ułanka” - od amarantowego koloru na proporczykach polskich ułanów. Obecnie dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych: od bieli, przez pomarańcz do czerwieni, fioletu i różu. Można je uprawiać w każdej glebie, z domieszką torfu. Preferuje stanowiska zacienione.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(fot. 123RF/PICSELL)

Tytoń ozdobny
Tytoń ozdobny jest rośliną jednoroczną, o ozdobnych, pięknie pachnących kwiatach, które kształtem przypominają gwiazdy. Dostępny jest w różnych kolorach, od bieli, przez fiolet aż do odcieni czerwieni. Dorasta do ok. 80 cm wysokości, zakwita w późniejszym terminie, bo w okresie od czerwca do października. Lubi stanowiska słoneczne, a glebę żyzną, próchniczą, piaszczysto-gliniastą, zasadową i przepuszczalną.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Wybrane dla ciebie:

                       

Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jakie kwiaty wybrać na balkon? 10 doskonałych propozycji"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.