Porady ogrodnicze

Jesienna pielęgnacja trawnika. Jak przygotować trawnik na zimę?

Jesienna pielęgnacja trawnika jest bardzo ważnym zabiegiem, ponieważ pomaga przetrwać trawom zimę. Jeśli nie zastosujemy konkretnych zasad, to na wiosnę możemy spodziewać się zniszczonej darni pod topniejącym śniegiem. Właśnie dlatego warto zadbać o kondycję trawnika po zimie już w październiku. Jak to zrobić? Co jest ważne? Podpowiadamy.  

Jesienna pielęgnacja trawnika. Jak przygotować trawnik na zimę?
Nawożenie trawnika to jedno z podstawowych zadań pielęgnacyjnych przez zimą. Fot. 123RF/Piscel

Spis treści:

Pielęgnacja trawnika jesienią - najważniejsze zasady 

Jesienią trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby cieszył oko na wiosnę. Najważniejsze pielęgnacyjne zasady: 

  • nawożenie gleby odpowiednimi nawozami; 
  • grabienie spadających liści i lekka wertykulacja; 
  • wyczesywanie mchu i zeschniętych resztek; 
  • koszenie i przycinanie trawnika przed zimą. 

Te wszystkie zasady pielęgnacyjne należy wykonać przed nadejściem zimy. Są podstawą do przetrwania i rozwoju traw w kolejnym sezonie. 

Przeczytaj również: Wapnowanie trawnika jesienią. Jak wapnować trawnik, jakie wapno jest najlepsze?

Nawożenie trawnika jesienią - czym nawozić? 

Nawożenie trawnika jesienią wykonujemy ostatni raz w połowie października. W tym czasie stosujemy nawozy, które mają małą ilość azotu

Trawnik jesienią zasilamy nawozami, które mają dużą ilość fosforu i potasu w składzie. Te dwa pierwiastki są niezbędne do rozwoju systemu korzeniowego i lepszego krzewienia traw. Trawnik nawożony takimi nawozami przetrwa w dobrej kondycji zimę, a także będzie odporny na pleśń śniegową, przemarzanie i suszę.  

Do jesiennych nawozów dodawane jest również żelazo w postaci siarczanu, aby ograniczyć rozwój mchu na darni. Można stosować także nawozy wapniowe, gdy pH gleby jest zbyt niskie - poniżej 5.  

Pamiętaj o grabieniu liści i wyczesywaniu mchu z trawnika jesienią. Fot. 123RF/Piscel

Do nawożenia trawnika jesienią warto użyć naturalnych nawozów. Zaliczamy do nich obornik, który rozrzucamy po całej powierzchni trawnika. Zasilanie nim gleby wykonujemy dopiero wtedy, gdy temperatura spadnie, a trawa lekko przymarznie. Dzięki temu składniki będą przenikać równomiernie do gleby w okresie zimy i przedwiośnia, zasilą trawnik na początku sezonu wegetacyjnego i szybciej zregenerują go po zimie.  

Innym naturalnym sposobem jesiennego nawożenia trawnika jest zastosowanie kompostu. Należy przesiać go przez siatkę o średnicy oczek 1 – 2 cm i rozsypać równomiernie po całej powierzchni w dawce 300 – 600 mg na 100 m2. Kompost zabezpieczy trawnik przed wysychaniem, stworzy lepsze warunki do jego rozkrzewienia oraz zapobiegnie powstawaniu pustych miejsc w darni.  

Przeczytaj również: Aeracja trawnika jesienią. Jeden z najważniejszych zabiegów na dobre zimowanie trawnika

Ostatnie koszenie trawnika przed zimą 

Jesienna pielęgnacja trawnika polega na regularnym koszeniu trawy. W październiku zwiększamy wysokość koszenia. Nisko skoszona trawa jest mało odporna na przemarzanie. 

Ostatnie koszenie trawnika przed zimą wykonujemy kilka dni przed nadejściem przymrozków. Trawę przycinamy na wysokość nie większą niż 2 – 3 cm.  

Pamiętajmy, aby na zimę nie zostawiać długiej trawy. Przerośniętę kępy traw przyczyniają się do powstania pleśni śniegowej. 

Jesienna wertykulacja trawnika 

Jesienną, lekką wertykulację trawnika wykonujemy dwa tygodnie przed przymrozkami, na początku listopada. W tym celu wyczesujemy darń grabiami wachlarzowymi lub miotłograbiami, które niszczą liście i mech oraz zbierają filc. 

Źdźbła trawy i filc są siedliskiem pleśni grzybowej, dlatego przeprowadzenie wertykulacji jest niezbędnym, jesiennym zabiegiem. Z tego samego powodu musimy grabić zalegające liście, które dodatkowo ograniczają trawie dostęp do światła. 

Młody trawnik – przygotowanie do zimy 

Trawnik, który został założony z siewu wiosną, zdążył ukorzenić się i rozkrzewić przez lato. Podobnie jest w przypadku darni z rolki. W związku z tym jesienią nie ma między nimi różnicy. Młody trawnik pielęgnujemy tak samo, jak ten wieloletni. 

Młody trawnik wysiany pod koniec lata należy skrócić w październiku na wysokość około 5 cm. Z kolei darń z rolki kosimy nie krócej niż 4 cm. Młodego trawnika nie nawozimy w przeciwieństwie do tego wieloletniego.  

Przeczytaj również: Wertykulacja trawnika jesienią – jak dobrze to zrobić? Co po wertykulacji?

Nazywany słowiańskim żeń-szeniem. Moc chrzanu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.