Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Juka domowa – odmiany i pielęgnacja. Co zrobić, żeby juka wypuszczała nowe liście?

Juka domowa to popularna roślina doniczkowa, która wygląda dość egzotycznie, a przy tym nie jest szczególnie wymagająca. Do naszych domów najczęściej trafia juka gwatemalska, znana też jako juka słoniostopa. Jak pielęgnować jukę i co zrobić, żeby wypuściła nowe liście? Czego ta roślina nie lubi?

Juka domowa – odmiany i pielęgnacja. Co zrobić, żeby juka wypuszczała nowe liście?
Wyjaśniamy, jak sprawić, by juka zaczęła wypuszczać nowe liście. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Juka domowa – odmiany i charakterystyka

Juka to roślina należąca do rodziny szparagowatych. Jej inne nazwy to jukka, krępla czy szpilecznica. Juki pochodzą z Ameryki Północnej i Środkowej, ale niektóre gatunki można uprawiać jako rośliny doniczkowe. Niezwykle popularna jest juka domowa, będąca ozdobą domów i mieszkań. Wygląda dość egzotycznie, z uwagi na sztywne łodygi zakończone rozetą wąskich, spiczastych liści.

Wyróżniamy ponad 50 gatunków tych roślin, przy czym najpopularniejsze są:

  • Juka gwatemalska (juka słoniostopa) – to ona najczęściej trafia do naszych domów. Z jej grubego pnia wyrastają kępy spiczastych liści, które mogą być mniej lub bardziej sztywne. W naturze jest to kilkunastometrowe drzewo, ale w warunkach domowych roślina dorasta do około 1,5 metra.

  • Juka aloesowa – słynie z pięknych liści i kwiatów, które są duże oraz efektowne. Może trafiać również na tarasy czy na trawniki.

  • Juka wyniosła – jej cechą charakterystyczną są długie, dość wąskie liście, które mogą mieć nawet metr długości.

Jak pielęgnować jukę?

Jak dbać o jukę domową? Do naszych domów trafia najczęściej juka gwatemalska. Nie jest to roślina wymagająca, jednak warto wiedzieć, na czym polega właściwa pielęgnacja juki. To roślina dość odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, jednak warto zapewnić jej odpowiednie możliwości rozwoju. Czego potrzebuje?

Stanowisko: Juka preferuje miejsca słoneczne, a brak odpowiedniej ilości światła może doprowadzić do kurczenia i obumierania liści. Nie powinno się jednak stawiać rośliny w miejscu zbyt nasłonecznionym, aby jej liście nie uległy poparzeniu.

Temperatura powietrza: Juka domowa lubi ciepło, jednak nie gorąco. Najlepiej by temperatura otoczenia utrzymywała się na poziomie 20-25 stopni Celsjusza przez większą część w roku. W zimie juka preferuje nieco niższą temperaturę – najlepiej na poziomie 15-17 stopni Celsjusza.

Podlewanie: Jak często podlewać jukę? Juka domowa jest rośliną, która lubi dość suche powietrze i podłoże. Zbyt częste jej podlewanie nie jest zatem wskazane. W lecie należy ją podlewać co kilka lub kilkanaście dni. Z kolei w zimie warto podlewać ją dopiero wtedy, gdy górna warstwa podłoża wyschnie.

Nawożenie: Juka potrzebuje podłoża o wysokim stopniu przepuszczalności. Na dnie doniczki powinniśmy też wykonać warstwę drenującą. Nawożenie juki powinniśmy wykonywać od kwietnia do sierpnia co 2 tygodnie, stosując nawóz wieloskładnikowy dla juk, palm i dracen.

Czego nie lubi juka? Juka domowa nie lubi nadmiaru wilgoci. Lepiej znosi przejściową suszę niż przelanie. Nie lubi też dusznych pomieszczeń – należy więc wietrzyć pokój, w którym jest ustawiona. Trzeba zachować ostrożność, jeśli ma się w domu kota czy psa, ponieważ wszystkie części tej rośliny są dla nich toksyczne.

Sprytnym sposobem, który sprawi, że juka wypuści młode pędy, jest podcięcie wierzchołków. Fot. 123RF.com

Co zrobić, żeby juka wypuszczała nowe liście?

Juka wypuści nowe liście, jeśli utniemy jej wierzchołek. To sprytny trik stosowany przez profesjonalnych hodowców. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość, ponieważ roślina będzie potrzebowała trochę czasu na regenerację. Wkrótce wokół odciętej części pojawią się młode listki.

Roślinę można też wspomóc domowym nawozem. Wystarczy zmieszać popiół drzewny z wierzchnią warstwą podłoża lub dodać go do wody, a następnie podlać nią jukę. Popiół drzewny to bogate źródło między innymi potasu, wapnia i fosforu. Wspiera więc rozwój rośliny.

Dlaczego liście juki żółkną i usychają?

Dlaczego liście juki żółkną? Dlaczego juka gubi liście? Może to być oznaka, że zbyt często podlewamy roślinę lub stoi ona w zbyt ciemnym miejscu. Problemem może być także zbyt wysoka temperatura otoczenia – rozpoznamy to po usychaniu i brązowieniu końcówek liści. Warto jednak pamiętać, że żółknięcie liści juki może być oznaką ich naturalnego obumierania, a także rozwoju pnia.

Przeczytaj również:

Juka choruje i gubi liście? Zobacz, co źle robisz

Czy zamiokulkas kwitnie? Oczywiście, ale potrzebuje do tego specjalnego traktowania

Sprawdźcie, co trzeba zrobić, żeby zamiokulkas zakwitł. Fot. Canva Pro: dabkowski/123RF.com

Psy dla alergików. Te rasy mają wyjątkową zaletę na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.