Porady ogrodnicze

Kalendarz ogrodnika: Prace ogrodowe w lutym

Jeżeli mamy do czynienia z bezśnieżną zimą, dużym zagrożeniem dla naszych roślin są silne mrozy. Zwróćmy uwagę na ich odpowiednie osłonięcie, zwłaszcza tych najbardziej narażonych na przemarznięcie gatunków. Rośliny domowe czy pojemnikowe, również wymagają zimą szczególnej opieki. Zadbajmy też o nie.

Kalendarz ogrodnika: Prace ogrodowe w lutym

fot. 123RF/PICSELL

W domu

W lutym zajmujemy się kontrolą stanu karp, bulw oraz cebul. Wszystkie, które zostały porażone przez choroby, wyrzucamy, a pozostałą traktujemy środkiem grzybobójczym. Rośliny, które hodujemy w pojemnikach, zaczynamy zdecydowanie obficiej podlewać. Przenosimy je w cieplejsze, bardziej nasłonecznione miejsce. Pamiętajmy też o ich przycięciu, ale nie więcej niż jedną trzecią wysokości okazu. Dobrze, jeżeli przesadzimy rośliny do nowej ziemi, a w przypadku większych egzemplarzy wymienimy przynajmniej wierzchnią część podłoża. Do dokarmiania cały czas stosujemy tzw. nawozy zielone, dopiero na początku marca możemy zacząć wprowadzanie standardowych pożywek.

Zobacz więcej zdjęć

Na tarasie

To idealna pora, aby rozpocząć wysiewanie roślin jednorocznych, które mają długi okres wzrostu. Zaliczają się do nich: lobelie, petunie, werbeny i żeniszki.

Jeżeli zasilaliśmy już jakieś roślinki w poprzednim miesiącu, teraz można rozpocząć pikowanie i rozsadę do większych pojemników (sadzimy co 2 cm).

Jeżeli nie ma mrozu, możemy rozpocząć podlewanie bylin i krzewów w pojemnikach, a już pod koniec miesiąca, rozpocząć nawożenie wieloskładnikowe. Pozostawione na zewnątrz rośliny zimozielone, należy teraz otoczyć szczególną opieką. Kiedy tylko przyjdzie odwilż, podlejmy je bardzo obficie. Inaczej grozi im susza fizjologiczna. Gdy temperatura na zewnątrz spada, a niebo jest bezchmurne, osłaniamy je papierem lub agrowłókniną (do kupienia we wszystkich sklepach ogrodniczych).

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

W ogrodzie
Kiedy zagrożenie silnych przymrozków już ustąpi, a soki roślinne jeszcze nie ruszyły, możemy przystąpić do większości prac w naszym ogrodzie. Nadal pamiętajmy o systematycznym otrząsaniu śniegu z roślin, pilnowaniu sadzonek i dokarmianiu ptaków.

Dobrze jest również podpędzić pacioreczniki (ich okres wegetacji jest bardzo długi). Przełom lutego jest oznaką zbliżającej się wiosny. Dlatego też dobrze jest poprawić osłony krzewów, a przy okazji usunąć popękaną korę.

Jeżeli ustały już mrozy, przystępujemy do cięcia m.in. krzewów i drzew iglastych (żywopłotowych), krzewów ozdobnych — kwitnących w okresie późnej wiosny i latem. Pamiętajmy jednak, aby cięcia dokonywać, zanim pąki się rozwiną. Usuwamy suche, chore i rosnące do wnętrza krzewu pędy.

fot. 123RF/PICSELL

Przycinania dokonuje się jedynie w słoneczne, bezmroźne i suche dni. Czasami jednak sroga zima zmusza nas do tego, aby przystąpić do takich zabiegów dopiero z początkiem marca. Lepiej jednak poczekać niż narazić roślinę na zmarnowanie.

Już z końcówką lutego aż do połowy marca dobrze jest przystąpić do zabiegu nawożenia krzewów ozdobnych. Najlepiej posłużyć się nawozem wieloskładnikowym. Jeżeli tylko warunki atmosferyczne na to pozwalają (brak przemarzniętej i przeschłej gleby), można rozpocząć nasadzanie krzewów liściastych. Z sadzeniem iglaków czekamy do kwietnia.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Po mroźnej zimie rozbijamy śnieżną pokrywę, która znajduje się na trawniku. W ten sposób nie dopuścimy do powstawania na jego powierzchni pleśni. Kiedy śnieg stopnieje, należy zagrabić trawnik, sprzątnąć z jego powierzchni zalegające, obumarłe liście i inne części roślin. Możemy również śmiało przystąpić do jego nawożenia.

Jeżeli posiadamy w naszej kolekcji ogrodowej oczko wodne lub staw, nie możemy dopuścić do sytuacji, aby lustro wody całkowicie zamarzło. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, należy odpompować odpowiednią ilość wody, tak aby pod lodem pojawiła się poduszka powietrza o grubości ok. 5 cm.

Jeżeli przymrozek się utrzymuje, należy wykonać przerębel. Otwór zasłaniamy np. deskami i co jakiś czas sprawdzamy i dbamy o to, żeby nie zamarzł. Roślinom wodnym, które trzymamy w pomieszczeniu, zapewniamy odpowiednią ilość wody. Dbamy o to, aby rośliny nie przegniły i nie chorowały.

Wszyscy posiadacze zimowych ogrodów lub szklarni, mogą teraz rozpocząć wysiewanie do pojemników roślin jednorocznych, które uprawiane są z rozsady. Mowa tu o: astrach chińskich, begonii stale kwitnącej, lwiej paszczy, lobelii przylądkowej, lewkonii letniej, petunii ogrodowej, szałwii błyszczącej czy też kobei pnącej. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wysiać poziomki.

Barbara Machalska-Cyran Deccoria.pl

Przeczytaj: 

Jak i kiedy prawidłowo przesadzić storczyka?

Mimoza… w ogrodzie – czyli akacja srebrzysta

Pięć największych zagrożeń dla roślin w okresie między zimą a wiosną

Jak przezimować pelargonie i surfinie?

Zobacz: Pomysłowe skrytki!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.