Fot.123RF.com
Najczęściej spotykane choroby
Choroby owoców agrestu powodują zdecydowanie mniej obfite plony lub ich całkowity brak. Wyjątkowo zaniedbane drzewka nadają się wyłącznie do usunięcia. Dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób konkretne choroby zaczynają się objawiać, aby móc jak najszybciej zareagować.
Do najczęściej występujących chorób agrestu zaliczają się:
- Amerykański mączniak – to choroba grzybowa spowodowana przez Sphaerotheca mors-uvae. Szara pleśń pokrywa owoce, które nie nadają się już do spożycia. Profilaktyka obejmuje stworzenie krzewom odpowiednich warunków, szczególnie słonecznego stanowiska z zachowaniem małej gęstości pędów. Zwalczanie choroby w zależności od stadium może odbyć się przy użyciu takich środków jak Nimrod 250 EC czy też Zato 50WG. Sprawdź także zebrane tutaj artykuły o chorobach roślin.
- Rdza agrestowo – turzycowa – to kolejna choroba grzybowa, która najczęściej spowodowana jest ciepłą jesienią, a także występowaniem w pobliżu sadzonek podmokłych terenów. Tak jak amerykański mączniak, zwalczamy przy pomocy fungicydów. Sprawdzą się takie preparaty jak Vondozeb 75 WG czy też Penncozeb 80 WP.
- Czarna plamistość – chorobę grzybową wywołuje słoneczne stanowisko, a także wysoka wilgotność powietrza. Choroby owoców agrestu objawiają się poprzez czarne plamy na owocach. Zaleca się stosowanie profilaktyki w celu usuwania starych liści, będących siedliskiem dla grzyba.
- Antraknoza liści porzeczki – inaczej opadzina liści porzeczki. Choroba jest wywoływana przez grzyb Drepanopeziza ribis. Pojawiające się na owocach brązowe plamki, informują nas o tym, że roślina została zarażona. Profilaktycznie możemy usuwać stare liście z krzewu, natomiast do polecanych środków chemicznych zalicza się Score 250 EC.
Najczęściej spotykane szkodniki
Jeżeli zauważymy na roślinie biały nalot lub na owocach wystąpi szara pleśń, jest to dla nas informacja o tym, że z krzewem dzieje się coś niedobrego. Jeżeli chodzi o szkodniki, to dla uprawy są one również niebezpieczne, jak choroby grzybowe.
Do szkodników, które mogą zaatakować krzew agrestu, zaliczają się:
- Przeziernik poprzeczkowiec – są to larwy oraz dorosłe motyle, które wyjadają listki oraz pędy. W tym przypadku dobrze sprawdzi się Wojownik 050 CS.
- Mszyce - szary lub biały nalot na liściach może informować nas o tym, że agrest został zaatakowany przez mszyce. Do skutecznych środków ochrony roślin zalicza się, m.in. Agro Pirymikarb 500 WG.
- Przędziorek chmielowiec – szkodnik atakuje przede wszystkim w czasie upalnych i suchych dni. Obecność roztocza na agreście objawia się poprzez żółknięcie, a następnie usychanie liści. Poleca się zastosowanie środka Ortus 05 SC.