Porady ogrodnicze

Jak walczyć z chorobami agrestu?

Agrest jest dość rzadko uprawianym krzewem owocowym. Warto jednak pomyśleć o pojawieniu się krzewu w ogrodzie ze względu na smaczne i bogate w witaminy owoce. By móc cieszyć się udanymi zbiorami, warto dowiedzieć się, jakie szkodniki oraz choroby agrestu zagrażają naszej uprawie, a także jak możemy z nimi walczyć.

Jak walczyć z chorobami agrestu?
REKLAMA

Fot.123RF.com

Najczęściej spotykane choroby

Choroby owoców agrestu powodują zdecydowanie mniej obfite plony lub ich całkowity brak. Wyjątkowo zaniedbane drzewka nadają się wyłącznie do usunięcia. Dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób konkretne choroby zaczynają się objawiać, aby móc jak najszybciej zareagować. 

Do najczęściej występujących chorób agrestu zaliczają się:

- Amerykański mączniak – to choroba grzybowa spowodowana przez Sphaerotheca mors-uvae. Szara pleśń pokrywa owoce, które nie nadają się już do spożycia. Profilaktyka obejmuje stworzenie krzewom odpowiednich warunków, szczególnie słonecznego stanowiska z zachowaniem małej gęstości pędów. Zwalczanie choroby w zależności od stadium może odbyć się przy użyciu takich środków jak Nimrod 250 EC czy też Zato 50WG. Sprawdź także zebrane tutaj artykuły o chorobach roślin.

- Rdza agrestowo – turzycowa – to kolejna choroba grzybowa, która najczęściej spowodowana jest ciepłą jesienią, a także występowaniem w pobliżu sadzonek podmokłych terenów. Tak jak amerykański mączniak, zwalczamy przy pomocy fungicydów. Sprawdzą się takie preparaty jak Vondozeb 75 WG czy też Penncozeb 80 WP.

- Czarna plamistość – chorobę grzybową wywołuje słoneczne stanowisko, a także wysoka wilgotność powietrza. Choroby owoców agrestu objawiają się poprzez czarne plamy na owocach. Zaleca się stosowanie profilaktyki w celu usuwania starych liści, będących siedliskiem dla grzyba.


Fot.123RF.com

- Antraknoza liści porzeczki – inaczej opadzina liści porzeczki. Choroba jest wywoływana przez grzyb Drepanopeziza ribis. Pojawiające się na owocach brązowe plamki, informują nas o tym, że roślina została zarażona. Profilaktycznie możemy usuwać stare liście z krzewu, natomiast do polecanych środków chemicznych zalicza się Score 250 EC.

Najczęściej spotykane szkodniki

Jeżeli zauważymy na roślinie biały nalot lub na owocach wystąpi szara pleśń, jest to dla nas  informacja o tym, że z krzewem dzieje się coś niedobrego. Jeżeli chodzi o szkodniki, to dla uprawy są one również niebezpieczne, jak choroby grzybowe.

Do szkodników, które mogą zaatakować krzew agrestu, zaliczają się:

- Przeziernik poprzeczkowiec – są to larwy oraz dorosłe motyle, które wyjadają listki oraz pędy. W tym przypadku dobrze sprawdzi się Wojownik 050 CS.

- Mszyce - szary lub biały nalot na liściach może informować nas o tym, że agrest został zaatakowany przez mszyce. Do skutecznych środków ochrony roślin zalicza się, m.in. Agro Pirymikarb 500 WG.

- Przędziorek chmielowiec – szkodnik atakuje przede wszystkim w czasie upalnych i suchych dni. Obecność roztocza na agreście objawia się poprzez żółknięcie, a następnie usychanie liści. Poleca się zastosowanie środka Ortus 05 SC.Zdjęcie główne: 123RF.com

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak walczyć z chorobami agrestu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.