Porady ogrodnicze

Kiedy i jak prawidłowo przycinać jagodę kamczacką? Tych zasadach musisz przestrzegać, jeśli liczysz na obfite plony

Jagoda kamczacka, znana również jako kaukaska, to roślina zyskująca na popularności ze względu na jej smaczne i zdrowe owoce, a także niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Aby jednak móc cieszyć się wysokimi plonami jagody kamczackiej, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jednym z kluczowych zabiegów w uprawie tej rośliny jest cięcie. Dowiedz się, jak i kiedy przycinać jagodę kamczacką, aby uzyskać najlepsze efekty.

Kiedy i jak prawidłowo przycinać jagodę kamczacką? Tych zasadach musisz przestrzegać, jeśli liczysz na obfite plony
Cięcie jagody kamczackiej powinno polegać przede wszystkim na usuwaniu starych pędów z głębi krzewu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jagoda kamczacka – właściwości. Dlaczego warto ją uprawiać?

Jagoda kamczacka, czyli wiciokrzew siny (Lonicera caerulea) to krzew owocowy, który przywędrował do nas z Kamczatki. Właściwości prozdrowotne owoców oraz soku z jagody kamczackiej od lat znane są w Japonii. W Polsce krzew ten przez słabe rozpowszechnienie oraz niską wydajność jest uprawiany przede wszystkim amatorsko. Sytuacja stopniowo ulega zmianie i owoce jagody kamczackiej coraz częściej pojawiają się sklepach oraz na targach ze zdrową żywnością.

Owoce wiciokrzewu kamczackiego są wyjątkowo bogate w witaminy i minerały, a ich regularne spożycie chroni organizm przed wieloma chorobami. Do najważniejszych właściwości prozdrowotnych jagody kamczackiej należą:

  • łagodzenie stanów zapalnych,

  • działanie przeciwnowotworowe,

  • działanie przeciwcukrzycowe,

  • przeciwdziałanie infekcjom dróg moczowych,

  • działanie przeciwbakteryjne,

  • ochrona przed stresem.

Jagoda kamczacka jest źródłem witaminy C, magnezu, fosforu, wapnia oraz potasu. Regularne spożywanie jagody kamczackiej zaleca się szczególnie osobom, które cierpią na problemy z układem sercowo–naczyniowym i obniżonym ciśnieniem tętniczym krwi, a także podwyższonym wskaźnikiem cholesterolu.

Czytaj też: Najsmaczniejsze odmiany jagody kamczackiej. Sprawdź, zanim kupisz i posadzisz

Uprawa jagody kamczackiej. Najważniejsze zasady

Jagoda kamczacka jest wyjątkowo mało wymagająca i bez problemu znajdzie się dla niej miejsce w każdym ogrodzie. Krzew jagody kamczackiej zaleca się sadzić w miejscach słonecznych i ciepłych. Im więcej słońca dostaną, tym będą bardziej słodkie. Gleba pod uprawę jagody kamczackiej powinna być żyzna i przepuszczalna. Uprawa jagody kamczackiej nie udaje się na glebie zbyt ciężkiej, zalewowej lub zbyt ubogiej i piaszczystej.

Sadzenie jagody kamczackiej można zaplanować jesienią – na przełomie października i listopada lub wiosną, najlepiej w kwietniu. Przed posadzeniem ziemię należy dobrze nawieźć kompostem lub obornikiem i przekopać z wierzchnią warstwą gleby. Krzewy sadzi się w odległości 1–1,5 m od siebie. Ziemię wokół roślin dobrze jest obsypać ściółką, np. drobną korą.

Z kolei o regularnym podlewaniu jagody kamczackiej należy pamiętać przede wszystkim wiosną, gdy opady są niewielkie, a także podczas wzrostu zawiązków owoców oraz ich dojrzewaniu.

Jagoda kamczacka. Fot. 123RF.com

Jak przycinać jagodę kamczacką?

Przycinanie jagody kamczackiej wykonujemy dopiero w piątym roku od posadzenia rośliny. Cięcie jagody kamczackiej powinno polegać przede wszystkim na usuwaniu starych pędów z głębi krzewu, co pozwoli lepiej doświetlić roślinę oraz pobudza do wzrostu.

Kolejnym ważnym zabiegiem podczas przycinania jagody kamczackiej jest usunięcie pędów położonych nisko i kładących się na ziemi, gdyż zawiązuje się na nich najmniej owoców. Ponadto osłabiają roślinę i sprawiają, że plony są mniej obfite. Tego typu cięcie prześwietlające warto wykonywać mniej więcej co dwa lata.

Sprawdź: Jak nawozić jagodę kamczacką, aby uzyskać efektywny wygląd krzewu i bujny plon?

Przed posadzeniem jagody kamczackiej, ziemię w dołku warto użyźnić kompostem, obornikiem lub innym naturalnym nawozem. Fot. 123RF.com

Kiedy przycinać jagodę kamczacką?

W przeciwieństwie do wielu innych roślin i krzewów przycinanie jagody kamczackiej najlepiej przeprowadzić tuż po owocowaniu, czyli latem. Trzeba pamiętać, że cięcie nie może odbywać się w czasie wilgotnej i deszczowej pogody. Najlepiej wykonać ten zabieg w suchy i lekko zachmurzony dzień.

Do przycinania jagody kamczackiej używamy ręcznych nożyc lub sekatora. Należy zatroszczyć się o to, by narzędzie było czyste, ostre i działało płynnie. Dzięki temu regeneracja rośliny po cięciu będzie znacznie szybsza i łagodniejsza.

Zobacz także:

Jak stosować mikoryzę pod pomidory? Najlepszy sposób na zdrowe krzaki i owoce

Czy aronię można sadzić na wiosnę? Jakie odmiany wybrać i jak sadzić aronię

Najlepsze odmiany borówki amerykańskiej. Wybierz te, które mają duże i słodkie owoce

Jak zadbać o sadzonki ziół w domu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.