Spis treści:
- Rodzaje lilii ogrodowych
- Kiedy najlepiej sadzić lilie?
- Jak sadzić lilie?
- Pielęgnacja lilii ogrodowych
Rodzaje lilii ogrodowych
Lilie ogrodowe to rośliny, które zaskakują liczbą odmian i gatunków – odkryto ich ok. 120. Zależnie od rodzaju lilii, zmieniają się jej wymagania uprawowe. To dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na dostępne odmiany lilii oraz warunki, które panują w naszym ogrodzie. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio dobrać gatunek lilii, który doskonale poradzi sobie na działce.
Wyróżniamy cztery główne grupy, na które dzielimy lilie:
To kwiaty, które charakteryzują się dużą odpornością na złe warunki glebowe oraz klimatyczne. Przeżyją w ogrodzie nawet mroźną zimę. Ich największą zaletą są piękne kwiaty w wielu kolorach. Lilie te mają czyste, jaskrawe lub pastelowe barwy. Można spotkać też okazy dwukolorowe czy nakrapiane. Kwitną od końca czerwca do lipca.
- Lilie orientalne
Wywodzą się od kwiatów, które występują w Japonii. Ich kwiaty są wielkie i pięknie pachną, a najczęściej występują w kolorze białym i różowym. Kwitną w sierpniu. Te gatunki są niestety wrażliwe na mrozy, przez co zimą wymagają wykopania i przechowania w piwnicy lub porządnego okrycia. Lilie orientalne sprawdzają się idealnie do uprawy szklarniowej na kwiat cięty.
- Lilie trąbkowe
Jednymi z najbardziej okazałych gatunków są mieszańce trąbkowe. Pochodzą one od gatunków znalezionych na terenie Chin. W sprzyjających warunkach mogą osiągać nawet dwa metry wysokości. Tworzą kwiaty o charakterystycznym wyglądzie – mają wydłużone kielichy o pięknym zapachu. Kwitną na przełomie lipca i sierpnia.
- Longiflorum
Najrzadszym gatunkiem, który występuje w naszych ogrodach są mieszańce longiflorum. Pochodzą z terenów o cieplejszym klimacie, a przez to może być im ciężko przeżyć w polskich warunkach klimatycznych. Ich kwiaty, podobnie jak odmiany trąbkowe, mają wydłużony kształt kielicha, przypominający trąbkę.
Lilie sadzimy w dwóch terminach - wiosną oraz jesienią, najpóźniej w październiku. Fot. Dmitry Bruskov
Kiedy najlepiej sadzić lilie?
Zanim zdecydujemy się na posadzenie lilii w ogrodzie, sprawdźmy, jaką odmianę wybraliśmy. Zwykle wyróżniamy dwa możliwe terminy sadzenia roślin.
Pierwszym z nich jest wiosenny termin sadzenia. Sprawdzi się szczególnie w przypadku odmian późno kwitnących. Kwiaty sadzimy od kwietnia do maja. W przypadku najbardziej mrozoodpornych gatunków odpowiednie będzie nawet sadzenie w marcu.
Drugim terminem sadzenia jest termin jesienny. Wypada on na przełomie września i października. Musimy pamiętać, aby wsadzić do ziemi cebulki przed nadejściem zimy. Muszą mieć one czas na ukorzenienie się przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Dzięki temu będą miały szansę na przetrwanie najtrudniejszych warunków oraz wczesny rozwój już na początku wiosny. Termin jesienny polecany jest szczególnie w przypadku odmian, które kwitną wcześnie. Jeśli obawiasz się, czy cebulki przeżyją zimę, możesz przykryć je słomą lub suchymi liśćmi.
Termin sadzenia lilii nie odpowiada jednak wszystkim gatunkom. Jednym z nich jest lilia biała, którą sadzić można stosunkowo późno. Najlepszym okresem na umieszczenie jej w gruncie jest początek sierpnia.
Przeczytaj również: Kiedy sadzić lilie do gruntu? Do jakiej ziemi i jak głęboko sadzić lilie?
Jak sadzić lilie?
Lilie to dość delikatne kwiaty, dlatego zagrażają im nie tylko trudne warunki klimatyczne, ale również nieodpowiednia pielęgnacja. Musimy o tym szczególnie pamiętać podczas sadzenia, kiedy cebulki jest bardzo prosto uszkodzić.
Przyjmuje się, że lilie poradzą sobie na przepuszczalnych oraz pulchnych glebach, bogatych w próchnicę. Każdy gatunek ma jednak swoje własne wymagania. Dobrym przykładem są lilie azjatyckie, które potrzebują ziemi o odczynie lekko kwaśnym i lilie białe, które radzą sobie lepiej na podłożu zasadowym.
Lilie to delikatny kwiaty, które nie lubią nadmiernego podlewania. Fot. vronivis/123RF.com
Lilie ze względu na swoją delikatność najlepiej radzą sobie na stanowiskach zacisznych i osłoniętych od wiatru. Poradzą sobie zarówno na słonecznych jak i lekko zacienionych miejscach. Dobrze je sadzić obok takich roślin, jak dalie, kalie, liliowce, piwonie, paprocie ogrodowe oraz trawy ozdobne.
Przed sadzeniem lilii musimy pamiętać, że nie tylko termin jest ważny. Liczy się również pogoda, która panuje danego dnia. Lilie można sadzić w słoneczne i suche dni. Kiedy na niebie są chmury i panuje duża wilgotność, sadzenie może zwiększyć ryzyko gnicia rośliny i odbić się negatywnie na jej kondycji. Mrozoodporne odmiany lilii można sadzić do gruntu już w marcu. Optymalnym terminem jest kwiecień oraz początek maja.
Sadząc lilie, musimy pamiętać o umieszczeniu cebulek na odpowiedniej głębokości. Powinna ona wynosić trzykrotność wielkości cebulki. W przypadku gleb piaszczystych, które przygotowaliśmy pod sadzenie przez nawożenie, konieczne może być sadzenie cebulek głębiej.
Pomiędzy cebulkami powinniśmy zachować odstępy. Zwykle powinny wynosić 25-30 cm. Jeśli w ogrodzie sadzimy odmiany silnie rosnące, powinniśmy go zwiększyć. Jeśli wiemy, że lilie będą podczas kwitnienia zajmować dużo miejsca, zachowajmy ok. 45-50 cm odległości.
Przeczytaj również: Gdy rozkwita, trudno oderwać od niej wzrok. Sadzenie i uprawa lilii drzewiastej
Pielęgnacja lilii ogrodowych
Lilie są delikatnymi kwiatami. W ich pielęgnacji musimy pamiętać o regularnym, ale niezbyt intensywnym podlewaniu. Kwiaty źle znoszą suszę, ale nie lubią też nadmiernej wilgoci. Z tego powodu warto je posadzić na odrobinę wyższej rabacie – nadmiar wody będzie z niej spływał.
Lilie potrzebują regularnego nawożenia. Nadaje się do tego nawóz do roślin cebulowych, który charakteryzuje się niską zawartością azotu. Można je nawozić od wiosny do początku lipca.
Lilie potrzebują specjalnej troski również po kwitnieniu. Musimy pamiętać o pozbyciu się jej przekwitniętych kwiatostanów. Regularne usuwanie ich pozwoli uchronić roślinę od ataku szkodników oraz wystąpienia chorób grzybowych. Zapewni jej również odpowiednie warunki do ponownego kwitnięcia w nowym sezonie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Ananasowa lilia świetnie urozmaica ogród. Kiedy sadzić i jak uprawiać eukomis?
Dlaczego lilie nie chcą kwitnąć, mają żółte liście i usychają. Pielęgnacja lilii w ogrodzie
Księżna kwiatów w twoim ogrodzie. Poznaj tajniki uprawy lilii