Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy nie wolno podlewać marchwi? Nie popełniaj błędu początkujących ogrodników

Marchew nie należy do roślin szczególnie wymagających. Mimo to często nasze zbiory są nie takie, jak byśmy chcieli. Powody mogą być dwa: zbyt gęsty wysiew i błędy w podlewaniu. Paradoksalnie, zbyt gorliwe osoby mogą zaprzepaścić swoje uprawy przez nadmierne nawadnianie. Podpowiadamy, kiedy nie wolno podlewać marchwi, by cieszyć się obfitymi plonami.  

Kiedy nie wolno podlewać marchwi? Nie popełniaj błędu początkujących ogrodników
Podlewanie marchwi to kluczowy etap w rozwoju tego warzywa. Fot.123RF/Piscel

Spis treści:

Uprawa marchwi - podstawowe zasady 

Uprawa marchwi we własnym ogródku może zapewnić nam zapasy tego warzywa na całą zimę. Nie jest to skomplikowane przedsięwzięcie, ale warto trzymać się kilku reguł, które są znane doświadczonym ogrodnikom. Oto podstawowe zasady uprawy marchwi: 

  • Stanowisko 

Marchew preferuje słoneczne i lekko zacienione miejsca. Wybierz miejsce, gdzie roślina będzie miała dostęp do co najmniej 6-8 godzin dziennego światła słonecznego. 

  • Podłoże 

Ziemia powinna być lekka, przepuszczalna i żyzna. Unikaj ciężkich, gliniastych gleb, które mogą utrudniać rozwój korzeni. Ziemia powinna mieć odczyn zasadowy o pH 6,6-6,8. Przed siewem marchwi spulchnij glebę, usuń kamienie i pozostałości roślin.  

  • Siew 

Terminy siewów trwają od marca do końca maja. Drobne nasiona wymieszaj z piaskiem, by nie wysiać ich zbyt gęsto. Siej marchew na głębokość 1 cm w ziemi.   

  • Podlewanie 

Marchew potrzebuje regularnego podlewania, zwłaszcza w okresach suszy. Utrzymuj równomierną wilgotność gleby, ale unikaj zbyt obfitego podlewania, aby zapobiec gniciu korzeni.  

  • Nawożenie 

Marchew jest rośliną umiarkowanie wymagającą pod względem nawożenia. Wprowadź do gleby nawóz bogaty w potas i fosfor, co pomoże w rozwoju korzeni. Unikaj zbyt dużych ilości azotu, to może spowodować wzrost liści kosztem korzeni

 Marchew można wysiewać dwa razy w roku, zbiory będą do późnej jesieni. Fot. 123RF/Piscel

  • Choroby i szkodniki 

Marchew może być narażona na atak szkodników, takich jak mszyce, korniki marchwiówki lub czerwce. Choroby nękające marchew to mączniaki, zgnilizna twardzikowa, czarna zgnilizna korzeni, chwościk marchwi.  

  • Pikowanie

Jeśli nasiona były wysiane zbyt gęsto, przerwij marchew tak, aby poszczególne rośliny miały miejsce do rozwoju

Przeczytaj również: Własna marchew to samo zdrowie. Najlepsze odmiany marchwi, kiedy sadzić i jak pielęgnować? 

Ile razy można siać marchew? 

Marchew jest warzywem jednorocznym i nienadającym się na poplon. Jest jednak sposób na to, żeby cieszyć się marchwią z ogródka przez cały sezon. To warzywo ma różne odmiany, a wśród nich wczesne i późne. Czym się różnią?  

  • Wczesne odmiany marchwi  

Wysiewamy je w marcu, dojrzewają przez około 12 tygodni. Zbiory odbywają się latem. Do wczesnych odmian marchwi zaliczamy Amsteradm, Naomi, Napoli i Lagunę. Najwcześniejszą odmianą jest Jerada.  

  • Późne odmiany marchwi  

Wysiewamy je w kwietniu i maju. Dojrzewają około 16 tygodni. Ich zbiory odbywają się jesienią. Późne odmiany marchwi to: Darina, Flacoro, Melodio, Montana. Te odmiany dobrze znoszą przechowywanie od listopada do marca.  

Stosując odmiany wczesne i późne można wysiewać marchew nie raz, a dwa razy w sezonie

Kiedy nie można podlewać marchwi? 

Marchew jest warzywem korzeniowym i to właśnie ta część rośliny powinna rozwijać się najlepiej. Choć to warzywo nie lubi suszy, na pewnym etapie rozwoju należy przerwać jego podlewanie. W ten sposób umocnimy system korzeniowy marchwi. Korzeń rośliny w poszukiwaniu wody bardziej się rozrośnie.  

Marchwi nie można podlewać po pojawieniu się pierwszych pędów. Zazwyczaj dzieje się to dwa tygodnie po siewie. Wtedy należy przerwać podlewanie marchwi na około dwa tygodnie, aby roślina wytworzyła mocniejsze korzenie. Wystarczy jej woda z opadów.  

Wyjątkiem od tej reguły są okresy suszy i upałów. Dotyczy to zazwyczaj późnych odmian marchwi. Ta roślina źle znosi wysokie temperatury i całkowity brak wody. W takim wypadku nie można przerwać podlewania marchwi, choć nie powinno być ono zbyt obfite.  

Źródła: gardenerspath.com, Deccoria.pl

Przeczytaj również: Te szkodniki najczęściej atakują uprawy marchwi. Jak je rozpoznać i zwalczyć?

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.