Porady ogrodnicze

Kwiaty świecące w ciemności – mają niezwykłą cechę

Rośliny nie przestają nas zachwycać. Jedne urzekają słodkim zapachem, inne z kolei potrafią oczarować wyjątkowymi kwiatami. Wydawałoby się, że już nic nie może nas zaskoczyć. A jednak! Są rośliny, które mają niezwykłą zaletę — potrafią świecić w ciemności! Poznajcie je.

Kwiaty świecące w ciemności – mają niezwykłą cechę
Fot. albicja jedwabista, 123RF/PICSELL

Albicja jedwabista – chińskie drzewo szczęścia

Albicja to roślina występująca naturalnie na terenach południowej i wschodniej Azji – od Iranu, po Chiny i Koreę. Do Europy drzewko zawitało w XVII wieku dzięki włoskiemu podróżnikowi Filippo del Albizzi, od którego nazwiska wzięło swoją nazwę. Na świecie wyróżniamy aż 150 gatunków tych roślin. Niektóre rosnące w klimacie azjatyckim osiągają wysokość nawet do 12 metrów, natomiast w naszym kraju drzewa te najczęściej mają do 1,5 metra.

Liście albicji przypominają wyglądem paproć. Wachlarze zazwyczaj mają od 20 do 50 cm długości, są podłużne i dzielą się na kilkanaście odnóg. W nocy i w czasie deszczu listki te się zwijają, dlatego też albicję nazywa się „śpiącym drzewkiem”.

SPRAWDŹ: Piękny kwiat, który wzbogaci twój ogród o tysiące barw

Fot. albicja - świecący kwiat, 123RF/PICSELL

Drzewko kwitnie w okresie letnim – od czerwca do sierpnia. Roślina ma niezwykłe, charakterystyczne kwiaty, które składają się z mnóstwa kilkucentymetrowych, drobnych niteczek, przypominających pompony. Na początku kwiaty te przybierają jasny odcień, jednak z czasem przebarwiają się na różowo. Dodatkowym atutem rośliny jest piękny zapach przyciągający pszczoły oraz motyle.

Nie ulega jednak wątpliwości, że podstawową zaletą albicji jedwabistej jest fakt, że jest to roślina świecąca w ciemności! Cienkie i długie niteczki, które wyglądają jak różowe parasole albo i nawet pióropusze, nocą przejmują funkcję świetlików i wydobywają z siebie iskrzący blask. Warto zaznaczyć, że albicja świeci w nocy dopiero po roku od zasadzenia, a zaobserwować to możemy na przełomie września i października.

Co więcej, w kulturze wschodniej mówi się, że kwiaty albicji mają moc uzdrawiania złamanych serc i wywoływania szczęścia. Na zachodzie zaś albicję wykorzystuje się w leczeniu depresji i bezsenności. Roślina ta ze względu na swoje niezwykłe właściwości zyskuje popularność na całym świecie.

SPRAWDŹ: Najpopularniejsze byliny do ogrodu

Fot. albicja - kwitnący kwiat, 123RF/PICSELL

Drzewko świecące w nocy – pielęgnacja

Najważniejszą rzeczą, o której musimy pamiętać, decydując się na uprawę rośliny świecącej w ciemności, jest fakt, że nie jest to drzewko mrozoodporne. Dlatego, aby zwiększyć szansę na przetrwanie rośliny w gruncie, zaleca się, aby przez pierwsze trzy lata hodować drzewko w domu. Przygotowując dużą donicę, zadbajmy, by podłoże było przepuszczalne i dodajmy do ziemi żwirek wykorzystywany w akwariach. Po zasadzeniu utrzymujmy wilgotne podłoże i nie starajmy się przelać rośliny. Po dwóch miesiącach od zasadzenia drzewka możemy zacząć nawożenie. Na początku specjalnym nawozem do roślin doniczkowych, a gdy drzewko zacznie kwitnąć, zmieńmy nawóz na taki przeznaczony do roślin kwitnących. Od października należy zmniejszyć dawkę nawozu o połowę.

Po trzech latach hodowli albicji w domu możemy dopiero przesadzić ją do gruntu. Warto wybrać miejsce nasłonecznione i ciepłe, najlepiej osłonięte od wiatru. Aby ochronić drzewko przed mrozem, należy owinąć je agrowłókniną i usypać kopczyk ze słomy, który zapobiegnie przemarznięciu korzeni.

Fot. dziwaczek jalapa - kwiat świecący w nocy, 123RF/PICSELL

Dziwaczki – kwiaty świecące w ciemności

Drugą rośliną o niezwykłych właściwościach jest dziwaczek jalapa. Kwiat ten przywędrował do nas aż z Meksyku i bardzo dobrze zadomowił się w naszym kraju. Na świecie istnieje ponad 40 gatunków tej rośliny, lecz najbardziej rozpowszechniony jest właśnie dziwaczek jalapa. Jest to roślina jednoroczna.

Kwiaty dziwaczka osiągają wysokość od 70 do 80 cm, mają szeroki i nieco krzewisty pokrój oraz silnie rozgałęzione pędy z liśćmi w kolorze jaskrawej zieleni. Kwiaty przybierają różnorodne odcienie – żółte, pomarańczowe, czerwone, fioletowe i białe. Niektóre dziwaczki są też wielobarwne. Pojedynczy kwiat zwykle otwiera się wieczorem i przekwita nad ranem. Pewnie też dlatego roślina została nazwana dziwaczką – w przeciwieństwie do większości kwiatów preferuje cień i rozkwita, gdy słońce nie świeci już tak intensywnie. Dziwaczek wydziela intensywnie słodki zapach, co nocą zwabia ćmy.

Ale czy kwiaty dziwaczka naprawdę świecą w nocy? Tak, ale dopiero wtedy, kiedy kwiaty poddamy działaniu promieniowania ultrafioletowego. Zjawisko to nazywa się fluorescencją. Faktycznie po naświetleniu rośliny światłem UV, kwiaty dziwaczka (szczególnie te żółte) zaczną świecić w nocy.

SPRAWDŹ: Ogród ozdobny: Bukszpany i jeżówki

Fot. dziwaczek, 123RF/PICSELL

Dziwaczek – jak uprawiać

Dziwaczki najbardziej lubią żyzną i wilgotną glebę o odczynie obojętnym. Najlepiej zasadzić je w miejscu częściowo zacienionym, ciepłym i zacisznym. Niestety nie są w stanie przetrwać przymrozków. Nasiona tej rośliny warto wysiać wczesną wiosną do doniczek, a następnie wysadzić do gruntu w drugiej połowie maja, gdy prawdopodobieństwo przymrozków spada. Warto zachować odstęp około 50 cm pomiędzy sadzonkami, ponieważ kwiaty te często mocno się rozrastają.

Najważniejszą wskazówką pielęgnacyjną jest regularne nawadnianie i nawożenie kwiatów. Warto też wyłożyć ściółkę na podłożu wokół roślin, co zapobiegnie wyrastaniu chwastów i odparowywaniu wody z ziemi. Dziwaczek jest z reguły rośliną odporną na choroby i szkodniki, dlatego poradzą sobie z nim nawet mniej wprawni ogrodnicy.

Nie ulega wątpliwości, że zarówno albicja jedwabista, jak i dziwaczek jalapa, to piękne i nietypowe kwiaty, które warto mieć w swoim ogrodzie. A dodtkowe zalety w postaci świecenia w ciemności tylko dodają im uroku.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.