Jak nawozić trawnik na wiosnę?
Gdzie jest coraz bardziej zielono. Zielenią się już m.in. trawniki. Pojawiające się nowe źdźbła świadczą o tym, że darń przebudziła się po zimie i zaczyna nowy sezon wegetacyjny. Warto ją więc odżywić. Po wczesnowiosennych zabiegach, wertykulacji, czy też aeracji lub wyczesaniu trawnika warto go nawieźć. Ważne, aby zastosować odpowiednią dawkę nawozu, zawsze kierujmy się zaleceniami producenta na opakowaniu oraz żeby nanieść go równomiernie, w tym mogą pomóc różnego rodzaju siewniki. Jeżeli użyjemy nawozu wieloskładnikowego, który zawiera zarówno azot, jak i fosfor i potas oraz mikroelementy, darń będzie miała dostęp na starcie do wszystkich potrzebnych jej składników pokarmowych.
Kiedy pikować pomidory?
W czasie niezbyt przyjaznej pogody na zewnątrz możemy skupić się na pracach ogrodniczych w domach lub szklarniach czy inspektach. Druga połowa kwietnia to czas przygotowywania rozsad warzyw dyniowatych, taki jak: ogórki, cukinie, dynie czy patisony. Są to rośliny ciepłolubne, więc bezpośrednio do gruntu możemy je siać w drugiej połowie maja, rozsady przygotowane 3-4 tygodniea wcześniej z pewnością przyspieszą zbiory. Dbamy też o wszystkie inne rozsady, które przygotowaliśmy wcześniej. W przypadku pomidorów i papryki pamiętamy o pikowaniu.
Jakie warzywa wysiewać do gruntu w kwietniu?
W wielu warzywnikach wykiełkowały już rzodkiewki oraz szpinak. W dalszym ciągu bezpośrednio do gruntu możemy wysiewać wiele innych warzyw, m.in.: marchew, pietruszkę, sałatę i wiele innych. Utrzymujemy dla nich stałą wilgotność podłoża, co oznacza, że rozpoczynamy nowy sezon nawadniania ogrodów. W razie bezdeszczowej pogody musimy sięgnąć po konewkę z wodą lub po wąż ze zraszaczem. Sprawdzamy więc, w jakiej kondycji jest nasz sprzęt do podlewania, czy wszystko działa, czy nie jest potrzebne czyszczenie zraszacza, bo ma zapchane dyszki, a może potrzebny jest zakup nowego węża lub pistoletu zraszającego.