Porady ogrodnicze

Kwiecień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika

„Kwiecień czasem kwieciem ściele, albo śniegiem przyjaciele”. Według prognoz pogody właśnie tak może być w tym tygodniu. Niesprzyjające warunki nie powinny nas powstrzymywać nad przeprowadzaniem niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zapraszamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Jak nawozić trawnik na wiosnę?

Gdzie jest coraz bardziej zielono. Zielenią się już m.in. trawniki. Pojawiające się nowe źdźbła świadczą o tym, że darń przebudziła się po zimie i zaczyna nowy sezon wegetacyjny. Warto ją więc odżywić. Po wczesnowiosennych zabiegach, wertykulacji, czy też aeracji lub wyczesaniu trawnika warto go nawieźć. Ważne, aby zastosować odpowiednią dawkę nawozu, zawsze kierujmy się zaleceniami producenta na opakowaniu oraz żeby nanieść go równomiernie, w tym mogą pomóc różnego rodzaju siewniki. Jeżeli użyjemy nawozu wieloskładnikowego, który zawiera zarówno azot, jak i fosfor i potas oraz mikroelementy, darń będzie miała dostęp na starcie do wszystkich potrzebnych jej składników pokarmowych.

src: Kwiecień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 12.04 - 18.04. Prace ogrodnicze w kwietniu, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień 

Kiedy pikować pomidory?

W czasie niezbyt przyjaznej pogody na zewnątrz możemy skupić się na pracach ogrodniczych w domach lub szklarniach czy inspektach. Druga połowa kwietnia to czas przygotowywania rozsad warzyw dyniowatych, taki jak: ogórki, cukinie, dynie czy patisony. Są to rośliny ciepłolubne, więc bezpośrednio do gruntu możemy je siać w drugiej połowie maja, rozsady przygotowane 3-4 tygodniea wcześniej z pewnością przyspieszą zbiory. Dbamy też o wszystkie inne rozsady, które przygotowaliśmy wcześniej. W przypadku pomidorów i papryki pamiętamy o pikowaniu.

Jakie warzywa wysiewać do gruntu w kwietniu?

W wielu warzywnikach wykiełkowały już rzodkiewki oraz szpinak. W dalszym ciągu bezpośrednio do gruntu możemy wysiewać wiele innych warzyw, m.in.: marchew, pietruszkę, sałatę i wiele innych. Utrzymujemy dla nich stałą wilgotność podłoża, co oznacza, że rozpoczynamy nowy sezon nawadniania ogrodów. W razie bezdeszczowej pogody musimy sięgnąć po konewkę z wodą lub po wąż ze zraszaczem. Sprawdzamy więc, w jakiej kondycji jest nasz sprzęt do podlewania, czy wszystko działa, czy nie jest potrzebne czyszczenie zraszacza, bo ma zapchane dyszki, a może potrzebny jest zakup nowego węża lub pistoletu zraszającego.

REKLAMA
REKLAMA

W wielu ogrodach, a także w wielu balkonowych lub tarasowych donicach rozkwitają narcyzy. Żółte narcyzy trąbkowe nazywane są często żonkilami. Oprócz tego cały czas możemy podziwiać różnokolorowe krokusy, a także sasanki i zawilce nazywane też anemonkami. Bogactwo budzących się do życia roślin kwitnących zachęca do wysiewania następnych. Przypominamy więc, że bezpośrednio do gruntu możemy siać np. takie kwiaty jednoroczne jak: chaber ubiorek, nasturcja, ostróżka, godecja, czarnuszka, kosmos, smagliczka nadmorska, groszek pachnący oraz słonecznik, w przeróżnych odmianach.

fot. 123RF/PICSEL

Jeżeli zimowaliśmy karpy dalii, to możemy teraz je podzielić i w ten sposób je rozmnożyć. Sadzimy je w gruncie gdy zrobi się cieplej, najczęściej w maju, ale jeżeli chcemy przyspieszyć ich kwitnienie, możliwe jest posadzenie tych roślin teraz w donicach. Po 3-4 tygodniach będą już one ulistnione i gdy minie już ryzyko przymrozków, będzie można przesadzić podrośnięte dalie na rabatę.

Kiedy przycinać lawendę?

Niektóre rośliny, zanim obsypią się kwiatami, należy przyciąć. Do tych roślin należy m.in. lawenda. Po zimie przycinamy ją na kształt półkuli. Gdybyśmy tego nie zrobili, roślina ta straci swój zwarty, kulisty pokrój. Do cięcia możemy użyć sekatora lub w przypadku większej ilości nasadzeń urządzeń tnących, np. nożyc akumulatorowych. Cięcie lawendy nie tylko sprzyja pięknemu ułożeniu kwiatów latem, ale również umożliwia dostęp powietrza i światła do wnętrza krzewu oraz zapobiega gniciu i usychaniu gałązek od środka.

Przeczytaj: Jak przycinać lawendę?

Zobacz więcej zdjęć

Kiedy kwitnie jagoda kamczacka?

Tymczasem o tej porze kwitną już jagody kamczackie. To chyba najszybciej budzące się do życia krzewy owocowe. Przy tej okazji przypominamy, że okres nabrzmiewania pąków to czas pierwszych oprysków wielu drzew owocowych, przygotujemy więc opryskiwacze i sprawdźmy kalendarz zabiegów. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kwiecień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.