Porady ogrodnicze

Przycinanie lawendy - wiosenne cięcie odmładzające

Dlaczego warto ciąć lawendę? Oto powód! Gdy jej nie tniemy traci prawidłowy, zwarty pokrój. Zaczyna mocno przyrastać i kwitnąć jedynie na wierzchołkach. Prowadzi to do powstania tzw. łysego gniazda wewnątrz krzewu. Na szczęście również w nim pojawiają się młode przyrosty, ale trzeba je pobudzić do wzrostu.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Mając lawendę w ogrodzie, konieczne jest przeprowadzenie cięcie odmładzającego. Jest to cięcie bardzo mocne, mniej więcej do 1/3 długości pędów. Odmładzanie krzewów lawendy warto przeprowadzać co 4 lata lub co 5 lat. Zabieg nie tylko odmładza roślinę, ale również sprzyja przyrostowi na wiosnę.

KONKURS: Pochwal się aranżacją swojego parapetu i wygraj  zestaw pięknych zasłon!

Tak silne przycinanie może spowodować słabsze kwitnienie w nadchodzącym sezonie. Zdrewniałe części gałązek niestety rozkrzewiają się wolniej. Jednak jest to konieczne, żeby w kolejnych latach lawenda prezentowała się znacznie lepiej niż do tej pory i była obficie pokryta kwiatami.

Obejrzyj filmik naszego ekspert: Ogród na codzień

Źródło: ogród na co dzień

Wiosenne przycinanie lawendy przeprowadzamy na przełomie marca i kwietnia. W trakcie każdego zabiegu formujemy krzew lawendy w kształt półkuli. Takie cięcie nie tylko sprzyja pięknemu ułożeniu kwiatów, ale również umożliwia dostęp powietrza i światła do wnętrza krzewu i zapobiega gniciu czy usychaniu gałązek w środku. Do cięcia możemy użyć sekatora lub nożyc do żywopłotów. Przy większej ilości krzewów sprawdzają się urządzenia akumulatorowe.

Zobacz więcej zdjęć

O ile to możliwe przycinajmy lawendę w słoneczny i w miarę ciepły dzień. Może być wietrzny. Nigdy nie przeprowadzamy cięcia roślin, gdy jest pochmurno i pada, ponieważ to sprzyja pojawianiu się chorób grzybowych. Żeby krzew ładnie się zagęścił, ścinamy go mniej więcej o połowę lub do 1/3 wysokości.

Nie zapominajmy o lawendach, które uprawiamy w donicach. One nieprzycinane również stracą zwarty, ładny pokrój. Gałązki będą coraz dłuższe i coraz brzydsze. Dlatego je też przycinamy.

Zobacz więcej zdjęć

Jeżeli ktoś traktuje lawendę nie tylko jako ozdobę ogrodu, ale również jako roślinę użytkową, może wykorzystać obcięte części rośliny i zebrać młode przyrosty. Po wysuszeniu młode listki mogą służyć jako przyprawa, można je dorzucać jako oryginalny dodatek do zup rybnych, baraniny, królika czy do masła ziołowego. Możemy ich także używać np. do aromatycznych kąpieli.

Zobacz więcej zdjęć

Kwiaty lawendy wąskolistnej pojawiają się w czerwcu. Cudownie pachną, wspaniale wyglądają, a przylatujące do nich owady i motyle wyglądają bajkowo. Warto ją posadzić w miejscu słonecznym, w którym latem wypoczywamy.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również: Jak pielęgnować lawendę?

Przeczytaj również: Lawenda: Pielęgnacja, zbiór i suszenie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Przycinanie lawendy - wiosenne cięcie odmładzające"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.