Spis treści:
Kufea hyzopolistna (Cuphea hyssopifolia)
Kufea hyzopolistna (Cuphea hyssopifolia) to wiecznie zielony półkrzew z rodziny krwawnicowatych. W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, zwłaszcza w Meksyku i Gwatemali. W naturze dorasta do 60 cm wysokości, natomiast w naszych warunkach klimatycznych nie przekracza ona zwykle 20-30 cm. Kufea hyzopolistna posiada mnóstwo drobnych, wąskich i ciemnozielonych liści (są błyszczące na wierzchu). Natomiast największą ozdobą rośliny są bez wątpienia kwiaty, które wyrastają pojedynczo z kątów liści. Pojawiają się one w okolicach kwietnia czy maja oraz utrzymują się aż do października. Zwykle są małe, szcześciopłatkowe i mają gwiazdkowaty kształt, ale wszystko zależy od odmiany. Przyciągają one motyle i inne owady zapylające. Kwiaty kufei hyzopolistnej mogą mieć barwę białą, różową, niebieską lub purpurową. Szeroki wybór kolorów i kształtów sprawia, że każdy znajdzie roślinę odpowiednią do swoich upodobań.
Jak uprawiać kufeę hyzopolistną?
Kufeę hyzopolistną najlepiej uprawiać w doniczkach, gdyż nie jest rośliną mrozoodporną. Natomiast w najcieplejszych rejonach Polski poradzi sobie też w gruncie, ale pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zabezpieczona na zimę. Aby ładnie się rozrastała i obficie kwitła przez cały sezon, należy spełnić jej podstawowe wymagania. Uprawa rośliny nie jest zbyt trudna – wystarczy tylko zadbać o odpowiednie stanowisko i stałą wilgotność podłoża.
- Stanowisko i ziemia
Dla kufei hyzopolistnej należy zapewnić miejsca ciepłe i dobrze nasłonecznione, najlepiej osłonięte przed wiatrem oraz silnymi opadami deszczu. Warto też chronić roślinę przed południowym słońcem, gdyż może ją poparzyć. Posadzona w miejscu zacienionym może zacząć zrzucać kwiaty i pąki kwiatowe. Jeśli chcesz, aby kufea hyzopolistna kwitła jak najdłużej, musisz zadbać o żyzną i dobrze przepuszczalną glebę.
W naszych warunkach klimatycznych kufeę najlepiej uprawiać w doniczce, gdyż nie jest mrozoodporna. Fot.Kateryna Kuskova/Deccoria.pl
- Podlewanie i nawożenie
Podłoże do uprawy kufei hyzopolistnej powinno być stale lekko wilgotne. Aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki do wzrostu, należy pamiętać o regularnym podlewaniu, zwłaszcza w przypadku uprawy doniczkowej. Jest ona wrażliwa na suszę, a gdy dochodzi do niedoboru wody, szybko gubi kwiaty. Należy przy tym uważać na zalanie, ponieważ w zbyt mokrym podłożu może dojść do gnicia systemu korzeniowego.
Ponadto zalecane jest dokarmianie kufei hyzopolistnej kilka razy w sezonie. W tym celu świetnie sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe dla roślin kwitnących, ale można też zastosować preparaty potasowo-fosforowe. Warto jednak pamiętać, że roślina jest wrażliwa na zasolenie podłoża, dlatego ważne jest, aby nie przesadzić z dawką i częstotliwością zasilania.
Przeczytaj również: Ma piękne kwiatostany, leczy, ale może być toksyczna. Uprawa, gatunki i zastosowanie naparstnicy
- Zimowanie
Ze względu na wrażliwość na niskie temperatury, kufeę najlepiej uprawiać w doniczkach na balkonie lub tarasie. Dzięki temu będziemy mogli łatwo przenieść roślinę do wnętrza, by odpowiednio zabezpieczyć ją przed nadejściem zimy. W celu przygotowania krzewinki do okresu spoczynku jesienią zmniejszamy częstotliwość podlewania, a także ograniczamy nawożenie. Następnie przenosimy ją do widnego, ale chłodnego pomieszczenia o temperaturze 3-5 st. C. W czasie zimowania nawadnianie należy ograniczyć do minimum – tak, aby nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia podłoża. Kufeę hyzopolistną można też przezimować w mieszkaniu, gdzie panują wyższe temperatury. Należy jednak liczyć się z tym, że w takich warunkach jej kondycja ulegnie pogorszeniu.
Pod koniec zimy roślinę warto przenieść do cieplejszego pomieszczenia, a gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków można wystawić ją na zewnątrz. Wtedy można ją też przesadzić do nowego podłoża. Ponadto zaleca się skrócić jej pędy o połowę, co sprzyja lepszemu krzewieniu się i zawiązywaniu większej liczby pąków kwiatowych.
Kufeę hyzopolistną należy przezimować w chłodnym i widnym miejscu. Fot.jahidul2358/123RF.com/CanvaPro
- Rozmnażanie
Rozmnażanie kufei hyzopolistnej możemy przeprowadzić na kilka sposobów. Najprościej zrobić to za pomocą sadzonek pędowych. Pobiera się je wiosną (np. podczas przycinania) bądź na początku lata. Sadzonki ukorzeniamy w wodzie lub wilgotnym podłożu, po czym przesadzamy do doniczek. Innym sposobem na rozmnażanie kufei jest sadzenie nasion. Niestety czynność ta jest dość czaso- i pracochłonna. Jest jednak jeszcze jedna metoda na uzyskanie nowych roślin – poprzez podział rozrośniętej kępy. Najlepiej zrobić to wiosną, gdy kufea zaczyna rosnąć. Wystarczy podzielić kępę na mniejsze części, po czym posadzić je w odpowiednich miejscach.
- Choroby i szkodniki
Kufea hyzopolistna, jak każda roślina, może zostać zaatakowana przez choroby i szkodniki. Główne problemy w jej uprawie wynikają z nieprawidłowej pielęgnacji. Przykładowo, zbyt mokre podłoże może przyczynić się do gnicia korzeni, występowania plam na liściach oraz rozwoju chorób grzybowych. Jeśli chodzi o szkodniki, na roślinie mogą występować m.in. przędziorki oraz wciornastki.
Gdzie sadzić kufeę?
Kufeę hyzopolistną najlepiej posadzić w doniczce na balkonie lub tarasie, choć można ją też uprawiać sezonowo na rabacie kwiatowej (przed zimą warto ją wykopać i przenieść do pomieszczenia). W ciepłych rejonach kraju można zdecydować się na jej całoroczną uprawę w gruncie, ale nawet w takich warunkach ryzyko przemarznięcia rośliny zimą nadal jest zbyt wysokie. Kufeę można uprawiać samodzielnie lub komponować z innymi bylinami czy roślinami jednorocznymi. Warto jednak wybierać takie gatunki, które nie będą odwracać uwagi od jej kwiatów.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Agapant – uprawa w ogrodzie i w donicach. Wybierz najpiękniejsze odmiany
Najpiękniej pachnące kwiaty do ogrodu. Wybierz te gatunki, zachwycają nie tylko aromatem
Ma małe wymagania, kwitnie dwa razy w sezonie. Szałwia omszona – uprawa i wymagania