Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Majowe sadzenie róż. Jak zrobić to dobrze, żeby krzew się przyjął?

Ogólna zasada głosi, że róże najlepiej sadzić jesienią, ponieważ ukorzenione przed zimą rośliny wcześnie rozpoczynają wzrost w kolejnym sezonie. Nie oznacza to jednak, że nie możemy założyć różanego ogrodu również wiosną, nawet w maju! Jeśli jednak zdecydujemy się na taki termin, musimy otoczyć młode rośliny szczególną opieką. W jaki sposób postępować z sadzonkami z gołym korzeniem, a jak z tymi w doniczkach? Podpowiadamy, jak sadzić róże w maju.

Majowe sadzenie róż. Jak zrobić to dobrze, żeby krzew się przyjął?
Jak sadzić róże w maju, by na pewno się przyjęły? Fot. wjarek/123RF.com

Spis treści:

Jakie róże można sadzić w maju?

Dobór odpowiedniego terminu sadzenia róż decyduje o tym, czy krzew się przyjmie, będzie zdrowo rósł i później pięknie zakwitnie. Nie bez znaczenia jest również technika wykonania tego zabiegu. Jaka pora jest najlepsza na sadzenie róż? Optymalny czas uzależniony jest od kilku czynników, przede wszystkim od rodzaju sadzonki, na którą się zdecydujemy. Do wyboru mamy:

  • róże z gołym korzeniem,
  • róże w pojemnikach.

W przypadku róż z gołym korzeniem najlepszym terminem sadzenia jest jesień, choć bez przeszkód możemy zrobić to także w marcu lub kwietniu, a nawet na początku maja. Warto jednak pamiętać, że im później będziemy sadzić róże z gołym korzeniem wiosną, tym większe będą miały kłopoty z ukorzenianiem się. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w maju ze względu na wyższą temperaturę młode rośliny są bardziej narażone na przesychanie. Problemów z przyjmowaniem się róż w tym miesiącu można uniknąć, wykonując podczas sadzenia kilka dodatkowych zabiegów, o czym piszemy w dalszej części artykułu.

Róże w pojemnikach ukorzeniają się dużo szybciej, dlatego wielu ogrodników sadzi je przez cały sezon wegetacyjny. Podobnie jednak jak w przypadku sadzonek z gołym korzeniem nie służą im skrajne temperatury, dlatego najlepiej, jeśli znajdą się w naszym ogrodzie wiosną (od marca do maja) lub jesienią (we wrześniu lub październiku). Choć w przypadku roślin w doniczkach ryzyko przesuszenia jest mniejsze, musimy pamiętać o ich podlewaniu – zwłaszcza w przypadku sadzenia krzewów wiosną.

Sadzonki w pojemnikach przyjmą się w maju szybciej niż te z gołym korzeniem. Sadzonki w pojemnikach ukorzenią się w maju szybciej niż te z gołym korzeniem. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Urocza i bezproblemowa bylina z impetem wchodzi do ogrodów. Ciekawe odmiany i uprawa baptysji błękitnej

Jak sadzić róże w maju?

Jak już wspominaliśmy, róże z gołym korzeniem są szczególnie podatne na przesuszenie. Sadząc je w maju, łatwo o błąd, przez który krzew się nie przyjmie. W przypadku takich sadzonek musimy wykonać kilka dodatkowych zabiegów, co zwiększy szanse na powodzenie uprawy. Okazy w doniczkach są mniej kłopotliwe, choć przed ich sadzeniem musimy odpowiednio namoczyć bryłę korzeniową, aby później mogła bez przeszkód pobierać wodę z podłoża. Podpowiadamy, jak sadzić róże w maju.

  • Róże z gołym korzeniem

Przed sadzeniem przycinamy wszystkie pędy na długość ok. 20 cm, a także skracamy końcówki korzeni, by się nie podwijały. Następnie rośliny wkładamy do wody na kilka godzin. Po tym czasie wykopujemy dołek na taką głębokość, by korzenie nie były zawinięte, a miejsce, z którego wyrastają pędy, znalazło się ok. 3 cm pod poziomem gruntu. Wkładamy roślinę i obsypujemy ją ziemią wzbogaconą torfem lub korą sosnową, a następnie podłoże mocno ugniatamy i obficie podlewamy. Wokół pędów usypujemy wysoki kopczyk (ok. 15 cm), który będzie chronił róże przed przesychaniem. Po ok. 2 tygodniach róże możemy odsłonić;

  • Róże w pojemnikach

Roślinę zanurzamy w wiadrze z wodą na co najmniej godzinę. Następnie ostrożnie wyjmujemy ją z donicy i wykopujemy dołek dwa razy szerszy niż pojemnik, w którym rosła. Powinien być także dwukrotnie głębszy niż wysokość bryły korzeniowej. Zagłębienie wypełniamy mniej więcej do połowy żyznym podłożem (np. z torfem), po czym wkładamy sadzonkę. Miejsce wyrastania pędów może znaleźć się ok. 3 cm poniżej poziomu gruntu lub na takiej samej wysokości, na jakiej roślina wyrosła w doniczce. Glebę lekko ugniatamy, a następnie obficie podlewamy. Nie musimy robić kopczyków jak podczas sadzenia róż z gołym korzeniem.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Już czas przyciąć magnolię. Po zabiegu wzmocnij krzew domowym nawozem

Jakie wymagania ma pelargonia angielska? Najpiękniejsze i oryginalne odmiany

Bukszpan pokryje się chmurą zielonych liści. Wystarczy prosty zabieg

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.