Porady ogrodnicze

Mikrolistki – uprawa krok po kroku. Idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają ogrodu warzywnego

Mikrolistki stają się coraz bardziej popularne zarówno wśród wegetarian, jak i prawdziwych smakoszy. Są nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe. Choć microgreens można kupić w sklepie, zdecydowanie lepiej wyhodować je samemu. To naprawdę bardzo łatwe. Podpowiadamy, czym są mikrolistki i dlaczego warto włączyć je do diety. Poznaj tajniki ich uprawy.

Mikrolistki – uprawa krok po kroku. Idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają ogrodu warzywnego
Mikrolistki zyskują coraz większą popularność. Fot.123RF.com

Spis treści:

Czym są mikrolistki?

Mikrolistki (z ang. microgreens) to młode listki siewek warzyw jadalnych. Są formą pośrednią pomiędzy kiełkami a dorosłymi warzywami. W zależności od gatunku mikrolistki są gotowe do spożycia już po 7-14 dniach od wysiewu, przed rozwinięciem właściwych liści rośliny. Osiągają od 5 do nawet 15 cm wysokości. Sam pomysł ścinania i zjadania roślin, które jeszcze dojrzewają, pojawił się w Stanach Zjednoczonych w latach 80. XX wieku.       

Jakie rośliny nadają się na microgreens? W zasadzie praktycznie wszystkie warzywa, zioła i zboża o jadalnych owocach, które równomiernie kiełkują i szybko rosną. Najpopularniejszymi roślinami na mikrolistki są: gorczyca, brokuł, rzodkiewka, burak, groszek, bazylia, słonecznik, mizuna, rukoła i jarmuż. Smakują jak dorosłe warzywa, zaś smak ich jest znacznie wyraźniejszy.      

Czym różnią się mikrolistki od kiełków?

Mikrolistki często bywają mylone z kiełkami. Zarówno kiełki, jak i microgreens są roślinami we wczesnych fazach rozwoju. Dzięki temu znajdują się w nich mocno skoncentrowane substancje odżywcze, takie jak zapasy witamin, białka, błonnika i innych minerałów. Co więcej, związki zawarte w dopiero kiełkujących roślinach znacznie łatwiej się przyswajają niż te same substancje obecne w dorosłych warzywach.    

Czym się od siebie różnią? Częścią jadalną w przypadku kiełków są nasiona wraz z kiełkami o długości nieprzekraczającej zwykle 3 cm. Są jednak wyjątki – kiełki fasoli mung mogą osiągać nawet 6 cm. Natomiast mikrolistki to kolejna (po kiełkach), bardziej zaawansowana pod względem rozwoju forma rośliny. To siewki, które uzyskały parę liści właściwych. W przeciwieństwie do kiełków są ścinane, a nie zjadane wraz z nasionami. Ponadto różnice między kiełkami a microgreens polegają na tym, że te pierwsze uprawia się na wodzie (zaledwie przez kilka dni), z kolei mikrolistki potrzebują podłoża (w zależności od odmiany rosną przez kilka tygodni).    

jak uprawiać mikrolistki Mikrolistki są bardzo smaczne, zdrowe i proste w hodowli. Fot.123RF.com

Jak uprawiać mikrolistki krok po kroku?

Gotowe do spożycia mikrolistki można znaleźć w najbliższym supermarkecie czy sklepie ze zdrową żywnością. Jednak ich uprawa jest na tyle prosta, że można swobodnie zająć się nią w domu. Z tym zadaniem poradzi sobie każdy  niewprawiony ogrodnik, a nawet dziecko. Co więcej, microgreens możemy swobodnie uprawiać przez cały rok. Nie trzeba mieć do tego ani ogrodu warzywnego, ani balkonu. Mikrolistki zajmują mało miejsca i można je uprawiać na parapecie.   

  • Siew

Do wyhodowania mikrolistków będziemy potrzebowali pojemnika wypełnionego ziemią uniwersalną lub innym podłożem o dobrej przepuszczalności. W tym celu sprawdzą się zarówno doniczki po roślinach ozdobnych, jak i pojemniki po różnych produktach spożywczych, m.in. plastikowe wiaderka czy kubeczki. Szczególnie dobrze sprawdzą się też płytkie pojemniki o większej powierzchni, gdyż mikroliściom wystarczy tylko kilka centymetrów ziemi.   

Podłoże należy wyłożyć w pojemniku i wyrównać dłonią. Następnie rozsypujemy na nim równomiernie nasiona (ale nie za gęsto) i przykrywamy je cienką warstwą podłoża. Gotowy wysiew delikatnie podlewamy i ustawiamy na parapecie w widnym i ciepłym miejscu. Pojemnik z nasionami dobrze jest też przykryć przezroczystą pokrywką lub folią, co pomoże utrzymać wysoką wilgotność. Dzięki temu nasiona szybciej wykiełkują.      

  • Pielęgnacja

Warto pamiętać o regularnym spryskiwaniu wodą kiełkujących siewek, by nie doprowadzić do przesuszenia podłoża. Wysoka wilgotność jest kluczowa dla ich prawidłowego wzrostu. Z kolei nie musimy ich nawozić, przycinać, przesadzać czy pikować.    

Przeczytaj również: Dlaczego sadzonki pomidorów nie rosną? Jak przyspieszyć ich wzrost?

  • Zbiór

Mikrolistki są gotowe do zbioru, gdy pojawią się pierwsze liście właściwe. Trwa to zwykle od kilku do kilkunastu dni od kiełkowania (w zależności od rośliny, jaką wybrałeś). Młodziutkie rośliny zbieramy, przycinając je przy ziemi za pomocą nożyczek. Aby zbiory były cały czas dostępne, co tydzień wysiewaj nową partię roślin.

Mikrolistki zaleca się jeść na surowo, gdyż wtedy zachowują wszystkie swoje wartości. Doskonale smakują na kanapkach, w sałatkach, koktajlach czy świeżo wyciskanych sokach, a także stanowią świetny dodatek do codziennych potraw. Co więcej, dzięki swoim żywym kolorom, mikrolistki efektownie ozdobią każdy talerz.    

Dlaczego warto uprawiać mikrolistki?

Mikroliście to prawdziwy superfood. Badania wykazały, że zawierają znacznie więcej składników odżywczych niż ich dojrzałe odpowiedniki warzyw. Są cennym źródłem wapnia, żelaza, cynku, magnezu, miedzi, a także witamin C, E, A i K. Co więcej, mogą być składnikiem każdej diety – zarówno niskowęglowodanowej, jak i wegańskiej.  

Mikrolistki wykazują szereg prozdrowotnych właściwości, jeśli chodzi o działanie na organizm. W zależności od uprawianych roślin poprawiają regulację układu nerwowego i hormonalnego, ograniczają stany zapalne, działają przeciwnowotworowo i antyoksydacyjnie, poprawiają wygląd skóry, a nawet wspierają układ odpornościowy. Dlatego naprawdę warto włączyć je do diety i spożywać regularnie.    

Przeczytaj również: Wysiew ogórka sałatkowego krok po kroku. Siew i pielęgnacja sadzonek

Nowalijki na własnym parapecie. Czy wiesz, co to są mikroliście? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.