Spis treści:
Dlaczego mrówki wchodzą do domu?
Dla wielkich, mrówczych kolonii wizja nieograniczonego dostępu do pożywienia jest niezwykle kusząca, dlatego, gdy tylko mają okazję, owady przedostają się do domów. Wchodzą do kuchni i wyjadają pozostawione okruszki, dobierają się do niezamkniętej żywności, żerują w koszach na śmieci. Nie mają problemów z wejściem do zamkniętych pomieszczeń nawet wtedy, gdy stosujesz rozmaite zabezpieczenia – maleńkie mrówki z łatwością znajdą szczelinę, pęknięcie, pokonają drogę pod drzwiami balkonowymi czy przeniosą się z mieszkania obok przez uchylone okno.
Szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego mrówki wchodzą do domu, natknęłam się na stwierdzenie, że robią to w poszukiwaniu lepszych warunków do życia, czyli:
- określonego poziomu wilgoci,
- łatwo dostępnego jedzenia,
- korzystnej temperatury dla rozwoju kolejnych pokoleń,
- bezpiecznego schronienia przed drapieżnikami.
Jeśli zauważyłeś obecność insektów w twoim domu, nie czekaj, od razu przejdź do działania. Te niewielkie owady tworzą ogromne kolonie, a ważne dla nich informacje przekazują, wykorzystując proste sygnały chemiczne. Gdy tylko im pozwolisz, wchodząc do domu, zostawią ślad, którym podążą kolejne osobniki.
Gdy zauważysz kilka mrówek w twojej kuchni to znak, że z pewnością w różnych zakamarkach domu kryje się ich więcej. Znajdź szlak, którym przedostają się do wnętrza i rozsyp eko odstraszacz. Fot. liudmilachernetska/123rf.com
Na początek:
- zetrzyj wszystkie plamy i okruszki z blatów;
- odstaw do lodówki resztki jedzenia;
- owoce trzymaj w lodówce w komorach do tego przeznaczonych;
- regularnie wynoś śmieci, myj kosz wewnątrz i z zewnątrz oraz porządkuj szafkę, gdzie on stoi;
- wycieraj wodę w łazience po myciu rąk lub kąpieli;
- regularnie sprawdzaj, czy nie ma przecieków w łazience lub w kuchni.
Gdy w domu zapanuje ład i porządek, zajmij się przygotowaniem skutecznego odstraszacza, który stworzy dla mrówek barierę nie do przejścia. Sąsiadka podpowiedziała mi, żebym użyła dwóch składników z kuchni, a mrówki wyniosą się tak szybko, jak się pojawiły.
Przeczytaj również: Mrówki zaczęły wchodzić do domu? Ekologiczny i skuteczny patent na pozbycie się ich
Skuteczna metoda na pozbycie się mrówek z domu
W naturalnym środowisku mrówki nie są szkodnikami, wręcz przeciwnie, uważa się je za istoty niezwykle pożyteczne. Zasiedlają lasy, łąki, pola i inne miejsca, gdzie sukcesywnie czyszczą teren z resztek roślin i padliny. Ich praca polegająca na przenoszeniu nasion i rozsiewaniu rozmaitych roślin w czasie migracji kolonii prowadzi do utrzymania różnorodności biologicznej. Mrówki też solidnie spulchniają glebę.
Jednak mimo wszystkich zalet, jakie ma obecność mrówek w ekosystemie, w domu nie chcesz ich widzieć. Dlatego właśnie wybór dobrej, a jednocześnie bezpiecznej dla innych domowników metody na odstraszenie insektów jest koniecznością. Tę od lat stosuje moja sąsiadka, jest banalnie prosta, a przy tym skuteczna – poradzi sobie z rozpoczynającą się inwazją maleńkich faraonek, gmachówek oraz większych, skrzydlatych hurtnic.
Jeśli zauważysz obecność mrówek w twoim domu, działaj od razu, ponieważ mała kolonia szybko urośnie, a mikro owady wejdą dosłownie wszędzie, zanieczyszczając pokarmy, a niekiedy też dotkliwie gryząc domowników. Fot. cherkas/123rf.com
Do przygotowania preparatu przyda ci się:
- kilka łyżek mielonego cynamonu o mocnym aromacie,
- kilka łyżek przyprawy chili.
Ilość oby przypraw zależy głównie od tego, ile miejsc musisz nimi posypać. Jeśli udało ci się określić szlak przedostawania się mrówek do domu, wystarczy, że to tam rozsypiesz najwięcej aromatycznej mieszanki. Dla ciebie będzie ona miała wyrazisty, przyjemny zapach, z kolei dla mrówek będzie tarczą, od której odbiją się z hukiem. Owady te nie znoszą silnej, drażniącej woni chili, podobnie, jak cynamonu.
Połączenie cynamonu z chili to nie jedyna, skuteczna metoda na pozbycie się mrówek z domu. Możesz wypróbować jeszcze moc mięty – posadź ją w doniczkach i rozstaw przy oknach oraz drzwiach wejściowych. A w szczelinach, gdzie dostrzeżesz insekty, wykorzystaj mielony pieprz cayenne oraz goździki. Przy takim powitaniu mrówki zrezygnują z dalszych prób forsowania kolejnych zabezpieczeń.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nietypowy sposób na ochronę roślin przed mrówkami. Najlepsza bariera na drzewa owocowe
Mrówki na trawniku – szkodniki czy sprzymierzeńcy? Amerykańscy ogrodnicy mają na nie ciekawy patent
Pułapki na muszki owocówki, które naprawdę działają. Pozbędziesz się natrętnych owadów
Białe muszki na kapuście? Te domowe opryski zwalczą mączlika na raz-dwa