Spis treści:
Kiedy wykopywać mieczyki?
Mieczyki są ciepłolubnymi roślinami, które nie wytrzymują zimy. Zdarzały się przypadki w cieplejszych regionach naszego kraju, że rośliny przetrwały w niewykopanych rabatach aż do wiosny, ale jest to rzadka sytuacja. Właśnie dlatego należy wykopać je jesienią, przechować zimą i na nowo posadzić wiosną.
Zdarza się, że mieczyki nadal kwitną we wrześniu. Częściej jednak o tej porze są już przekwitnięte. Najlepiej zatem wykopywać mieczyki w drugiej połowie września, ponieważ ich bulwy są podatne na choroby grzybowe. Najpóźniej wykopujemy bulwy po pierwszych przymrozkach w październiku lub czasem w listopadzie.
Przeczytaj również: Jak przedłużyć kwitnienie hortensji? Skorzystaj z porad doświadczonej ogrodniczki
Jak wykopywać mieczyki?
Przed wykopywaniem mieczyków lub tuż po nim przycinamy zielone jeszcze pędy roślin na wysokości 10-15 cm. Jeśli gleba jest lekka, to wystarczy delikatnie pociągnąć za mieczyki, żeby wydobyć z podłoża bulwę. W przypadku ziemi ubitej i ciężkiej najlepiej użyć do wykopania szpadla, wideł lub łopatki, aby nie oderwać bulwy od części nadziemnej rośliny.
Zaraz po wykopaniu mieczyków, pozostawiamy bulwy w ciepłym pomieszczeniu do czasu przeschnięcia i po 10-14 dniach oczyszczamy je. W tym celu usuwamy zaschnięty pęd, korzenie oraz resztki ziemi bądź piasku, uważając na bulwy przybyszowe. Możemy je oddzielić i wysiać na rozsadniku lub w pobliżu dużych bulw mieczyków. Ich pierwsze kwitnienie odbędzie się po około 3 latach.
Mieczyki należy wykopywać na zimę, gdyż nie będą w stanie przetrwać długotrwałych mrozów. Fot.123RF.com
Przechowywanie bulw mieczyków
Bulwy mieczyków przechowujemy zimą w suchym i chłodnym miejscu w temperaturze powyżej 0 stopni Celsjusza. Możemy umieścić je np. w garażu, w domu ogrodowym lub w szklarni.
Oczyszczone bulwy mieczyków warto przechowywać w kartonie lub papierowej torbie, aby miały dostęp do powietrza. Jeśli chcemy zniwelować ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, to rozkładamy je w pojedynczych warstwach.
Bulwy mieczyków możemy przysypać suchym piaskiem, torfem lub trocinami. W czasie przechowywania sprawdzamy co jakiś czas ich kondycję. Duże bulwy zwiastują zdrowe i obfite kwitnienie mieczyków.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Kiedy przesadzać róże ogrodowe i jak to robić? Czy można przesadzać stare róże?
Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.