Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nie tylko ćma atakuje bukszpany. Jakie szkody wyrządza miodówka bukszpanowa, jak się jej pozbyć?

Bukszpan jest chętnie sadzony w ogrodach. Nic w tym dziwnego, gdyż jest rośliną zimozieloną, dobrze trzyma formę, świetnie dopełnia ogrodowe kompozycje, a przy tym nie oczekuje szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Gorzej jest jednak ze szkodnikami, które stanowią olbrzymie zagrożenie dla bukszpanów. Często są one atakowane przez ćmę bukszpanową, która potrafi przyczynić się do obumierania całych krzewów. Ponadto są one narażone na ataki miodówki bukszpanowej. Jak rozpoznać tego szkodnika? Sprawdź, jak zwalczyć miodówkę bukszpanową oraz jak zapobiegać jej wystąpieniu.

Nie tylko ćma atakuje bukszpany. Jakie szkody wyrządza miodówka bukszpanowa, jak się jej pozbyć?
Miodówka bukszpanowa to jeden z najczęściej spotykanych szkodników na bukszpanie. Fot.rdonar/123RF.com

Spis treści:

Miodówka bukszpanowa – objawy i skutki żerowania

Powszechnie widmowo, że najczęściej spotykanym szkodnikiem na bukszpanie jest ćma bukszpanowa, która w bardzo krótkim czasie może doprowadzić do zniszczenia krzewów. Czasem możemy jednak zauważyć, że nasze rośliny mają zdeformowane liście. Jest to skutek żerowania szkodnika, jakim jest miodówka bukszpanowa. To bardzo niepozorny pluskwiak ze skrzydłami o długości około 3-5 mm, który jest blisko spokrewniony z mszycami oraz mączlikiem. W trakcie sezonu wydaje tylko jedno pokolenie, co znacznie ułatwia walkę z tym szkodnikiem. Miodówka bukszpanowa zimuje w postaci jaj, które dorosłe osobniki składają w młodych przyrostach bukszpanu w lipcu. Wiosną wylegają się z nich niewielkie larwy (długość ich ciała nie przekracza 0,5 mm). Są one praktycznie niewidoczne gołym okiem, ale można łatwo zauważyć objawy ich żerowania.     

Larwy miodówki bukszpanowej żerują na spodniej stronie liści, wysysając z nich sok. W efekcie blaszki liściowe zwijają się i wyglądem przypominają rozwijającą się kapustę. Kolor liści staje się mniej intensywny, a czasami żółty. Ponadto podczas żerowania miodówka bukszpanowa wydziela rosę miodową i wosk w postaci śnieżnobiałych poskręcanych nici. W czerwcu larwy szkodnika przekształcają się w dorosłe, uskrzydlone owady o zielonkawo-żółtej barwie (ich skrzydła są zdecydowanie dłuższe niż sam tułów). Choć miodówka bukszpanowa deformuje liście i pędy bukszpanów, nie czyni na krzewach takiego spustoszenia, jak wcześniej wspomniana ćma bukszpanowa.

miodówka bukszpanowa Miodówka bukszpanowa powoduje deformacje liści bukszpanów. Fot.Science Photo Library/East News

Jak zwalczyć miodówkę bukszpanową?      

Jak już było wspomniane, miodówka bukszpanowa nie wyrządza bardzo dużych szkód. Z racji tego, że w ciągu roku wydaje tylko jedno pokolenie, walka z tym szkodnikiem nie należy do trudnych. W pierwszej kolejności należy zadbać o regularne przycinanie bukszpanu. Na przełomie marca i kwietnia warto usunąć wierzchołki pędów, na których żerują i składają jaja miodówki bukszpanowe. Krzewy te dobrze znoszą cięcie i dość szybko się regenerują, dlatego tego zabiegu nie trzeba się obawiać. Z kolei świeżo ścięte gałązki można kompostować.     

Przeczytaj również: Sadzenie i przycinanie bukszpanu. Pilnuj najważniejszych terminów

Drugim sposobem na pozbycie się miodówki bukszpanowej jest oprysk preparatami olejowymi. Najlepiej wykonać je w lutym lub marcu, choć można też powtórzyć zabieg w trakcie sezonu wegetacyjnego, np. w kwietniu po przycięciu bukszpanu. Preparaty na bazie oleju nie zawierają żadnych trucizn. Mimo to oblepiają ciała szkodników, uniemożliwiając im oddychanie i prowadząc do uduszenia. Jeśli powyższe metody nie przyniosą pożądanych rezultatów, warto sięgnąć po opryski środkami owadobójczymi.   

jak zwalczyć miodówkę bukszpanową Miodówka bukszpanowa nie wyrządza bardzo dużych szkód. Fot.mariakarabella/123RF.com

Jak zapobiegać miodówce bukszpanowej?

Aby zapobiec miodówce bukszpanowej, w pierwszej kolejności należy zadbać o właściwą pielęgnację bukszpanów. Zdrowe i silne krzewy są rzadziej atakowane przez choroby i szkodniki. Oprócz systematycznego podlewania i nawożenia warto pamiętać o cieciu bukszpanów. Przycinanie krzewów pozwala nie tylko ograniczyć ilość pędów ze złożonymi jajkami, ale również pozytywnie wpływa na zagęszczanie się samych roślin. Taki zabieg prowadzi do naturalnego ograniczenia populacji miodówki bukszpanowej. Natomiast w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania (np. stosując opryski). Dzięki temu bukszpan będzie rósł zdrowo i stanie się ozdobą każdego ogrodu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jakie pająki możesz spotkać w ogrodzie? Usuwać je czy zostawiać?

Niezawodna mieszanka na chwasty w ogrodzie. Stosuj w słoneczny dzień, a znikną co do jednego

Nicienie pożyteczne - zalety i wady stosowania. Jak je wprowadzić do ogrodu?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.