Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nie wyrzucaj chryzantem, gdy przekwitną. Przytnij w odpowiednim miejscu, a zakwitną w nowym sezonie

Chryzantemy to kwiaty kojarzące się z jesienią. Zachwycają feerią barw i swoją rozłożystością, dzięki której tworzą półkrzewy. Wiele osób nie wie o tym, że tylko niektóre ich odmiany są jednoroczne, a inne można zimować. Podpowiadamy, jak przechowywać chryzantemy w doniczkach, a jak w gruncie, aby cieszyć się ich urokiem także w następnym roku.

Nie wyrzucaj chryzantem, gdy przekwitną. Przytnij w odpowiednim miejscu, a zakwitną w nowym sezonie
Chryzantemy to kwiaty, które mają odmiany zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Chryzantemy – charakterystyka

Chryzantema to nazwa grupy roślin należących do rodziny astrowatych. Większość jej gatunków pochodzi pierwotnie z Azji, a zwłaszcza jej wschodniej części. Jest to bylina, która potrafi się bardzo mocno rozrastać i tworzyć formy półkrzewu. Jest także typowym kwiatem jesieni, ponieważ kwitnie na przełomie października i listopada. Jednak zdarzają się odmiany, u których kwiaty pojawiają się już nawet w sierpniu.

Chryzantema jest dosyć łatwa w uprawie. Preferowane stanowisko dla niej to takie, gdzie gleba będzie żyzna, próchniczna i przepuszczalna i będzie miała pH zasadowe. Dodatkowo warto roślinę umieścić w miejscu słonecznym i w lekko wilgotnym podłożu, ponieważ są to warunki, które najbardziej sprzyjają jej rozwojowi.

Czy chryzantemy są wieloletnie?

Wśród chryzantem są zarówno gatunki jednoroczne, jak i wieloletnie byliny. Chryzantemy wieloletnie należą do rodzaju Dendranthema.

Wśród wieloletnich bylin można wyróżnić chryzantemy rabatowe, doniczkowe oraz te przeznaczone na kwiat cięty.

Przeczytaj również: Trwałe i odporne odmiany chryzantem. Te kwiaty są najlepsze na cmentarz

Jak przechowywać chryzantemy na drugi rok?

Chryzantemy zakupione jesienią i odmiany, które nie są mrozoodporne, również można przechowywać na drugi rok. Dzięki temu ponownie będziemy mogli cieszyć się ich urokiem w następnym sezonie.

To, co musimy zrobić po przekwitnięciu chryzantem, to przycinanie pędów do wysokości kilku centymetrów. Następnie przenosimy rośliny w doniczkach do środka. Najlepiej przechowywać chryzantemy w jasnym pomieszczeniu, w którym będzie panowała temperatura około 4-6 stopni Celsjusza. Należy pamiętać też o tym, że rośliny przez całą zimę powinny być rzadko i skąpo podlewane.

W marcu, gdy zaczną się pojawiać pierwsze pąki, zmieniają się zasady tego, jak i gdzie przechowywać chryzantemy w doniczkach. Przenosimy je do cieplejszego pomieszczenia i ustawiamy przy oknie. Dodatkowo musimy je podlewać częściej i bardziej obficie niż dotychczas.

zimowanie chryzantemy Niektóre odmiany chryzantemy mogą zimować w donicach. Fot.123RF.com

Następnie, kiedy pędy chryzantem będą miały już kilka centymetrów, należy odciąć ich wierzchołki nad 4-5 liściem. Ten zabieg warto powtórzyć jeszcze co najmniej dwa razy, aby chryzantemy rosły gęsto i bardziej foremnie. Nie należy tego wykonywać tylko w przypadku odmian kulistych.

Równocześnie podczas wiosny konieczne jest hartowanie chryzantem, czyli wystawianie ich na zewnątrz na kilka godzin. Ważne, aby nie robić tego podczas trwających przymrozków. Dopiero w maju, gdy temperatury już nie będą spadać w nocy poniżej 0 stopni Celsjusza, można przenieść rośliny na zewnątrz i czekać aż zakwitną.

Jak zimować chryzantemy w doniczce?

Niektóre odmiany chryzantem w doniczce można zimować na zewnątrz, ponieważ są one odporne na mróz. Jednak należy wiedzieć, jak odpowiednio to zrobić, aby nasza roślina przetrwała.

Chryzantema pozostawiona w doniczce na zewnątrz przy mrozach bardzo rzadko ma szansę dotrwać do wiosny. Najlepiej wyciągnąć ją z doniczki i posadzić w gruncie.

Chcąc, aby doniczkowe chryzantemy przezimowały w ogrodzie, należy wysadzić je do gruntu wiosną, gdy nie grożą im już przymrozki. Następnie konieczne będzie jej podlanie oraz rozsypanie ściółki wokół rośliny.

Jak zimować chryzantemy w gruncie?

Jeśli chcemy zimować chryzantemy w gruncie, musimy pamiętać o kilku ważnych czynnościach, które należy wykonać, aby rośliny przetrwały mrozy. Najważniejsze jest sprawdzenie tego, czy odmiana, którą posiadamy, jest w stanie przezimować na zewnątrz. Wśród wszystkich odmian to chryzantemy drobnokwiatowe są uważane za najbardziej mrozoodporne, a to znaczy, że właśnie one najlepiej przezimują w gruncie.

Oprócz tego należy wiedzieć też o tym, że chryzantemy bardzo źle znoszą nadmierną wilgoć, dlatego okrywając je przed mrozami, musimy wybrać do tego odpowiednie materiały. Najlepszym rozwiązaniem będą gałązki świerkowe. Należy unikać okrywania chryzantem za pomocą liści lub kompostu.

W przypadku, gdy gleba na rabacie będzie zbyt wilgotna, przechowywanie chryzantem w gruncie będzie dla nich niekorzystne. Wtedy należy je wykopać i przenieść np. do nieogrzewanej szklarni. Wykopując je, trzeba robić to bardzo ostrożnie i pamiętać, żeby wyciągnąć cały karp chryzantem, aby nie uszkodzić korzeni rośliny.

Co zrobić, gdy chryzantema zostanie przymrożona?

Może się zdarzyć tak, że zaskoczeni nagłą zmianą pogody, nie zdążymy schować naszych roślin przed nocnymi przymrozkami. Warto wtedy wiedzieć, co zrobić, gdy chryzantema zostanie przymrożona. W takiej sytuacji należy rozpocząć swoje działania poprzez ścięcie rośliny u jej podstawy. Należy to zrobić na wysokości około 5 centymetrów. Chryzantema, która została umieszczona w doniczce, powinna być przeniesiona do chłodnego i jasnego pomieszczenia.

Podczas zimy nie można nawozić chryzantem i należy je bardzo skąpo podlewać, ale równocześnie trzeba uważać, aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża. Jeśli po pewnym czasie pojawią się nowe pędy, możemy je wtedy osobno ukorzenić, albo pozostawić na roślinie. Gdy ustąpią ostatnie przymrozki, roślinę możemy wystawić w donicy na zewnątrz lub przesadzić do gruntu. Najlepiej umieścić ją w zacisznym i nasłonecznionym miejscu. Warto wtedy też wykonać nawożenie z dużą domieszką kompostu.

Trzeba jednak mieć świadomość tego, że nawet jeśli nasza roślina przetrwa przemrożenie, to nie będzie ona wyglądała tak, jak wyglądała pierwotnie. Nie będzie już kwitła tak bujnie i zdrowo, dlatego warto pamiętać o tym, aby zadbać o odpowiednie przechowywanie chryzantem i zabezpieczenie ich, zanim nastąpią pierwsze przymrozki.

Przeczytaj również: Zimowanie pelargonii. Czy tradycyjne przechowywanie pelargonii jest najlepsze? Poznaj sprawdzone sposoby

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.