Z artykułu dowiesz się:
- Co warto wiedzieć o obieli wielokwiatowej
- Jakie są najładniejsze odmiany obieli
- Jak uprawiać obielę wielokwiatową
- Jakie zastosowanie w ogrodzie ma obiela
Obiela wielokwiatowa — charakterystyka
Obiela wielokwiatowa (Exochorda racemosa) nazywana również obielą groniastą to krzew należący do rodziny różowatych. Miejscem naturalnego występowania obieli jest środkowa i wschodnia Azja. W Polsce dotychczas uprawa tej rośliny nie była rozpowszechniona na szeroką skalę, jednak z roku na roku coraz więcej fanów ogrodnictwa docenia jej walory i sadzi ją w swoich ogrodach.
Obiela to szybkorosnący krzew o luźnym i zaokrąglonym pokroju, osiągający od 3 do nawet 5 m wysokości. Charakteryzują go wiotkie pędy, z których wyrastają jajowate jasnozielone liście. Największą ozdobą krzewu są około 4-centymetrowe białe kwiaty zakwitające późną wiosną, na przełomie maja i czerwca. Przypominają one kwiatostany jabłoni lub pigwy i obficie porastają pędy, które uginając się pod ich ciężarem, tworzą ozdobne girlandy sięgające aż do ziemi. Co ważne - kwiaty utrzymują się na krzewie nawet do miesiąca.
Po okresie kwitnienia miejsce kwiatów zajmują omszone szarozielone owoce w kształcie torebek, które skrywają brązowe nasiona.
Roślina pięknie prezentuje się również jesienią. Wtedy jej liście przebarwiają się na żółto, a zimą pędy przybierają brązowo-czerwony odcień.
Warto zaznaczyć, że jest to roślina mrozoodporna, dlatego bez przeszkód przetrwa zimę w ogrodzie.
Przeczytaj również: Krzewuszka cudowna zamieni ogród w baśniowy raj. Tak sprawisz, że obficie zakwitnie
Ozdobą obieli są duże białe kwiaty. Fot. 123RF/PICSEL
Obiela wielokwiatowa — odmiany
Do najbardziej rozpowszechnionych odmian obieli należą:
- Niagara - odmiana, która podczas kwitnienia wygląda jak wodospad, ponieważ pod ciężarem kwiatów gałązki uginają się ku ziemi, tworząc białe łuki
- Snow Mountain - to odmiana karłowata dorastająca do 1,5 m wysokości i szerokości, obficie zakwita
- The Bride - ta odmiana posiada największe kwiaty spośród wszystkich innych odmian, które dodatkowo pięknie pachną
Obiela wielokwiatowa — uprawa
Obiela ma małe wymagania i poradzi sobie praktycznie w każdym ogrodzie. Poniżej przedstawiamy optymalne warunki, jakie trzeba spełnić, by umożliwić roślinie prawidłowy rozwój:
- Stanowisko
Obiela najlepiej rośnie i obficie kwitnie, gdy posadzona jest w miejscach nasłonecznionych, jednak poradzi sobie także w półcieniu.
- Podłoże
Krzew preferuje ziemię żyzną i próchniczą o lekko kwaśnym odczynie. Lepiej nie sadzić obieli w miejscach o podłożu wapiennym, ponieważ to może zahamować jej wzrost.
- Podlewanie i nawożenie
Młode sadzonki po posadzeniu warto regularnie podlewać, by ułatwić im ukorzenienie się. Dorosłe okazy poza okresami suszy nie wymagają podlewania. Aby pobudzić kwitnienie, warto wczesną wiosną zasilić krzew wieloskładnikowym nawozem lub wyłożyć wokół krzewu warstwę kompostu, która chroni przed wyrastaniem chwastów i dodatkowo użyźnia ziemię.
- Zimowanie
Obiela jest całkowicie odporna na mróz. Co prawda zrzuca na zimę liście, jednak nie ma potrzeby jej okrywania na zimę, ponieważ jest w stanie przetrwać nawet silne przymrozki.
Obiela jest odporna na mróz i nie ma dużych wymagań. Fot. Pexels
- Rozmnażanie
Najłatwiejszym sposobem na pozyskanie nowych sadzonek jest ukorzenienie półzdrewniałych pędów lub podebranie z krzewu ukorzenionych odrostów.
- Przycinanie
Obiela jest rośliną podatną na przycinanie i bardzo dobrze znosi nawet radykalne cięcie odmładzające.
Warto pamiętać, że roślina kwitnie na zeszłorocznych pędach, dlatego lepiej przycinać ją dopiero po przekwitnięciu. W innym wypadku pędy skrócone przed kwitnieniem w ogóle nie wydadzą kwiatów lub ich kwitnienie będzie bardzo słabe.
Każdego roku warto przeprowadzać cięcie formujące obieli i skracać pędy mniej więcej o 1/3 długości. Dzięki temu krzew się zagęści i nabierze ładniejszego pokroju.
- Choroby i szkodniki
Krzew nie jest podatny na choroby i ataki szkodników. Jest to wdzięczna roślina, która rzadko sprawia problemy w uprawie.
Obiela sprawdzi się w każdym ogrodzie. Fot. 123RF/PICSEL
Obiela — zastosowanie w ogrodzie
Obiela wielokwiatowa nadaje się do uprawy w przydomowych ogrodach, jak i na terenach zieleni miejskiej. Bardzo ładnie prezentuje się posadzona pojedynczo, zwłaszcza w okresie kwitnienia, gdy jej gałązki uginają się pod ciężarem kwiatów. Można łączyć ją również z innymi kwitnącymi krzewami, formułować z niej luźne żywopłoty czy obsadzać tereny wzdłuż ogrodzeń, skarpy i murki.
Karłowate odmiany można także uprawiać w donicach i ozdabiać nimi tarasy, balkony czy wejścia do domu.