Porady ogrodnicze

Oczyszczają powietrze i pięknie wyglądają. Najlepsze pnącza do domu

Urban jungle to trend, który ani myśli wyjść z mody. Nic dziwnego. Dzięki niemu można nie tylko stworzyć domową oazę pełną kojącej zieleni, ale także urokliwą i pełną życia aranżację praktycznie każdego wnętrza. Jednym z jego częstych elementów są rośliny pnące. Podpowiadamy, które z nich pomogą ci stworzyć w domu prawdziwą dżunglę!

Oczyszczają powietrze i pięknie wyglądają. Najlepsze pnącza do domu
Syngonium podophyllum Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Niezwykle sprytne kwiaty - pnącza w domu

Pnącza to – pod względem wymagań – jedne z najłatwiejszych w uprawie domowych roślin doniczkowych. Co więcej, nie trzeba przeznaczać na nie dużych pojemników ani miejsca, dzięki czemu idealnie nadają się do każdego metrażu mieszkania. Charakteryzują się długą i wiotką łodygą, która wymaga zwykle podpory, by piąć się ku górze. W środowisku naturalnym pomocą służą im drzewa, natomiast w mieszkaniach doskonale sprawdzają się w tym celu choćby rozwieszone na ścianie sznurki.

W zależności od gatunku, mogą wić się na nich ruchem okrężnym lub przy pomocy pędów czepnych w postaci np.

  • ssawek,
  • włosków czepnych,
  • zmodyfikowanych pędów bocznych, 
  • kolców.

Ten sprytny trik sprawia, że rośliny pnące nie muszą wytwarzać grubych pni, a zaoszczędzoną dzięki temu energię mogą przeznaczyć na szybki wzrost na długość. Doskonale są przystosowane do tego trybu życia także pod względem transportu substancji odżywczych, bowiem ich pnącza posiadają bardzo szerokie naczynia oraz rurki sitowe. Woda wraz z solami mineralnymi i składnikami odżywczymi może pędzić nimi na naprawdę duże wysokości. Co ciekawe, rośliny te (w zależności od gatunku) mogą także oczyszczać powietrze w pomieszczeniu. Te właściwości sprawiają, że pnącza w doniczce mogą być ciekawym dodatkiem do mieszkania nie tylko ze względu na walory estetyczne.

męczenica Męczennica to wyjątkowa roślina, która warta jest uwagi. Fot. 123RF/PICSEL

Jakie pnącza do domu/mieszkania wybrać?

Zapewne pierwszym skojarzeniem z rośliną pnącą jest poczciwy (czasem dziko rosnący) bluszcz pospolity lub powojnik. Jednakże na rynku dostępnych jest wiele innych, szalenie atrakcyjnych gatunków i odmian pnączy, które mogą być uprawiane w domu. Nie wszystkie rośliny pnące koniecznie trzeba podpierać. Niektóre z nich pięknie wyglądają także jako zwisające kaskady. Zastanawiasz się, które z nich będą prezentować się najlepiej? Wybór nie będzie łatwy, bowiem lista jest dość pokaźna.

Poniżej przedstawiamy kilkanaście sprawdzonych propozycji:


Autor: makeyourlifegreener

Pnącza w domu - aranżacje 

Liczba pnączy, spośród których możesz wybierać, jest naprawdę spora. Jak je jednak wpleść w aranżacje w domu, aby efektownie wyglądały?

Urban jungle to trend, który już od dłuższego odzwierciedla i stara się zapełnić tęsknotę za powrotem do natury. Czy zgodnie z sugerowaną nazwą "dżungla", pnącza powinny stać gdziekolwiek i jakkolwiek, byleby więcej? Absolutnie.

Pnącze w wiszących doniczkach to w zasadzie dobry wybór niezależnie od stylu pomieszczenia. Akcentem decydującym o charakterze wnętrza będzie nie tylko sama roślina, ale także design pojemnika. Ostatnio ogromną popularnością cieszą się rośliny pnące w doniczkach z makramy. Rośliny pnące dobrze będą wyglądać także postawione w stylizowanych pojemnikach np. na komodzie, szafce, kwietniku czy regale.

Przeczytaj: Kwietniki wracają do łask. Sprawdź, jakie są najmodniejsze

hoja Hoja - roślina, która lubi "biedę". Fot. 123RF/PICSEL

Jeśli jednak oczekiwanym efektem jest atrakcyjny i bardziej wyrazisty dodatek zieleni w pomieszczeniu, warto umiejscowić pnącze bezpośrednio na ścianie. Niekoniecznie musi być to od razu żywy obraz. Czasem wystarczy po prostu jedna lub dwie rośliny, które będą wspinać się w górę.

Pnącza w domu - jakie zapewnić im warunki?

Jeśli już wybrałeś jedno lub kilka pnączy, którymi chcesz udekorować swoje otoczenie, czas na wybór odpowiedniego miejsca. Szybko rosnące pnącza w domu zwykle dobrze czują się w jasnych stanowiskach, jednak nie wystawionych na bezpośrednie działanie słońca. To bardzo ważne, ponieważ postawienie doniczki z rośliną w dużym nasłonecznieniu może skutkować poparzeniem jej liści lub narażeniem na atak szkodników, takich jak np. przędziorki.

Choć pnącza nie wykazują specjalnych preferencji glebowych, najlepiej rosną w próchnicznym, lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5) oraz przepuszczalnym podłożu. Świetnie sprawdzi się oczywiście gotowa mieszanka dostępna w sklepach. Można jednak przygotować podłoże samemu, mieszając substrat torfowy z ziemią liściową/kompostową oraz piaskiem bądź perlitem.

pnącza na kwietniku Pnącza dobrze czują się na jasnych stanowiskach. Fot.123RF.com

Co ważne, pnącza doniczkowe są roślinami ciepłolubnymi. Nie stawiaj ich na klatce schodowej, jeśli panuje tam temperatura poniżej 18 st. C! Najlepiej będą rosły, gdy zapewnisz im temperaturę pomiędzy 18 a 26 st. C.

Istotną kwestią jest także podpieranie pnączy. Szybko rosnące pnącza w domu łatwo ujarzmić i pokierować przy pomocy np.

  • palików,
  • drabinek bambusowych,
  • tyczek z włókna kokosowego,
  • specjalnych podpór o różnym kształcie,
  • sznurków rozpiętych na ścianie.

Pnącza w domu - jak nawilżać powietrze?

Oprócz ciepłego i jasnego stanowiska, dla pnączy ważna jest także odpowiednia wilgotność powietrza. Jeśli w pomieszczeniach jest dość sucho, warto zraszać roślinę od czasu do czasu (poza standardowym podlewaniem).

Pnącza w domu - jak podlewać?

Choć rośliny pnące nie są trudnymi okazami w uprawie, to nie oznacza to, że można o nich zapomnieć niczym o kaktusach. W ich przypadku podaż wody powinna być regularna, jednak nie nadmierna. Pnącza lubią mieć stale lekko wilgotne podłoże, a nie stać w wodzie. Jeśli przesuszysz lub przelejesz roślinę, nie umknie to twojej uwadze. Pnącze bardzo szybko zamanifestuje niedogodności gubiąc liście.

Czy są jednak od tej reguły wyjątki? Jak zawsze, oczywiście. Jeśli Twoje pnącze będzie wiszące, umieszczone tuż pod sufitem, z pewnością nie pogardzi częstszym podlewaniem, zwłaszcza zimą. Nie powinno być to zaskakującą informacją zważywszy na fakt, iż to właśnie w tamtym miejscu gromadzi się ciepłe powietrze, które wysusza podłoże.

Pnącza w domu - jak nawozić?

Kwestia nawożenia pnączy to jeden z punktów, który będzie odmienny u różnych gatunków. Zwykle sprawdza się to o zwiększonej zawartości potasu, jednak nie zawsze. Z tego względu należy dopasować je do konkretnego, posiadanego gatunku oraz odmiany roślin. Pewnym jest jednak, iż dokarmianie roślin pnących powinno odbywać się w okresie wegetacyjnym.

Stefanotis uznawany za symbol stałości. Fot. 123RF/PICSE

Przycinanie pnączy - o nim nie zapominaj!

Czy rośliny pnące w domu trzeba przycinać? Nie trzeba, ale można. Czy w takim razie im większa roślina, tym lepiej? Oczywiście, okazałe pnącze robi wrażenie, jednak warto je czasem formować właśnie poprzez przycinanie. Dzięki temu zyska bardziej atrakcyjny wygląd lub po prostu będzie nadal mieściło się w danym miejscu.

Pnącza w domu - jak dbać o nie w okresie zimowym?

Gdy nadchodzi okres jesienno-zimowy, większość roślin zaczyna wymagać nieco innego traktowania. Nie inaczej jest z pnączami w doniczce. W ich przypadku również dobrze jest ograniczyć podlewanie. Zapamiętaj: ograniczyć, ale nie zaprzestać. Ważnym jest, aby nie wyschła ich bryła korzeniowa. W tym czasie należy również zaniechać nawożenia tych roślin.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Zobacz także:

Idziesz na wesele? O tym pamiętaj!

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.