Porady ogrodnicze

Opryski czereśni. Kiedy pryskać czereśnie na robaki, mszyce i choroby?

Czereśnie są szczególnie podatne na choroby (w tym groźnego raka bakteryjnego drzew owocowych), a także szkodniki. Stosowanie odpowiednich oprysków pozwala jednak uratować większość plonów. Kiedy zatem pryskać czereśnie, by uchronić je przed infekcjami oraz inwazjami niechcianych gości? Sprawdź! 

Opryski czereśni. Kiedy pryskać czereśnie na robaki, mszyce i choroby?
Opryski to najlepszy sposób, aby pozbyć się chorób i szkodników na czereśniach. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Po co stosować opryski czereśni? 

Opryski to najlepszy sposób, aby pozbyć się chorób i szkodników na czereśniach. Stosowanie konkretnych substancji w odpowiednich terminach pozwala również działać profilaktycznie, czyli zmniejszyć ryzyko, że dojdzie do infekcji.  

Warto zatem zaopatrzyć się w sprzęt niezbędny do stosowania oprysków – nawet jeśli w twoim ogrodzie masz jedynie kilka drzew. Dzięki temu już niedługo będziesz cieszyć się pysznymi czereśniami bez robaków. 

Naturalne opryski czereśni 

Naturalne opryski czereśni i innych drzew owocowych to najlepszy wybór dla ekologicznych sadów i niewielkich ogródków. Są one bezpieczniejsze dla środowiska, w tym człowieka i pożytecznych owadów, np. pszczół. Na czereśnię możesz stosować m.in. opryski zawierające: 

 • oleje – najczęściej wykorzystuje się olej parafinowy lub rydzowy, mieszaninę można zrobić samodzielnie (ok. 100 ml środka na 6-7 l wody), działanie skuteczne przede wszystkim na szkodniki, które po oblepieniu oleistą substancją nie mogą prawidłowo oddychać, 
 • miedzian – sklepowy ekologiczny środek wystarczy wymieszać z wodą, oprysk sprawdza się przede wszystkim na choroby grzybowe i bakteryjne, w tym raka bakteryjnego, 
 • szare mydło potasowe – zwykłe mydło w kostce lub specjalne ogrodnicze w płynie, wystarczy wymieszać 10-30 g/ml mydła z 1 l wody, zawiesina szczególnie sprawdza się w walce ze szkodnikami, 
 • naturalne wywary i gnojówki – dobrze działają preparaty na bazie pokrzywy, skrzypu, mniszka, perzu i innych chwastów, które dostarczają roślinie odpowiednich substancji odżywczych (m.in. żelaza, fosforu, azotu, wapnia), co pozwala ją wzmocnić. 

Chemiczne opryski czereśni 

Stosowanie oprysków ze składnikami chemicznymi jest polecane szczególnie na większych plantacjach, ponieważ w tym przypadku niezbędna jest szczególna ostrożność. Większość substancji ma działanie żrące dla skóry i oczu, dlatego w trakcie stosowania musisz mieć rękawiczki, okulary i ochronny kombinezon.  

Chemiczne opryski są skuteczne, jednak zawsze należy działać zgodnie z instrukcją na opakowaniu i przestrzegać karencji – czyli czasu między stosowaniem oprysku a zjedzeniem owoców. 

oprysk czereśni Chemiczne opryski są skuteczne, jednak zawsze należy działać zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Fot. 123RF/PICSEL

Kiedy pryskać czereśnie przeciwko robakom? 

Małe białe robaczki w czereśniach to larwy nasionnicy trześniówki. Dorosły osobnik składa jaja w trakcie dojrzewania owoców, a robaki wylęgają się właśnie w nich, gdzie zaczynają żerować. W tym przypadku wykorzystuje się najczęściej opryski z substancjami olejowymi, które uniemożliwiają szkodnikom oddychanie. 

Pierwsze opryski stosuje się zaraz po kwitnieniu drzew – 2-3 razy, co 14 dni. Jeśli zauważysz, że muchówki zaczynają wylatywać z gleby, odczekaj 2-3 dni i zastosuj kolejny oprysk. Pryskanie trwa zwykle w maju i czerwcu. Aby ułatwić sobie zauważenie latających owadów i przy okazji pozbyć się ich części, warto zastosować odpowiednie żółte lepy, które zwabią szkodniki. 

Jak chronić czereśnie przed robakami bez stosowania oprysków? Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia larw, warto przede wszystkim zasadzić wczesne odmiany drzew czereśniowych. Ze względu na to, że larwy zimują w glebie pod drzewem i tam przepoczwarzają się w muchówki, warto też obłożyć ziemię folią. Dzięki temu większość dorosłych nasionnic nie będzie mogła wzlecieć.  

Kiedy pryskać czereśnie przeciwko mszycom? 

W przypadku czereśni najczęściej pojawiają się mszyce czereśniowe. Szkodniki te bardzo szybko się rozmnażają i zbierają w spore grupy, dlatego są tak groźne dla drzew. Tym bardziej, że ich działanie polega na wysysaniu soków z rośliny, co powoduje znaczne jej osłabienie, a także marszczenie i zasychanie liści. Mszyce wytwarzają też kleistą spadź, która zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. 

Również w przypadku mszyc stosuje się specjalne środki z olejami, które oblepiają szkodniki i uniemożliwiają im dalszy rozwój – najlepiej wybrać substancje ekologiczne. Przeciwko mszycom możesz wykorzystać też naturalne gnojówki, wykonując opryski z pokrzywy, cebuli lub czosnku. Dobrze sprawdzają się też mieszaniny z wody i z szarego mydła czy mleka. Opryski należy stosować, jeszcze zanim czereśnie zaczną kwitnąć, czyli w kwietniu.  

mszyce na czereśni Mszyce bardzo szybko się rozmnażają i zbierają w spore grupy. Fot.123RF.com

Oprócz pryskania warto też mechanicznie usuwać duże skupiska szkodników, a także pozbywać się bardzo zniszczonych pędów i liści. 

Kiedy pryskać czereśnie przeciwko chorobom? 

Czereśnie są narażone na wystąpienie chorób grzybowych i bakteryjnych, a czasem także wirusowych. Aby zapobiec ich wystąpieniu i ochronić roślinę, opryski wydają się niezbędne. Warto przestrzegać terminów pryskania, by substancje mogły zadziałać profilaktycznie i by nie doszło do rozwoju infekcji. 

 • Rak bakteryjny drzew owocowych 

To jedna z najgroźniejszych chorób drzew, która nieleczona może prowadzić nawet do całkowitego usunięcia chorych okazów. Profilaktycznie czereśnie pryska się kilka razy: 

 • przed kwitnieniem, gdy pąki zaczynają się zawiązywać – luty-marzec, 
 • w trakcie kwitnienia – maj, 
 • po zakończeniu zbioru owoców – czerwiec-lipiec, 
 • na początku i na końcu opadania liści – jesień. 

W tym przypadku stosowane są przede wszystkim preparaty z miedzią. Opryski należy wykonywać rano lub wieczorem (nie w pełnym słońcu) i gdy nie ma wiatru. 

 • Parch czereśni 

W przypadku tej choroby na owocach i liściach pojawiają się plamy. Profilaktyczne opryski wykonuje się tak jak w przypadku raka bakteryjnego – tym samym preparatem i w tych samych terminach. Jeden oprysk wystarczy więc, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na obie te choroby. 

 • Brunatna zgnilizna drzew pestkowych 

Choroba szczególnie niekorzystnie odbija się na owocach, prowadząc do ich zasychania i zmiany w tzw. mumie. Aby chronić czereśnie przed zgnilizną, stosuje się fungicydy lub środki z miedzią – przed kwitnieniem. Oprócz oprysków warto smarować maścią ogrodniczą wszelkie rany powstałe na drzewie np. po wycięciu chorych gałęzi. 

Kiedy pryskać czereśnie przeciwko pękaniu? 

Pękanie czereśni nie jest związane z patogenami, a pogodą. Na pojawianie się uszkodzeń ma wpływ woda. Czereśnie pękają w sytuacji, gdy przez dłuższy czas pada deszcz. Wówczas przez skórkę do środka dostaje się za dużo wody i dochodzi do pęcznienia owoców.  

Pękanie może zdarzyć się też w momencie, gdy po suszy pojawiają się silne opady. Wtedy spragniona roślina przyswaja za dużo wody przez szypułkę i również dochodzi do zwiększenia objętości miąższu. 

Opryski w tym przypadku mają na celu wzmocnienie skórki owocowej, aby miąższ mógł przyjąć więcej wody i by nie dochodziło do pęknięć. Najczęściej stosuje się lecytynę – 2-3 razy w trakcie dojrzewania owoców, przed większym deszczem. Szczelność skórki zwiększają też opryski z tryptofanu, które przeprowadza się na początku wybarwiania owoców, a następnie po dużym deszczu. 

Chcesz uchronić swoje czereśnie przed szkodnikami i chorobami? Pryskaj roślinę specjalnymi substancjami, które wesprą jej rozwój i zadziałają profilaktycznie. 

Przeczytaj:

Cukier w ogrodzie: Jakie ma zastosowania?

Oprysk z pokrzywy: Wybijesz przędziorki

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Opryski czereśni. Kiedy pryskać czereśnie na robaki, mszyce i choroby?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.