Porady ogrodnicze

Oxytree - szybkorosnące drzewo tlenowe w Polsce. Sadzenie, przycinanie, opinie

Oxytree można by uznać za najlepsze ze wszystkich drzew. Rośnie najszybciej, pochłania najwięcej dwutlenku węgla, produkuje ogromne ilości tlenu. Jest wytrzymałe oraz ma niskie wymagania względem miejsca uprawy. Roślinę wyhodowali naukowcy z Hiszpanii. Mimo licznych zalet rodzimi ekolodzy powstrzymują entuzjazm i odradzają tworzenie plantacji drzewa tlenowego w Polsce.

Oxytree - szybkorosnące drzewo tlenowe w Polsce. Sadzenie, przycinanie, opinie
fot. Młode drzewko tlenowe oxytree / Wikimedia Commons, Milo33, CC BY BY-SA 4.0
REKLAMA

Co to jest oxytree?

Oxytree ("oxy" – od "oxygen", czyli tlen oraz "tree" – drzewo) inaczej nazywane drzewem tlenowym, jest stosunkowo młodą odmianą paulowni. Powstało ze skrzyżowania dwóch gatunków z rodziny paulowniowatych (paulowni puszystej i fortunei). Roślinę wyhodowali na początku XXI w. naukowcy z hiszpańskiego uniwersytetu Castila-La Mancha przy współpracy z biotechnologami z prywatnego przedsiębiorstwa.

Drzewo tlenowe w ogrodzie

Roślina ma szeroką, parasolowatą koronę i ogromne, skórzaste, sercowate liście – ich długość osiąga nawet 30 cm, a średnica 50 cm. Smukły pień drzewa jest pokryty gładką, szarą korą. Jak kwitnie oxytree? W maju pojawiają się bladofioletowe dzwonkowe kwiaty, zebrane w wiechowate kwiatostany. Później na ich miejscu pojawiają się zielonoszare owoce z płonnymi nasionami.

fot. Jak kwitnie drzewo tlenowe oxytree? // Wikimedia Commons, SorinDragoiOxytree, CC BY-SA 4.0

Drzewo tlenowe charakteryzuje się wyjątkowymi cechami:

- Szybko przyrasta – po sześciu latach od posadzenia może osiągnąć wysokość nawet 16 metrów i 30 cm średnicy pnia. Badania wskazują, że dobowy przyrost rośliny wynosi nawet 2 cm!

- Szybki wzrost i duże liście sprawiają, że paulowania oxytree pochłania ogromne ilości dwutlenku węgla i produkuje mnóstwo tlenu. Szacuje się, że 10-krotnie więcej, niż rodzime gatunki drzew. Plantacja o powierzchni hektara, na której posadzono 570 egzemplarzy tej odmiany, może zaabsorbować od 106 do 140 ton CO2 w ciągu roku.

- Rozbudowany i głęboki system korzeniowy (osiąga długość nawet 9 m) powoduje, że roślina doskonale radzi sobie nawet na nieurodzajnych, jałowych glebach, np. na piasku.

- Drzewo tlenowe jest odporne na szkodniki i nie wymaga dużej ilości podlewania – dobrze rośnie w warunkach 750 mm opadów deszczu w ciągu roku. To naprawdę niewiele. Bezproblemowo znosi mrozy (do -25 st. C), jak i upały (do 45 st. C).

- Ma szereg zastosowań przemysłowych. Z dużych liści można produkować paszę dla zwierząt. Ze względu na szybki przyrost, drzewo jest surowcem biomasy. Poza tym jego drewno nadaje się do produkcji mebli i stosowania w budownictwie. Po wysuszeniu staje się wodoodporne. Często mówi się o nim, że jest „drewnem aluminiowym”, ponieważ jest o 1/3 lżejsze niż surowiec z innych drzew liściastych.

- Drzewo oxytree jest niesamowicie trwałe – po ścięciu może czterokrotnie odrastać z tego samego pnia.

- Oxytree jest rośliną miododajną. Wyliczenia wskazują, że z 1 ha plantacji, można otrzymać do 700 kg miodu.

fot. Pień drzewa tlenowego oxytree // Wikimedia Commons, SorinDragoiOxytree, CC BY-SA 4.0

Jak uprawiać oxytree?

Uprawa szybkorosnącego drzewa oxytree nie jest wymagająca. Chociaż preferuje przepuszczalne, bogate w azot  i wilgotne (ale nie podmokłe) podłoże, dobrze rośnie w większości gleb, również tych mało zasobnych czy kamienistych. Kwasowość ziemi powinna wynosić od 5 do 8,9 pH. Toleruje przejściowe susze. Najlepiej posadzić je w słonecznym lub półcienistym stanowisku, osłoniętym od wiatru.

Jak sadzić oxytree? Rozmnażanie drzewa tlenowego

Rozmnażanie oxtree nie należy do prostych zadań; w amatorskich warunkach jest właściwie niemożliwe. Nasiona rośliny są płonne, więc nawet jeśli je wysiejemy, nie wzejdą. To sprawia, że hybryda paulowni nie jest ekspansywna i nie powinna wypierać innych gatunków roślin. Aby zachować cenne właściwości drzewa tlenowego, sadzonki oxytree pozyskuje się w laboratoriach, metodą in vitro (w szkle), przez klonowanie.

Gdzie kupić oxytree?

Drzewo tlenowe wciąż nie jest jeszcze szeroko znane w Polsce, choć z roku na rok zyskuje coraz więcej uwagi. Kupując sadzonki oxytree upewniajmy się, że pochodzą one ze sprawdzonych źródeł, posiadających unijne certyfikaty fitosanitarne. Nieuczciwi sprzedawcy jako sadzonki drzewa tlenowego czasem oferują inne odmiany paulowni, przeważnie pochodzące z Chin. Cena sadzonki oxytree przeciętnie wynosi ok. 40-50 zł.

REKLAMA
REKLAMA

Kiedy sadzić oxytree? Drzewo tlenowe - sadzenie

Najlepszą pora na umieszczenie sadzonek oxytree w gruncie jest sezon wiosenno-letni; po ustaniu wiosennych przymrozków, czyli zwykle w trzeciej dekadzie maja. Nasadzenia prowadzić można do końca lipca. Przekroczenie tego terminu spowoduje, że roślina nie zdąży zdrewnieć i przygotować się do zimy.

Jak sadzić oxytree?

Przed posadzeniem siewek drzewa tlenowego stanowisko należy oczyścić z innych roślin, chwastów oraz kamieni. Upewnijmy się, że w miejscu, gdzie posadzimy roślinę, nie ma zbyt wielu głazów, które mogłoby utrudnić rozwój korzeni. W przypadku mocno alkalicznej gleby warto przeprowadzić wapnowanie.

fot. Młode drzewko tlenowe oxytree / Wikimedia Commons, Artur.szilagyi, CC BY BY-SA 4.0

Drzewo szybkorosnące oxytree – sadzenie

Wykopujemy dół na głębokość 100 cm, o średnicy 35 cm. Jego dno usypujemy obornikiem lub kompostem zmieszanym z ziemią, co wzmocni roślinę na pierwszym etapie rozwoju. Do mieszanki gleby i nawozu dodać można niedużej ilości środka bakteryjnego. Tak przygotowany otwór przysypujemy ziemią do połowy wysokości, po czym obficie  zalewamy go wodą. Sadzonkę przekładamy na tak przygotowane stanowisko i tworzymy wokół niej kopczyk oraz nieckę umożliwiającą efektywne podlewanie.

Jak pielęgnować oxytree? Szybkorosnące drzewo do ogrodu 

W początkowym etapie rozwoju drzewa tlenowego ważne jest, by regularnie odchwaszczać podłoże wokół niego oraz często je podlewać. Mniej więcej 2-3 razy w tygodniu dostarczajmy młodej roślinie ok. 15 l wody (chyba że pogoda jest deszczowa). To usprawni proces ukorzeniania i sprawi, że oxytree będzie rozwijać się szybko, równomiernie i stabilnie. Jeśli zależy nam na dużym przyroście, przez kilka pierwszych miesięcy warto zasilać roślinę obornikiem lub nawozami biologicznymi – wiosną azotowymi, a latem odżywkami z fosforowo-potasowymi.

Zimowanie oxytree

Na zimę drzewo tlenowe gubi liście. Można je zostawić na ziemi – rozkładając się, użyźnią ją i zatrzymają w niej wilgoć.

Kiedy przycinać oxytree?

Drzewo tlenowe bardzo dobrze reaguje na cięcie – można je formować lub pozwolić mu swobodnie się rozkrzewiać; w takiej formie będzie bardzo ozdobne.

Przycinanie oxytree

Niezależnie od sposobu prowadzenia drzewa, w pierwszym roku po posadzeniu należy oxytree przycinać wiosną, po ustaniu przymrozków. Pędy rosnące powyżej 2-5 cm nad poziomem gruntu skracamy pod skosem. To pobudzi je do wzrostu, a roślinę do dalszego korzenienia. Rany powstałe na skutek cięcia dobrze zabezpieczyć maścią ogrodniczą. Jeśli po cięciu roślina wypuści nowe pędy, do uprawy wybieramy jeden, najsilniejszy z nich – resztę trzeba usunąć. Tzw. wilki ścina się również w drugim roku po posadzeniu. Pędy boczne zostawiamy, jeśli drzewo ma przyjąć nieregularną formę.

fot. Młode drzewko tlenowe oxytree / Wikimedia Commons, Milo33, CC BY BY-SA 4.0

Kontrowersje wokół oxytree w Polsce

Mimo wielu zalet rząd i ekolodzy ostrożnie wypowiadają się na temat zwiększania uprawy hybrydy paulowni czy zakładania specjalnych plantacji. Ministerstwo Środowiska w 2016 roku w odpowiedzi na interpelację poselską wyraziła zaniepokojenie wprowadzaniem obcego gatunku do rodzimego ekosystemu. Podkreślono, że brakuje niezależnych badań dotyczących wpływu tej rośliny na środowisko i różnorodność biologiczną. Opinię w podobnym tonie wydały również Państwowa Rada Ochrony Roślin oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Ekolodzy zwracają uwagę, że szybki przyrost oraz wydłużony, palowy system korzeniowy mogą zagrozić środowisku, wyjaławiając glebę czy zagrażając lokalnej roślinności. Niektóre placówki badawcze w Polsce prowadzą badania nad możliwościami uprawowymi oxytree. Dlaczego w przypadku masowych nasadzeń drzew tlenowych pochopność jest odradzana? Wystarczy przypomnieć sobie historię barszczu Sosnowskiego, który również sprowadzono do Polski, licząc na korzyści w przemysłowej uprawie roślin. Po latach okazało się, że roślina jest groźna dla ludzi i błyskawicznie się rozsiewa.

Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

Mosze

Wszystko prawda oprócz wyjaławiania pola, można nawozić punktowo kompostem, osadami ściekowym , humusem lub polifoską z azotem. Zapraszam do kontaktu w sprawie orginalnych sadzonek po 25 zł tel. 602454364

logindeccoria

W Ameryce gdzie wolno prawie wszystko genetycznie modyfikować i uprawić/hodować jest zabronione sądzeni tego dziadostwa. A Australii podobnie - założono tam plantacje które doprowadziły do bankructwa inwestorów oraz sąsiednie farmy. Ten wynalazek ma GIGANTYCZNE zapotrzebowanie na wodę i dzięki głębokim korzeniom "wypije" wszystkie wody gruntowe powodując suszę w okolicy (chodzi o plantacje a nie pojedyncze drzewa). Z in vitro rozmnaża się setki gatunków roślin na masową skalę. Kosz 1 rocznej rośliny uzyskanej tą metodą to przeważnie kilka PLN. Koszt oxy to ok. 50pln - cena bandycko wysoka. Oxy jest odporna na zimy ...... w Hiszpanii . W RP większość tego co w danym roku urosło to zimą przemarza. Odbija poniżej krzewiąc się

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Oxytree - szybkorosnące drzewo tlenowe w Polsce. Sadzenie, przycinanie, opinie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.