Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pędzenie roślin cebulowych – tulipany, narcyzy, hiacynty, krokusy. Kiedy i od czego zacząć?

Pędzenie roślin cebulowych zimą to sprawdzony sposób, aby cieszyć się kwiatami jeszcze przed nadejściem wiosny. Tulipany, narcyzy, hiacynty czy krokusy sprawią ogromną przyjemność wszystkim spragnionym kolorów! Jakie rośliny cebulowe pędzimy zimą i jak o nie dbać, by kwitły jak najdłużej?

Pędzenie roślin cebulowych – tulipany, narcyzy, hiacynty, krokusy. Kiedy i od czego zacząć?
Pędzenie roślin cebulowych zimą uda się także w przypadku drobnych cebulek takich gatunków jak szafirki, cebulice czy puszkinie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Pędzenie roślin cebulowych zimą

Pędzenie roślin cebulowych pozwala przyspieszyć ich naturalną wegetację i w efekcie umożliwia wczesne zakwitnięcie. Wiosenne kwiaty są specyficzne – do rozwoju potrzebują nie ciepła, a… zimna. W końcu to one kwitną najwcześniej spośród innych gatunków, kiedy przyroda dopiero budzi się do życia. Do odpowiedniego wzrostu trzeba zapewnić im niską temperaturę imitującą warunki prawdziwej zimy. Właśnie dlatego pędzenie roślin cebulowych zimą przebiega etapami.

Jakie rośliny cebulowe pędzimy zimą? Do najpopularniejszych gatunków należą tulipany, hiacynty i krokusy. Aby cieszyć się ich pięknem jeszcze w zimie, należy je wsadzić do ziemi we wrześniu lub październiku. Jeszcze wcześniej trzeba pomyśleć o narcyzach – najlepiej rozwijają się zasadzone w sierpniu i na początku września. Tulipany zasadzone w grudniu zakwitną na początku wiosny.

Pędzenie roślin cebulowych zimą uda się także w przypadku drobnych cebulek takich gatunków jak szafirki, cebulice czy puszkinie. Należy sadzić je we wrześniu i październiku.

A co, jeśli termin sadzenia już minął – czy wszystko stracone? W styczniu i lutym można jeszcze zasadzić tulipany. Przy odrobinie szczęścia i odpowiedniej pielęgnacji zakwitną w marcu. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że cebulki nie zdążą się ukorzenić. Lepszym pomysłem jest poczekanie do jesieni.

Jakie rośliny cebulowe pędzimy zimą?

Jednym z najpopularniejszych pędzonych zimą gatunków kwiatów są tulipany. Najlepiej sadzić je jesienią – te posadzone na początku października będą ozdobą balkonu i rabatek w kolejnym roku.

Najbardziej odpowiednie do tego są odmiany nisko rosnące takie jak tulipany botaniczne. Wyższe odmiany zbyt mocno wyciągają się do światła – kwiaty mają wtedy tendencję do przewieszania się, co nie wygląda estetycznie. Dobrym wyborem będą też mieszańce z grup Fostera, Kaufmanna czy Greiga.

Popularnymi gatunkami do pędzenia zimą są też hiacynty i narcyzy. Co ciekawe, do rozwoju wystarczy im woda – zanurzone w niej korzenie pięknie się rozwijają. Pędzenie cebulek w szklanym naczyniu wygląda niezwykle efektownie. Niestety takie cebulki po przekwitnięciu kwiatu nie nadają się już do ponownego wykorzystania.

Krokus to z kolei jedna z bardziej wymagających do pędzenia roślin. Do kwitnięcia potrzebuje bardzo niskiej temperatury – od 6°C do 8°C. W cieplejszym otoczeniu rozwiną się tylko jego liście. Do pomieszczenia można go przenieść dopiero po ok. 2 tygodniach od wypuszczenia pędów.

Jakie cebule wybrać do pędzenia?

Jedną z ważniejszych kwestii podczas pędzenia roślin zimą jest wybór cebulek odpowiedniej jakości. Jakie cebule wybrać do pędzenia? Cebulki powinny być twarde i zdrowe, bez wad i choćby drobnych śladów pleśni. Uszkodzenia mechaniczne mogą sprawić, że kwiaty nie urosną. Cebule nie mogą mieć też korzeni ani pędów – nawet niewielka ich liczba jest znakiem, że cebulka już znajduje się w stanie wegetacji i prawdopodobnie nie przetrwa zimy.

Liczysz na duże, kolorowe kwiaty? Wybieraj spore cebulki – bardzo możliwe, że wypuszczą większe okazy.

Bardzo ważne jest zapewnienie cebulce odpowiedniego podłoża. Powinno dobrze przepuszczać wodę i powietrze. Optymalne pH to 6,2–7,2. Jeżeli planujesz posadzenie rośliny w donicy, wybierz taką z dziurkami – zapobiegnie to zastojom wody i gniciu cebulek. Na dnie należy wysypać drenaż, np. z keramzytu.

Jeżeli kwiatami planujesz ozdobić rabatki, 2–3 tygodnie przed posadzeniem cebul przekop glebę i usuń chwasty. Rośliny potrzebują podłoża bogatego w składniki odżywcze, warto więc też rozłożyć kompost lub nawóz wieloskładnikowy.

Pędzenie roślin cebulowych – etapy

  • Przechłodzenie cebulek (stratyfikacja)

Po przygotowaniu podłoża i wyborze właściwej cebulki nadchodzi czas na przechłodzenie jej. W ten sposób „oszukuje się” roślinę, że już nadeszła zima. Najprościej przechłodzić cebulę w donicy lub w gruncie w temperaturze ok. 5°C. W ten sposób cebulę należy przechowywać przez ok. 10 tygodni.

Jeżeli warunki na to nie pozwalają, do przechłodzenia doskonale nada się po prostu lodówka. To tzw. pędzenie „na szybko”. Cebulki powinny przeleżeć co najmniej 10 dni w temperaturze poniżej 5°C.

Już przechłodzone cebule można też czasem kupić w sklepie ogrodniczym.

  • Zaprawa

Następnym etapem pędzenia roślin cebulowych jest zaprawa. Ten krok nie jest niezbędny, ale prawidłowe zaprawienie cebulek pozwoli zapobiec chorobom grzybiczym i zwiększy szansę na zdrowe, piękne okazy. Cebulki należy zamoczyć na pół godziny w preparacie grzybobójczym.

  • Sadzenie

Przechłodzoną i zaprawioną cebulę należy posadzić w przygotowanej donicy, nie zakopując całej cebulki w ziemi – około połowa powinna wystawać poza powierzchnię. W przypadku sadzenia kilku cebulek w jednej donicy należy pamiętać, aby odległość pomiędzy nimi wynosiła nie więcej niż 5 cm.

Zasadzoną roślinę przechowuje się w ciemnym pomieszczeniu w temperaturze około 10–12℃. Na tym etapie szczególnie ważne jest regularne podlewanie – pędy są wyjątkowo wrażliwe na brak wody. Przesuszone przestaną się rozwijać. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre.

sadzenie cebul Bardzo ważne jest regularne podlewanie Fot.123RF.com

  • Rozkwitanie

Kiedy pędy mają ok. 10 cm, donicę z rośliną należy przenieść do ciepłego, ale wciąż ciemnego pomieszczenia. Temperatura powinna wynosić ok. 20°C. W ten sposób roślina dostaje czytelny znak, że zaczyna się wiosna, i pięknie kwitnie.

Pojawienie się kwiatów to odpowiedni moment, aby umieścić roślinę w jasnym pomieszczeniu. Im niższa będzie w nim temperatura, tym dłużej będą kwitnąć.

Należy pamiętać, że narcyzy i krokusy wymagają bardzo dużo światła. Kiedy tylko pojawią się u nich pierwsze pędy, należy zapewnić im nasłonecznione stanowisko.

Jak przedłużyć kwitnienie roślin cebulowych? Sprawdzonym sposobem jest przenoszenie kwiatów na noc do pomieszczenia o dużo niższej temperaturze. W ten sposób kwiaty pozostaną na roślinie dłużej.

  • Po przekwitnięciu

Warto pamiętać, że rośliny uprawiane w glebie można ponownie wykorzystać. Przekwitnięty kwiat należy odciąć, zostawiając liście do uschnięcia. Następnie cebulkę należy wykopać i przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu.

Cebulkę można też przesadzić do ogrodu, wyjąć w lipcu i przesuszyć. W ten sposób roślina będzie gotowa na zasadzenie we wrześniu i będzie cieszyć oczy jeszcze w kolejnym sezonie.

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.