Porady ogrodnicze

Pnącza w ogrodzie

Pnącza to jedne z najbardziej urokliwych i eleganckich roślin, które w ogrodzie kreują niepowtarzalny, „naturalny” klimat. Co warto wiedzieć o pnączach?

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Pnącza to rośliny mające długie i wiotkie łodygi, które dzięki wyposażeniu w ograny w organy czepne, takie jak wąsy, włoski, kolce, ciernie i korzenie przybyszowe są zdolne do wspinania się i owijania po podporach – ścianach, pergolach, innych roślinach. Pnąc się ku górze, stopniowo pokrywają coraz większą powierzchnię. Mogą dorastać nawet do kilkunastu metrów. W ogrodzie czy na tarasie nie potrzebują zbyt wiele miejsca, a ich uprawa jest stosunkowo łatwa. W zależności od gatunku urzekają ulistnieniem lub pachnącymi, kolorowymi kwiatami. Większość powszechnie oferowanych do sprzedaży okazów przeważnie nie ma zbyt skomplikowanych wymagań i dobrze adaptuje się w naszym klimacie.

Zastosowanie pnączy w ogrodzie

Ze względu na swoje cechy pnącza są bardzo funkcjonalnymi roślinami. Wykorzystywane są głównie na murkach i ścianach, w celu przysłonięcia niezbyt estetycznego widoku. To rośliny polecane szczególnie do małych ogrodów oraz do miejsc, w których nie jest możliwe posadzenie drzew czy rozłożystych krzewów. Szybkorosnące pnącza dobrze nadadzą się na żywopłoty prowadzone na ogrodzeniach, siatkach i płotach. Osłonią posesję przed wzrokiem ciekawskich, wyciszą ją i zapobiegną przedostawaniu się do niej pyłu ulicznego. Niektóre gatunki, jak np. trzmielina Fotune’a lub bluszcz pospolity zastosować można do zadarniania gleby tam, gdzie z powodu gorszych warunków nie poradzi sobie trawa.

Czytaj dalej, by poznać kolejne zastosowania pnączy » 

REKLAMA
REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Pnącza są też często wykorzystywane w celach dekoracyjnych. Potrafią wykreować wyjątkowy klimat w ogrodzie. Wspaniale wygląda zimozielony bluszcz prowadzony wokół drzew lub ażurowych altan, pergoli i krat. Rośliny pnące mogą też zostać wprowadzone do ogrodu jako naturalne przesłony stwarzające cień.

Pnącza warto też prowadzić po ścianach budynków. Wprawdzie tak ustrojona elewacja będzie wymagała bardziej regularnej konwersacji, jednak wbrew obiegowej opinii rośliny nie będą przyczyniać się do jej niszczenia. Zabezpieczą ją przed wodą opadową i przyczynią się do osuszania fundamentów oraz zapobiegną zawilgoceniu murów.

Zobacz więcej zdjęć

Przykładowe pnącza do ogrodów

Różnorodność pnączy dostępnych w naszym kraju jest niemal przytłaczająca – z pewnością każdy znajdzie roślinę, która zaspokoi wszystkie potrzeby. Do najpopularniejszych gatunków pnączy należą:

Pnącza o ozdobnych kwiatach: fasola wielokwiatowa, powojnik alpejski, tangucki, rdestówka Auberta, wiciokrzewy: pospolity, tatarski, czarny, pomorski, groszek pachnący, hortensja pnąca, glicynia kwiecista oraz chińska.

Pnącza owocujące: cytryniec chiński, dynia ozdobny, jeżyna popielica, winorośl właściwa.

Pnącza ozdobne z liści lub pędów: winobluszcz trójklapowy, pięciolistkowy, dławisz okrągłolistny, kokornak wielkolistny, akebia pięciolistkowa, bluszcz pospolity.

REKLAMA
REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Wymagania pielęgnacyjne pnączy

Światło

Pnącza to obszerna grupa i zapotrzebowanie na światło będzie różniło się między poszczególnymi gatunkami. Zawsze warto więc upewnić się co do wymagań stanowiskowych wybranych przez nas roślin. I tak na słonecznych stanowiskach dobrze rosną: milin amerykański, rdestówka Auberta, glicynia kwiecista i winorośl właściwa. Do półcienia nadają się winnik tojadowaty, akebia pięciolistna, dławisz okrągłolistny, winobluszcz trójklapowy, winorośl japońska. Do zacienionych zakątków wybierzmy: kokornak pospolity, bluszcz pospolity, hortensja pnąca.

Gleba

Wybór pnączy do ogrodu będzie uzależniony również od podłoża, jakim dysponujemy. Przeczytaj, jak sprawdzić pH gleby » Na glebach umiarkowanie wilgotnych i kwaśnych poradzą sobie hortensja pnąca. Na wilgotnych i obojętnych lub zasadowych ziemiach poradzi sobie bluszcz pospolity. Bardziej uniwersalnymi pnączami będzie winobluszcz pięciolistkowy czy rdestówka Auberta.

Zobacz więcej zdjęć

Jak sadzić pnącza?

Rośliny z odkrytą bryłą korzeniową sadzi się jesienią – w październiku i listopadzie oraz wczesną wiosną. Częściej jednak w szkółkach i sklepach ogrodniczych natkniemy się na pnącza sprzedawane w pojemnikach – takie z powodzeniem można sadzić przez cały sezon.

Aby posadzić roślinę, należy wykopać dół głęboki na 50-60 cm i o wymiarach: 60 cm na 60 cm. W nim umieszcza się sadzonkę nachyloną w stronę podpory, po której powinna się piąć. Pędy można od razu do niej przywiązać. Przysypujemy ją mieszanką ziemi i kompostu. Wokół rośliny wykopujemy lekkie wgłębienie, które wypełniamy wodą.

Deccoria.pl

Przeczytaj również: Trawiasty dywan. Jak założyć trawnik z rolki?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pnącza w ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.