Porady ogrodnicze

Pnącza w ogrodzie

Pnącza to jedne z najbardziej urokliwych i eleganckich roślin, które w ogrodzie kreują niepowtarzalny, „naturalny” klimat. Co warto wiedzieć o pnączach?

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Pnącza to rośliny mające długie i wiotkie łodygi, które dzięki wyposażeniu w ograny w organy czepne, takie jak wąsy, włoski, kolce, ciernie i korzenie przybyszowe są zdolne do wspinania się i owijania po podporach – ścianach, pergolach, innych roślinach. Pnąc się ku górze, stopniowo pokrywają coraz większą powierzchnię. Mogą dorastać nawet do kilkunastu metrów. W ogrodzie czy na tarasie nie potrzebują zbyt wiele miejsca, a ich uprawa jest stosunkowo łatwa. W zależności od gatunku urzekają ulistnieniem lub pachnącymi, kolorowymi kwiatami. Większość powszechnie oferowanych do sprzedaży okazów przeważnie nie ma zbyt skomplikowanych wymagań i dobrze adaptuje się w naszym klimacie.

Zastosowanie pnączy w ogrodzie

Ze względu na swoje cechy pnącza są bardzo funkcjonalnymi roślinami. Wykorzystywane są głównie na murkach i ścianach, w celu przysłonięcia niezbyt estetycznego widoku. To rośliny polecane szczególnie do małych ogrodów oraz do miejsc, w których nie jest możliwe posadzenie drzew czy rozłożystych krzewów. Szybkorosnące pnącza dobrze nadadzą się na żywopłoty prowadzone na ogrodzeniach, siatkach i płotach. Osłonią posesję przed wzrokiem ciekawskich, wyciszą ją i zapobiegną przedostawaniu się do niej pyłu ulicznego. Niektóre gatunki, jak np. trzmielina Fotune’a lub bluszcz pospolity zastosować można do zadarniania gleby tam, gdzie z powodu gorszych warunków nie poradzi sobie trawa.

Czytaj dalej, by poznać kolejne zastosowania pnączy » 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pnącza w ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.