Porady ogrodnicze

Podjazdy, schody, chodniki. Jak o nie dbać po zimie?

Podjazdy, schody i chodniki wymagają regularnej pielęgnacji. Wtedy dłużej zachowują nie tylko odpowiedni wygląd, ale również trwałość i wytrzymałość. Warto o nich pamiętać zarówno podczas zimy, jak i po niej. Niskie, schodzące poniżej zera temperatury nie sprzyjają bowiem podjazdom i chodnikom. Jak o nie prawidłowo zadbać?

fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Ładnie prezentujący się dom to zapewne marzenie większości ludzi. Żeby jednak tak wyglądał, należy nieustannie o niego dbać: nie tylko regularnie sprzątać, ale również przeprowadzać przeróżne naprawy. Dom to bowiem nie tylko sam budynek, ale także wszystko wokół niego: ogród, garaż, podjazd, chodniki oraz schody. O to wszystko trzeba zadbać w równym stopniu, co o okresowe odmalowanie ścian w salonie. Chodniki i podjazdy stanowią jedne z najważniejszych elementów każdego domostwa: to dzięki nim możemy się dostać do wnętrza domu czy garażu. By zachowały odpowiedni wygląd i wytrzymałość, a co za tym idzie – bezpieczeństwo, należy o nie regularnie dbać. O czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Zobacz więcej zdjęć

Podstawa to impregnacja

Niskie, oscylujące wokół zera stopni temperatury nie sprzyjają naszym podjazdom, schodom i chodnikom. Ponadto stanowić mogą zagrożenie dla domowników i gości, którzy z nich korzystają. Oblodzone powierzchnie mogą być przyczyną bolesnych upadków, a w skrajnych przypadkach – niebezpiecznych w skutkach wypadków. W zależności od rodzaju nawierzchni wymagają szeregu czynności, by jak najdłużej zachowały schludny wygląd i trwałość. Inaczej należy dbać o bruk kamienny, drewniany czy betonowe płyty.

"Nasz nowy dom" to też nowe życie. Katarzyna Dowbor mówi co zobaczymy w nowej edycji programu na INTERIA.TV.

Podstawową czynnością, jaką należy wykonywać, prawidłowo dbając o chodniki i podjazdy, jest impregnacja. Przy większości rodzajów bruku należy ją wykonywać regularne, ponieważ w ten sposób nie tylko przedłużamy trwałość i żywotność materiałów, ale również ich wygląd. Najprościej rzecz ujmując, chodzi o nasycenie betonu bądź drewna różnymi substancjami chemicznymi, na przykład roztworami żywic. W ten sposób zabezpieczamy je przed szkodliwym działaniem wilgoci i zapobiegamy pojawieniu się pleśni. Impregnować należy produkty betonowe (jak kostki i płyty) oraz drewniane. Najlepiej robić to raz do roku w suche dni.

REKLAMA
REKLAMA

Regularna pielęgnacja

W dbaniu o podjazdy, schody i chodniki kluczowa jest regularność. Nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, gdy niekorzystne warunki atmosferyczne zbyt mocno wpłyną na ich wygląd i wytrzymałość. Mróz, wilgoć, ścieranie się – wszystko to ma niekorzystny wpływ, a im bardziej zaniedbamy nawierzchnie naszych chodników czy podjazdów, tym trudniej będzie je doprowadzić do porządku. Niektóre rodzaje nawierzchni, jak kostka brukowa lub kamienne bądź betonowe płyty wymagają uzupełniania piasku, wypełniającego szczeliny. Warto regularnie to kontrolować, gdyż z czasem na powierzchni może pojawić się nalot bądź chwasty.

Zobacz więcej zdjęć

Na schody, podjazdy i chodniki szczególną uwagę należy zwrócić zimą. To właśnie wtedy te powierzchnie są najbardziej niebezpieczne dla domowników i gości. Za sprawą niskich temperatur, śniegu i marznącej wody mogą przemienić się w prawdziwe lodowiska. Podczas budowy domu warto pomyśleć o systemie przeciwoblodzeniowym, który dzięki rozprowadzeniu pod nawierzchnią specjalnych przewodów i czujników utrzymuje nawierzchnię suchą i bezpieczną. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na taką instalację, pamiętać należy o regularnym odśnieżaniu. Niedrogim i skutecznym sposobem na oblodzone nawierzchnie jest również sól drogowa bądź piasek.

O stan podjazdów, chodników i schodów w gospodarstwie domowym warto dbać i co jakiś czas poświęcać mu uwagę. Z jednej strony chodzi bowiem o schludny wygląd, z drugiej – o bezpieczeństwo nasze i odwiedzających nas gości.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

gregXI

Zachęcam do zapoznania się z artykułami w radach i Poradach na stronie Buszremu

Blandare51

Podstawą trwałości, a zatem i estetyki są prace pierwotne. Prawidłowe przygotowanie, usunięcie gleby, właściwy drenaż, geowłóknina, kruszywo drenujące, ubijanie... reszta to szczerze mówiąc jest mniej istotna. Dobrze wykonane prace gwarantują dobry stan, praktycznie bez żadnej pielęgnacji!

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Podjazdy, schody, chodniki. Jak o nie dbać po zimie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.