Porady ogrodnicze

Przycinanie hortensji bez błędów

Hortensje to bardzo efektowne krzewy liściaste. Ich kolorowe kule królują na półcienistych lub słonecznych rabatach. Ze względu na swoją urodę roślina ta jest bardzo popularna. Jeśli jeszcze nie masz jej w swoim ogrodzie, dowiedz się wszystkiego o jej wyglądzie i pielęgnacji.
REKLAMA
Hortensja do prawidłowego rozwoju wymaga żyznej, próchniczej gleby oraz systematycznego i obfitego podlewania. Odczyn (pH) podłoża powinien być kwaśny (4,5-5,5). Jest to krzew, który preferuje miejsca półcieniste, jednak na stanowiskach słonecznych znacznie obficiej kwitnie. Bardzo źle znosi podłoża ciężkie i gliniaste. Kiedy zauważymy, że liście zaczynają robić się jasnozielone lub żółte, koniecznie wzbogaćmy podłoże  torfem kwaśnym. 


Najbardziej popularne grupy hortensji 
Pierwszą z nich, stanowią krzewy kwitnące na pędach tegorocznych (hortensje bukietowe), a drugą - kwitnące na pędach zeszłorocznych (hortensje ogrodowe). W ogrodach spotkać możemy się również z hortensją kosmatą, drzewiastą, dębolistną i pnącą.
Wybrane dla ciebie:
   

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)

Kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego należy ją przyciąć wczesną wiosną. W pierwszym roku po posadzeniu warto to zrobić bardzo nisko, aby krzew był gęsty już od samego dołu. Jeśli tego nie zrobimy to w kolejnych latach będzie to trudne do wykonania, a w konsekwencji krzew będzie "łysy" na dole.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)
Jest najpopularniejsza. Zawiązuje pąki kw
iatowe w drugiej połowie lata, a kwitnie w roku następnym. Zdarza się, że hortensje pomimo licznych pędów nie zakwitają. Powodem tego może być przemarznięcie wierzchołków lub całych pędów. Żeby tego uniknąć, krzew należy odpowiednio zabezpieczyć przed przemarznięciem: podsypujemy go torfem, liśćmi lub korą na wysokość 20-30 cm i okrywamy stroiszem. Możemy również okryć roślinę papierem.


Kolejnym powodem, dla którego hortensje ogrodowe nie zakwitają, jest nieprawidłowe cięcie. W związku z faktem, iż krzew zakwita na pędach zeszłorocznych, musimy uważać podczas zabiegu cięcia, aby nie usunąć gałązek z zawiązanymi pąkami kwiatowymi.

Krzew kwitnie na pędach zeszłorocznych, więc najlepiej wcale go nie przycinać. Jedyne cięcie, jakie wykonujemy, to sanitarne. Wczesną wiosną, po zdjęciu zimowego okrycia wycinamy pędy zmarznięte, chore i złamane. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy pęd jest martwy, to lepiej poczekajmy do maja, gdyż czasem soki w roślinie docierają do pędów później.
Wybrane dla ciebie:
 

       

 
Hortensja drzewiasta (Hydrangea arborescens)
Przycinamy ją tak samo jak hortensję bukietową. Wiosną tniemy nisko, ale nie za nisko. Lepiej nie skracać jej więcej niż o 1/3, gdyż ma bardzo wiotkie pędy, które mogą leżeć na ziemi bez podtrzymującego palika.

Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris)

Nie wymaga cięcia. Aby nie rozrosła się za bardzo, możemy ją przyciąć zaraz po kwitnieniu, jednak nie jest to konieczne.

Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia)

Podobnie jak ogrodowa, kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego jej nie przycinamy. Jedyne co możemy zrobić, to wiosną usunąć zeszłoroczne kwiaty, jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią. Jest bardzo delikatna i rośnie wolno, więc róbmy to ostrożnie.

Hortensja kosmata (Hydrangea aspera)

Kwitnie na pędach zeszłorocznych, więc jej nie przycinamy.

Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata)

Również kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego cięcia nie wykonujemy.
Na obfitość oraz jakość kwitnienia ma również wpływ odpowiednie nawożenie. Jeżeli roślinie zabraknie takich pierwiastków jak fosfor, magnez, azot i żelazo, nie zawiążą się pąki kwiatowe i nie będzie ona prawidłowo się rozwijać. Nie każdy ogrodnik wie o tym, że sam może regulować kolor kwiatów hortensji. Wystarczy jedynie regularnie wpływać na kwasowość podłoża, w którym roślina jest uprawiana.

Na ziemiach zasadowych kwiaty są czerwone bądź różowe.
Chcąc samodzielnie uzyskać taki efekt, należy zastosować nawozy zasadowe, zawierające w swym składzie magnez lub wapń. Uważajmy, aby pH nie przekroczyło 6,2. Może to doprowadzić do chlorozy liści i zasychania pędów. 

Kolor niebieski będzie wynikiem regularnego nawożenia siarczanem amonu i siarczanem potasu. Możemy również podlewać krzew roztworem ałunu potasowego lub siarczanu glinu - uzyskamy ten sam, błękitny efekt kwiatów. Polecamy również ściółkowanie krzewu kompostem korowym lub torfem wysokim.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. Niebieski kolor kwiatów hortensji, uzyskamy stosując regularnie nawożenie siarczanem amonu i siarczanem potasu.

Jak rozmnażamy? 
Hortensję rozmnaża się poprzez sadzonki zielne. Tniemy je od czerwca do sierpnia. Następnie umieszczamy w inspekcie, w którym spędzą rok. W drugiej połowie wiosny wysadzamy nowe sadzonki.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Przycinanie hortensji bez błędów"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.