Spis treści:
Czarny bez – niedoceniany krzew
Czarny bez, nazywany również dzikim, jest krzewem, który występuje w naszym kraju niemal wszędzie. Porasta przydroża, zarośla, lasy i nieużytki, ale może być uprawiany w ogrodzie. Przyzwyczajeni do widoku tej rośliny przestaliśmy ją doceniać, a szkoda. Czarny bez ma nie tylko walory ozdobne, ale też szerokie właściwości lecznicze, w związku z czym od lat wykorzystywany jest w medycynie ludowej.
W ziołolecznictwie zastosowanie znajdują przede wszystkim owoce i kwiaty czarnego bzu. Z tych ostatnich przygotowuje się napary, które mają wspierać zwalczanie infekcji oraz bólów reumatycznych. Dojrzałe owoce natomiast doskonale nadają się do przyrządzania przetworów wspierających naszą odporność w okresie jesienno-zimowym. Pamiętajmy, że na surowo owoce czarnego bzu są trujące – przed spożyciem muszą być poddane obróbce termicznej.
Kwiaty i liście czarnego bzu znajdują również zastosowanie w ogrodzie. Warto zrywać je wiosną (w maju i czerwcu) w celu przygotowania gnojówki, którą można wykorzystać na kilka ciekawych sposobów. Jej intensywnego zapachu nie tolerują gryzonie, dzięki czemu możemy odstraszać nią myszy, krety i nornice. Przyda się także do nawożenia, przyspieszania kompostowania oraz zwalczania mszyc. Jak ją zrobić? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.
Warto docenić właściwości czarnego bzu. Fot. orestligetka/123RF.com
Przeczytaj również: 12 roślin, które pomogą odstraszyć szkodniki. Piękny ogród bez mszyc, kleszczy i nornic
Gnojówka z czarnego bzu na krety i nornice
Jak zrobić gnojówkę z czarnego bzu na krety i nornice? To proste. Do przygotowania naturalnego preparatu potrzebujemy 1 kg świeżo zebranych liści, łodyg i kwiatów czarnego bzu oraz 10 l wody. Wystarczy, że zebrany materiał roślinny wrzucimy do wiadra, zalejemy wodą i odstawimy w zacieniony kąt ogrodu. Teraz pozostaje nam nic innego, jak czekać, aż roztwór przefermentuje. W zależności od temperatury będzie to trwało od 2 do 4 tygodni. W tym czasie codziennie mieszamy zawartość wiadra.
Zakończenie fermentacji rozpoznamy po tym, że w gnojówka z czarnego bzu przestała się pienić. Wtedy wystarczy ją przecedzić i zastosować w wybrany sposób:
- Na krety i nornice – gnojówki nie rozcieńczamy i wlewamy bezpośrednio do dziur w ziemi i kopców, aby wypłoszyć gryzonie. Zabieg powtarzamy raz w tygodniu;
- Na mszyce – stosujemy rozcieńczenie 1:10 (1 część gnojówki na 10 części wody) i obficie spryskujemy rośliny zaatakowane przez szkodniki. W razie potrzeby po kilku dniach zabieg wykonujemy jeszcze raz;
- Do nawożenia – łączymy z wodą w proporcji 1:10 i używamy do zasilania trawnika, roślin ozdobnych, krzewów i drzew owocowych oraz upraw w warzywniku. W ten sposób dostarczymy im dużo azotu, fosforu i potasu;
- Do kompostowania – stężoną lub rozcieńczoną gnojówkę z czarnego bzu wylewamy na pryzmę, aby przyspieszyć rozkład resztek.
Czarny bez jest niedocenianym krzewem, który warto odkryć na nowo. Z jego liści i kwiatów łatwo zrobimy gnojówkę do zwalczania szkodników, nawożenia i kompostowania.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Pierwszy ważny oprysk pomidorów. Ochrona przed chorobami grzybowymi
Rozcieńcz z wodą i spryskaj mszyce. Nietypowy, ale skuteczny płyn na szkodniki w ogrodzie
Posadź wokół drzew owocowych. Chroni przed wysychaniem gleby i działa jak naturalny nawóz