Spis treści:
Naturalna ochrona ogrodu przed szkodnikami
Szkodniki są w stanie zepsuć całą radość z posiadania własnego ogrodu. Ślimaki, mszyce, nicienie czy nornice uprzykrzają życie nawet najbardziej doświadczonym ogrodnikom, niszcząc starannie pielęgnowane przez nich rośliny. Bezustanna walka z nimi jest trudna i wyczerpująca, zanim jednak zdecydujemy się na zastosowanie agresywnych środków owadobójczych, wypróbujmy rozwiązania przyjazne dla środowiska.
Ogród warto chronić przed szkodnikami w naturalny sposób. W końcu chcemy pozbyć się tylko niepożądanych gości na rabatach, a nie wszystkich owadów – także tych pożytecznych, takich jak pszczoły, motyle oraz trzmiele. Zawsze powinniśmy w pierwszej kolejności wybierać metody bezpieczne zarówno dla nas, jak i zwierząt, roślin oraz gleby. Dołożymy w ten sposób małą cegiełkę do utrzymania równowagi w przyrodzie.
Mamy do dyspozycji wiele naturalnych metod, które pozwolą nam cieszyć się zdrowym ogrodem bez niechcianych gości. Domowe opryski, wyciągi i inne roślinne preparaty okazują się niezwykle pomocne. Równocześnie warto przyciągać do ogrodu naturalnych wrogów szkodników. Zawsze mile widziane są na naszych działkach biedronki zwalczające mszyce i żywiące się bezkręgowcami jeże, a także ptaki, które likwidują pędraki – szkodliwe larwy chrząszczy.
Doskonałą metodą na zabezpieczenie ogrodu jest również sadzenie w nim roślin, które szkodniki wolą omijać szerokim łukiem. Warto znaleźć dla nich miejsce w pobliżu upraw wymagających szczególnej ochrony. W ten niezwykle prosty sposób zniechęcimy szkodniki do przebywania na naszym terenie, zadbamy o bioróżnorodność i ograniczymy konieczność stosowania środków chemicznych w swoim ogrodzie.
Nasturcja działa niczym pułapka na szkodniki. Fot. martinaunbehauen/123RF.com
Przeczytaj również: Mszyce na juce ogrodowej. Jak się ich pozbyć, nie szkodząc roślinie?
Rośliny odstraszające szkodniki – TOP 12
Rośliny mogą nie tylko upiększać ogród czy wydawać plony. Wiele ciekawych gatunków pełni również ważną funkcję, jaką jest skuteczna ochrona innych upraw przed szkodnikami. Odstraszają niechcianych gości, wydzielając drażniące, nieprzyjemne dla nich substancje i zapachy. W zależności od rośliny mogą być one zawarte w liściach, kwiatach, korzeniach lub nasionach.
Jakie rośliny odstraszające szkodniki warto posadzić w swoim ogrodzie? Oto TOP 12 polecanych gatunków.
- Wilczomlecz groszkowy – warto go posadzić w ogrodzie, w którym często pojawiają się krety, myszy i nornice. Wydziela substancje odstraszające gryzonie, ale trzeba pamiętać, że działa drażniąco również na naszą skórę, dlatego należy go pielęgnować w rękawiczkach. Wilczomlecz groszkowy możemy sadzić w słońcu lub półcieniu, np. na obrzeżach grządek warzywnych czy w pobliżu rabat z roślinami cebulowymi.
- Ogórecznik lekarski – ta pożyteczna roślina, z której możemy zrobić jedną z najlepszych gnojówek do pomidorów, ma również inne zalety. Ogórecznik lekarski jest miododajny, przyciąga więc do ogrodu zapylacze. Równocześnie jego zapach dezorientuje bielinka kapustnika, uniemożliwiając mu złożenie jaj. Warto uprawiać go blisko wszystkich warzyw kapustnych.
- Lawenda – ta kwitnąca półkrzewinka o niezwykłym zapachu znana jest z właściwości odstraszających szkodniki. Jej aromat jest przyjemny dla nas, nie tolerują go jednak kleszcze, mszyce, komary, mrówki i niektóre ćmy. Lawenda jest omijana przez szkodniki, ale chętnie odwiedzana przez owady zapylające. Warto ją sadzić w słonecznych, stosunkowo suchych miejscach np. w ogródku ziołowym lub wzdłuż ścieżek jako naturalną barierę przeciwko niechcianym gościom.
Wilczomlecza groszkowego nie lubią krety, nornice i myszy. Fot. inahwen/123RF.com
- Nasturcja – ochronne działanie tej dekoracyjnej rośliny jest proste – działa jak magnes na szkodniki, dzięki czemu odciąga je od głównych upraw. Wabi zwłaszcza mszyce, mączliki i wełnowce, które chętnie na niej żerują. Nasturcje warto sadzić na grządkach w warzywniku.
- Orlik – te piękne, niezwykle kolorowe kwiaty wiosną i latem są oryginalną ozdobą rabaty. Warto jednak docenić je nie tylko za walory dekoracyjne, ale również odstraszanie ślimaków. Jednym z najlepszych miejsc na ich uprawę jest przestrzeń między rzędami truskawek.
- Korona cesarska – jest często polecana jako jedna z najlepszych roślin odstraszających szkodniki. Ze względu na charakterystyczny, silny zapach omijają ją przede wszystkim krety, nornice oraz inne małe gryzonie. Korona cesarska jest piękną ozdobą i jednocześnie ochroną rabat kwiatowych.
- Cząber ogrodowy – ta popularna przyprawa, którą chętnie uprawiamy w ogrodach, sprawdza się jako roślina odstraszająca mszyce. Z tego względu cząber ogrodowy jest świetnym sąsiadem dla fasoli, papryki oraz buraków. Warto pamiętać, że będzie najlepiej rósł na słonecznym, osłoniętym od wiatru stanowisku oraz w przepuszczalnej glebie.
- Rozmaryn lekarski – jego intensywnego zapachu nie lubią owady: mrówki, kleszcze, komary i połyśnica marchwianka. Rozmaryn lekarski warto uprawiać w towarzystwie innych ziół, a także warzyw – przede wszystkim marchwi oraz kapusty. Znajdźmy dla niego słoneczne, szybko nagrzewające się miejsce.
W każdym ogrodzie warto znaleźć miejsce na nagietki. Fot. laurusha/123RF.com
- Nagietek – doświadczeni ogrodnicy doskonale wiedzą, że substancje wydzielane przez nagietki skutecznie odstraszają szkodniki. Kwiatów tych nie tolerują nicienie bytujące w glebie, dlatego warto je uprawiać w pobliżu ziemniaków czy pomidorów.
- Czosnek – wiele szkodników nie toleruje jego zapachu. Mszyce, mrówki, wciornastki, mączliki, przędziorki, ślimaki, krety i nornice to niektóre z nich. Czosnek możemy sadzić m.in. przy pomidorach, truskawkach, sałacie, marchewce, ziemniakach i szpinaku.
- Hyzop lekarski – nie znoszą go ślimaki, mszyce i gąsienice. Szerokim łukiem omija go m.in. bielinek kapustnik, dlatego hyzop powinien być uprawiany blisko warzyw kapustnych. Ten ozdobny połkrzew o ciemnoniebieskich kwiatach odstraszy szkodniki, ale przyciągnie do ogrodu zapylacze. Kwitnie przez całe lato (od czerwca do września) i jest pięknym zamiennikiem lawendy. Pamiętajmy, aby posadzić go w pełnym słońcu.
- Mięta pieprzowa – chcesz pozbyć się myszy, szczurów, nornic i kretów z ogrodu? Uprawiaj w nim miętę, której zapach jest dla gryzoni nie do zniesienia. Ziele to zniechęca do przebywania w naszym ogrodzie również pędraki, mrówki, komary i mszyce. Miętę warto posadzić w donicach, ponieważ posadzona w gruncie szybko staje się ekspansywna. Stawiamy je w pobliżu upraw, które chcemy chronić przed szkodnikami.
Wiele roślin pomaga nam w walce ze szkodnikami w ogrodzie. Warto posadzić je blisko grządek i rabat, na których często pojawiają się niechciani goście.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Posadź wokół drzew owocowych. Chroni przed wysychaniem gleby i działa jak naturalny nawóz
Chcesz mieć czereśnie bez robaków? Działaj teraz i rozłóż pod drzewami
Olej i herbata tymiankowa na mszyce. Naturalne sposoby, które mogą pozbyć się szkodników